سامانه جلوگیری از قاچاق سوخت رونمایی شد

آی‌سی‌تی نیوز – سامانه درخواست فرآورده‌های نفتی (سدف) شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی کشور به‌عنوان بزرگترین سامانه متمرکز خدمات عمومی در کشور با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت رونمایی شد.
به گزارش وزارت نفت زنگنه، وزیر نفت در این مراسم گفت: هزینه صرفه‌جویی حاصل از محل راه‌اندازی سامانه درخواست فرآورده‌های نفتی (سدف) طی دو سال، معادل ساخت یک پالایشگاه 150 هزار بشکه‌ای بوده است.

وی در حاشیه رونمایی سامانه درخواست فرآورده‌های نفتی (سدف) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سامانه درخواست فرآورده‌های نفتی با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت اطلاعات و دیگر دستگاه‌های مرتبط برای درخواست فرآورده‌های نفتی طراحی و عملیاتی و امروز به‌طور رسمی رونمایی شد، در اجرای این سامانه نیروی انتظامی، قوه قضائیه، سپاه پاسداران و حدود 50 دستگاه دیگر همکاری و همراهی دارند.

زنگنه هدف از راه‌اندازی سدف را استفاده مناسب از فرآورده‌های نفتی و جلوگیری از قاچاق سوخت دانست و افزود: سدف تقاضای درخواست‌کنندگان سوخت را به‌صورت سیستمی بررسی می‌کند و در صورت استحقاق و دریافت اطلاعات از دستگاه‌های دیگر به آنها سهمیه تخصیص می‌یابد تصریح کرد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه روزانه حدود 200 میلیون لیتر فرآورده‌های نفتی مایع در کشور توزیع می‌شود، ادامه داد: به‌تازگی در نامه‌ای اعلام کردم که در سال 98 حدود 80 میلیارد دلار یارانه پنهان برای حامل‌های انرژی پرداخت شده که عدد بزرگی است، باید با این سیستم‌ها جلو قاچاق و تخلف‌ها را بگیریم.

زنگنه، سدف را حاصل صدها نشست کارشناسی، همفکری و تجربه دانست و گفت: این سامانه جزو پیشرفته‌ترین سیستم برای جلوگیری از قاچاق است که مجموعه فرآورده نفتی را در برمی‌گیرد.

وی با موضوع گازرسانی هم اشاره کرد و با بیان اینکه افزایش گازرسانی در این سال‌ها سبب کاهش مصرف فرآورده‌های نفتی شده است، تصریح کرد: وجود این سامانه سبب جلوگیری از مقدار زیادی از قاچاق سوخت شده است، جا دارد از همه کسانی که در این زمینه همکاری کردند قدردانی کنم.

همچنین علی مویدی خرم آبادی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز اظهار کرد: سوخت بالاترین رقم قاچاق کالا را در کشور به خود اختصاص داده است. وزارت نفت در دولت دوازدهم در حوزه مبارزه با قاچاق سوخت، دلسوزانه و پرتلاش عمل کرده است.

او ادامه داد: صرفه‌جویی در مصرف سوخت در دولت دوازدهم، نظم و انضباط بسیار خوبی گرفت و امروز شاهد کمترین مقدار قاچاق سوخت در کشور هستیم.

مویدی بیان کرد: امروز می‌توانیم ادعا کنیم که کشور در آینده نزدیک قاچاق سوخت را به صفر می رساند.امیدواریم آقای زنگنه برای اجرایی شدن طرح رزاق عنایت داشته باشد، زیرا اجرای آن نیز کمک موثری به تحقق اهداف کاهش قاچاق سوخت می‌کند.

سدف درگاهی الکترونیکی برای پاسخگویی به تقاضای سوخت به‌عنوان بزرگترین سامانه متمرکز ارائه خدمات عمومی به مردم، زمینه‌ای مناسب برای ارائه اطلاعات، ایجاد ارتباطات و توسعه خدمات در حوزه «درخواست فرآورده‌های نفتی» فراهم کرده است.

به‌کارگیری و توسعه این سامانه در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی سبب ایجاد تغییرات و اصلاحات عمده و ساختاری در فرآیند درخواست فرآورده‌های نفتی شده است که تمرکززدایی، بهبود کارآیی، اثربخشی و شفافیت اطلاعات از جمله دستاوردهای این سامانه در روند توزیع الکترونیکی سوخت در کشور به شمار می‌آیند.

