تراشه‌ای که عایق‌های دید را می‌شکند
تراشه‌ای که عایق‌های دید را می‌شکند
محققان تراشه ای کوچک ابداع کرده اند که با کمک امواج الکترومغناطیس طیف متوسط می تواند ورای موانع را رصد کند.

به گزارش مهر به نقل از فیوچریسم، گروهی از محققان در تگزاس به مدت بیش از ۱۵ سال در تلاش برای ابداع دستگاه های کوچکتری بودند که با واسطه امواج الکترومغناطیسی با فرکانس متوسط قادر به دیدن ورای موانع هستند. اکنون به نظر می رسد آنها بیش از هر زمان دیگری به این هدف نزدیک شده اند.

کنت او پروفسور مهندسی الکتریک از دانشگاه تگزاس در مصاحبه ای اعلام کرد با کمک همکارانش تراشه تصویربرداری کوچک و جدیدی ابداع کرده است که قادر به ردیابی خطوط دور اشیا ورای موانعی مانند مقواست. این دستاورد نتیجه تکرار پیشرفت ها و دستاوردها در فناوری میکروپردازشگرها طی سال های گذشته است.

او در این باره می گوید: این فناوری در حقیقت مشابه چیزی است که در فرودگاه ها برای بازرسی ایمنی به کار می رود.

تراشه مذکور مشابه دستگاه های بزرگ بررسی است که در دروازهای فرودگاه ها به کار می رود، هرچند این دستگاه ها با امواج فرکانس پایین تر از نمونه جدید کار می کنند. دستگاه ها موجود در فرودگاه ها از فرکانس های الکترومغناطیسی بین امواج ماکروویو و مادون سرخ استفاده می کنند که چشم انسان قادر به دیدن آن نیست و برای انسان ضرری ندارد.

این تراشه با کمک نیمه رسانای اکسید فلزی مکمل(CMOS )فعال می شود که فناوری ارزانی است که در پردازشگرهای رایانه و تراشه های حافظه به کار می رود. فناوری CMOS بیشتر اوقات در کنار لنزها برای فعالسازی دوربین های موبایل به کار می رود و در این پژوهش محققان از آن برای ردیابی اشیا بدون دیدن آنها استفاده کردند.

او در این باره می گوید: فناوری مذکور مانند قابلیت بینایی اشعه ایکس سوپرمن است. البته ما از سیگنال های ۲۰۰ تا۴۰۰ گیگاهرتزی به جای اشعه ایکس استفاده می کنیم.

طبق اطلاعات موجود قابلیت های خوانش موج تراشه به طور عمدی محدود شده تا فقط اشیای ورای موانع را از فاصله چند سانتیمتری ردیابی کند و به این ترتیب نگرانی ها درباره استفاده سارقان از آن برای مشاهده محتویات داخل کیف یا بسته کاربران از بین می رود.