پشت‌پرده شرکت‌های هرمی جدید

آی‌سی‌تی نیوز – مالباخته یونیک فاینانس با اشاره به اینکه میلیون‌ها دلار به این شرکت هرمی توسط اعضا پرداخت می‌شد، گفت: با نشان دادن تصاویری از دفتری در دبی و ترکیه به دروغ سهام‌های خارجی برایمان می‌خریدند.

«محمد» از مالباختگان شرکت هرمی یونیک فاینانس در گفت‌‌وگو با فارس با اشاره به چگونگی فعالیت در شرکت‌های هرمی، گفت: بیشتر شرکت‌های هرمی معرف آن بیشتر دوستان و آشنایان و خانواده هستند به محض اینکه وارد می‌شویم خودمان باید افراد دیگری را را برای فعالیت دعوت کنیم، وقتی وارد این شرکت‌ها می شویم لیدرها می‌گویند اول به خانواده بگوییم وقتی وارد شدم دیدم فعالیت آنها پایه و اساسی ندارد.

وی در خصوص پیگیری شکایت خود از این شرکت، اظهار داشت: ماه بهمن گذشته شکایت کردم اما تاکنون به جایی نرسیده‌ام، شاید به این دلیل است که همت درستی و یا قانون مشخصی برای این موضوع وجود ندارد، با دوستان به این نتیجه رسیدیم که این کمپین را شروع کنیم. شرکت‌های هرمی قبلی از پایین به بالا شکایت می‌کردند یعنی ما باید از بالادستی‌ها شکایت می‌کردیم و بالادستی‌ها هم از بالاتر که اغفال شده بودند ولی شکایت ما از صاحبان اصلی این شرکت است که پول همه ما دسته آنهاست و اگر بخواهیم فقط از بالادستی شکایت کنیم به جایی نمی‌رسیم.

این سردبیر فارس من درباره نوع فعالیتی که این شرکت‌ها دارند گفت: فعالیت شرکت‌های به صورت فروش سهام خارجی بود به ما می‌گفتند که سهام آمریکایی به شما می‌فروشیم مثل شرکت‌های نتفلیکس، نایک، رولز رویس، هزار دلار آمریکا می‌دادیم و سهام می‌خریدیم و ما یک سود ثابت تعلق می‌گرفت.این شرکت فعالیت متفاوتی داشت ورودی آن هزار دلار بود اول تا یکی دو ماه سود پرداخت می‌کردند ولی از آن بعد از آن شرایط تغییر می‌کرد و می‌گفتند خودتان بروید و به دنبال افراد دیگر بگردید که پول بدهند.

وی در باره نحوه پرداخت پول به این شرکت ، اظهار داشت: به ما گفته می‌شد که این شرکت سوئیسی‌-آمریکایی است و مشکلی با پرداخت پول ندارد ما سهام را به مبلغ ریالی به حساب بالادستی ریخته‌می‌شد و لیدرها می‌گفتند برای شما سهام خریده‌ایم، برگه‌هایی هم به ما نشان می‌دادند که نشان از خرید این سهام داشت. چهار تا پنج سال است که این شرکت به وجود آمده سهام بی‌ام‌دبلیو، نتفلیکس و نایک بود البته تغییر رویه دادند و این اواخر مثل اینکه سبد سهام داده بودند، سهام یکسان سازی شده بود که سود هم پرداخت می‌شد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس من درباره اینکه چطور مطمئن بودید این سهام واقعا واقعی است، گفت: این دیگر قدرت لیدرها بود که ما را مطمئن می کردند، آنها آموزش دیده بودند تا با کلیپ و مثال‌هایی ما را قانع کنند، تا در این فعالیت‌ها شرکت کنیم و سهام بخریم، سرکرده‌های این شرکت ادله درست کرده بودند به ما تصویری از دفتر کار این شرکت در ترکیه و دبی نشان دادند و فیلمی نشان دادند که این شرکت در این دو کشور فعال است از طمع ما استفاده می‌کردند و هرچه می‌گفتند را ما باور می‌کردیم.

محمد با بیان اینکه درباره داشتن مجوز فعالیت در ایران هیچ تحقیقی نکرده‌بودند، تصریح کرد: شرکت گفته بود سایتی در اروپا است که تمام شرکت‌های فعال را نشان می‌دهد و راستی آزمایی می‌شد ستاره بندی شده بود، جعل و جعل بازی زیاد شده بود. می‌گفتند که دولت ایران مخالف است چون می‌خواهند مردم فقط در بورس فعالیت داشته باشند و یا پول‌های خود را در بانک ها بگذارند لیدرها می گفتند که سهامداران آمریکایی هستند و سود ما تضمین شده‌است.

وی با اشاره به اینکه تعداد شاکیان مشخص نیست و آنها در کشورهای دیگری همچون عراق و ترکیه هم فعالیت داشتند، گفت: باید تعداد کسانی که اموال خود را در این شرکت سرمایه خیلی زیاد باشد، گروهی را درست کردیم، شاکیان به آن پیوسته‌اند و تاکنون چهارصد نفر عضو شده‌اند که در این شرکت فعالیت داشته‌اند البته یک ماه پیش با پلان توکن حدود ۵۰ میلیون دلار فروش داشتند.

این مال باخته شرکت هرمی غیرمجاز، افزود: اسم این شرکت شبیه اسم شرکتی در سوئیس با نام یونیک فاینانز بود، اما ما مجوزی از فعالیت آن شرکت ندیدیم لیدرها مربوط معمولاً از دوستان و آشنایان هستند و یا خانواده که مطمئنیم سر ما را کلاه نمی‌گذارند، ما به آنها اطمینان داشتیم.

وی درباره محل برگزاری جلسات این شرکت‌های هرمی،گفت: بعضی اوقات جلسات‌شان عمومی بود، مثلا تیم‌ها دور هم جمع می‌شدند حرف‌های انگیزشی می‌زدند، در این جلسات می‌گفتند که پولدار شده‌اند و از بقیه پورسانت گرفته‌اند. جای مشخصی ندارند بعضی اوقات جلسات یک نفره بود و در کافی‌شاپ قرار می‌گذاشتند، بعضی‌وقت‌ها هم در پارک جلسه می‌گذاشتند، گاهی هم جلسات عمومی خود را در یک خانه برگزار می‌کردند که البته از تمام شهرها بودند ما افرادی را را شناسایی کرده‌ایم که در شهرهای دیگر هم با این شرکت فعالیت می‌کردند.


ممکن است شما هم دوست داشته باشید
پاسخ دهید

Your email address will not be published.