سدف بستر الکترونیکی مناسبی برای ارائه اطلاعات، ‌ایجاد ارتباطات و توسعه خدمات در حوزه «درخواست فرآورده‌های نفتی» در کشور ایجاد کرده است، به‌طوری که روزانه بیش از 200 میلیون لیتر فرآورده‌های نفتی شامل نفت گاز، نفت سفید، نفت کوره، بنزین و گاز مایع از طریق این سامانه به مصرف‌کنندگان تخصیص داده و درخواست‌های مربوط به فرآورده‌های نفتی در همه گروه‌های کاربرد مصرف سوخت، از طریق این سامانه ثبت و رسیدگی می‌شود.

ثبت درخواست توزیع روزانه 203 میلیون لیتر انواع فرآورده نفتی از طریق این سامانه در سال 99، صرفه‌جویی بسیار خیره‌کننده فرآورده ناشی از عرضه نشدن آزاد در همه فرآورده‌ها، ارزش اقتصادی معادل هزینه ساخت پالایشگاهی 150 هزار بشکه‌ای در بازه زمانی ابتدای سال 97 تا پایان سال 99، ارزش اقتصادی 25 درصد بالاتر از صادرات بنزین کشور در سال 99 و ارزش اقتصادی معادل دوبرابر یارانه نقدی خانوارها و نصف بودجه عمرانی کشور در سال 1400 نشان‌دهنده اهمیت دستاوردهای اجرای این پروژه مهم ملی در حوزه دولت الکترونیک و توزیع الکترونیکی سوخت در کشور است.

تعداد مراجعه‌کنندگان در سدف روزانه تا 60 هزار نفر بوده است و به‌طور میانگین روزانه یک هزار کاربر در لحظه از سامانه یادشده استفاده می‌کنند؛ این سامانه در مجموع 3.4 میلیون نفر کاربر داشته است و 39 فرآیند در آن اجرایی می‌شود؛ تعداد 56 دستگاه متولی در این سامانه فعالیت کرده‌اند و تعداد 20 دستگاه نیز به‌عنوان دستگاه همکار شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران شناخته می‌شوند.

توزیع سوخت از طریق سدف مانع افزایش غیرمتعارف مصرف فرآورده‌های نفتی در بخش‌های مختلف کشور شده و این روند سبب صادرات 96.5 میلیون دلار نفت گاز بیشتر، 2.9 میلیون دلار نفت کوره بیشتر، 37.1 میلیون دلار بنزین بیشتر، 473.6 میلیون دلار نفت سفید بیشتر در بازه زمانی سال 99 و مقایسه با سال 96 شده است.

این سامانه همچنین ظرفیت‌های قابل توجه‌ای را برای ایجاد ارتباطات الکترونیک بین دولت و شهروندان، دولت با بخش خصوصی و اجزای مختلف درون دولت با یکدیگر، برقرار کرده است که از جمله مهمترین دستاوردهای آن می‌توان به مواردی نظیر مدیریت موثر مصرف سوخت، پیشگیری از عرضه خارج از شبکه و مقابله با قاچاق فرآورده‌های نفتی، شفاف‌سازی و اصلاح فرآیندهای تخصیص سوخت در حوزه‌های مختلف، صحت‌سنجی درخواست فرآورده‌های نفتی، پیشگیری از جعل اسناد و مدارک، تسهیل دریافت اطلاعات و ارائه خدمت به شهروندان در حوزه درخواست فرآورده‌های نفتی، ایجاد شفافیت، تسهیل و تسریع در اجرای فرآیندهای مربوطه، کاهش هزینه‌ها از طریق ادغام و حذف سامانه‌های اضافی یا موازی، بررسی کارشناسی و دقیق الگوهای مصرف سوخت اشاره کرد.

بازنگری نقش و سطح دسترسی کاربران، شفاف‌سازی هویت کاربران سامانه و تعیین دسترسی موردنیاز، بازنگری و توسعه کاربردهای مصارف سوخت، بازنگری و بهبود فرآیندها، اتصال سامانه‌های سازمان‌های متولی، اتصال سامانه‌های سازمان‌های همکار، پیاده‌سازی طرح توزیع الکترونیک سوخت، الکترونیکی کردن فهرست برگشتی، اتصال سامانه‌های فروش فرآورده و انبارهای نفت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به سدف، ایجاد فرآیند راستی‌آزمایی مشتریان و متولیان از طریق فناوری رمز یکبار مصرف، اتصال سامانه هوشمند سوخت، سیستمی کردن محاسبات سهمیه سوخت از جمله مزایای سدف در کشور در مقایسه با سامانه قدیم تجارت آسان در توزیع فرآورده‌های نفتی در کشور است.


ممکن است شما هم دوست داشته باشید
پاسخ دهید

Your email address will not be published.