افزایش ۴۰درصدی استخدام متخصصان IT در اروپا

آی‌سی‌تی نیوز – طی بازه زمانی ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹، استخدام متخصصان فناوری اطلاعات در اروپا حدود ۴۰ درصد رشد داشته که کمی بیش از ۶ برابر رشد کل استخدام ها است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ ظهور فناوری های جدید و افزایش سرعت دیجیتالی شدن که معمولا انقلاب صنعتی چهارم نامیده می شود، تغییرات بزرگی در نحوه زندگی، کار و تعامل انسان ها با یکدیگر به وجود آورده است. اتوماسیون و دیجیتالی سازی می تواند با ایجاد فرآیندهای تولید، محصولات و بازارهای جدید فرصت های کسب و کارهای جدیدی را به وجود آورند. همچنین گسترش نفوذ فناوری اطلاعات در محیط کار، منجر به افزایش بهره وری و کارایی و به وجود آمدن طیف وسیعی از فرصت ها برای انعطاف پذیرتر شدن کارها می شود. هر چند این تغییرات طیف وسیعی از مشاغل جدید را ایجاد کرده اند، ورود فناوری اطلاعات به محیط کار باعث از دست رفتن بعضی مشاغل هم شده است.

در سال های اخیر در بین کشورهای دنیا، سیاست های اتحادیه اروپا توجه بیشتری به مهارت های فناوری اطلاعات و به طور خاص به استخدام متخصصان این حوزه معطوف بوده است. طرح استراتژی دیجیتال اروپا که نسخه بروز شده استراتژی بازار دیجیتال واحد است روی نیاز به طراحی سیاست هایی برای تسریع رشد پایدار در بازارهای اروپایی تأکید دارد. این سیاست ها باید از انتقال سبز و تحول دیجیتال برای بهبود مزیت رقابتی اتحادیه اروپا استفاده کنند.

طرح دستور کار جدید برای آموزش مهارت دیجیتال، اروپا با انجام اقداماتی در تلاش است که آموزش، مهارت و پشتیبانی مناسب در اختیار افراد در اتحادیه اروپا قرار دهد. یکی از این اقدام ها ایجاد ائتلاف مهارت ها و شغل های دیجیتال است که از همکاری بین موسسات آموزشی، شرکت ها و صنایع حمایت می کند تا نیروهای دارای توانایی های دیجیتال در اتحادیه اروپا پرورش داده شوند. یکی از مهمترین اهداف سیاست اشتغال اروپا این است که افراد شاغل در اتحادیه اروپا بتوانند مهارت های سطح بالا به دست آورند تا اینکه تمایل به مهاجرت به منطقه دیگری از دنیا را نداشته باشند.

سیاست های حمایت از مهارت های فناوری اطلاعات، باعث شده است تا سهم متخصصان فناوری اطلاعات در اتحادیه اروپا از 3 درصد در سال 2011 به 3.9 درصد در سال 2019 افزایش یافته است و تعدادی افرادی که تحت عنوان متخصص فناوری اطلاعات استخدام شده اند از بازه زمانی 2011 تا 2019 حدود 40 درصد رشد داشته که کمی بیش از 6 برابر رشد کل استخدام ها است. بیشترین پیشرفت سالانه شاخص متخصصان فناوری اطلاعات مربوط به سال های 2017 و 2018 است که شاهد رشد 7 درصدی شاخص بودیم. این رشد در سال 2019 هم حفظ شد.

نکته قابل توجه آنکه سهم متخصصان فناوری اطلاعات دارای مدرک دانشگاهی طی دهه اخیر در اروپا افزایش یافته است و از 54 درصد در سال 2011 به 63 درصد در سال 2019 رسیده است. از میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بیشتر سهم متخصصان فناوری اطلاعات دارای تحصیلات دانشگاهی در قبرس، لیتوانی، اسپانیا، ایرلند و فرانسه ثبت شده است. در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا بجز ایتالیا عمده متخصصان فناوری اطلاعات تحصیلات دانشگاهی داشته اند.

طبق گزارش های منتشر شده، حدود 8.7 میلیون نفر(معادل 1.7 درصد از کل جمعیت اروپا) تحت عنوان متخصصان فناوری اطلاعات در سال 2019 مشغول به کار بوده اند و بیشترین تعداد با 1.7 میلیون نفر مربوط به آلمان است که بیش از یک پنجم یعنی 21.5 درصد نیروهای کاری فناوری اطلاعات را استخدام کرده است.


ممکن است شما هم دوست داشته باشید
پاسخ دهید

Your email address will not be published.