نسخه الکترونیکی و ۲ پرسش ساده
نسخه الکترونیکی و ۲ پرسش ساده

آی‌سی‌تی نیوز – علی شمیرانی – سرنوشت طرح نسخه الکترونیکی از روز نخست افتتاحش تقریبا برای بسیاری از آنها که از قضا دستی در تصمیم‌گیری و اجرای طرح نداشتند، روشن بود و می‌دانستند در اوج بزرگترین درگیری مردم و نظام پزشکی و درمانی کشور با معضل کرونا، کار به کجا خواهد رسید. اما ظاهرا تصمیم‌گیران […]

آی‌سی‌تی نیوز – علی شمیرانی – سرنوشت طرح نسخه الکترونیکی از روز نخست افتتاحش تقریبا برای بسیاری از آنها که از قضا دستی در تصمیم‌گیری و اجرای طرح نداشتند، روشن بود و می‌دانستند در اوج بزرگترین درگیری مردم و نظام پزشکی و درمانی کشور با معضل کرونا، کار به کجا خواهد رسید.

اما ظاهرا تصمیم‌گیران و ذینفعان طرح، بر خلاف هشدارهای بسیار، نظر دیگری داشتند و به ضرب و زور انبوهی از وعده‌ها و آمارهای یکسویه، اجرای طرح را کلید زدند.
حالا همه می‌دانند که بازندگان اصلی این طرح مردم و بیمارانی هستند که دستشان کوتاه است و باید هزینه بلاتکلیفی طرح را تا اطلاع‌ ثانوی از جیب‌شان بپردازند.
آذرماه سال قبل سازمان‌های بیمه‌ای کشور با قطعیت اعلام کردند که کم و کاستی‌های طرح مذکور تا اول دیماه ۱۴۰۰ به پایان می‌رسد و طرح تکمیل می‌شود.
معدود رسانه‌هایی که دنبال ماجرا بودند، این تاریخ را ثبت کردند و از نزدیکی‌های دیماه پیگیری شروع شد. اول دیماه سال ۱۴۰۰ که رسید، اطلاعیه‌ای منتشر شد که بر اساس آن به پیشنهاد وزارت بهداشت و وزارت ارتباطات، زمان اجرای کامل طرح به اول اردیبهشت سال ۱۴۰۱ موکول شود.
پس از گذشت ۴ماه و رسیدن به وعده اول اردیبهشت و در حالیکه همچنان اخبارِ هشدارها و کاستی‌های طرح از پایتخت گرفته تا گوشه و کنار کشور جریان داشت و پیدا بود که طرح کامل نخواهد شد، این بار معاون درمان وزارت بهداشت به صحنه آمد و به راحتی گفت: «با همکاری سه وزارتخانه‌ بهداشت، ارتباطات، اطلاعات و بیمه‌ها، طرح نسخه‌نویسی الکترونیک تا پایان سال جاری کامل اجرا خواهد شد.»
وی با تقدیر از افتخارآفرینی در اجرای طرح مذکور گفته: «برنامه نسخه‌نویسی الکترونیکی بیش از ۹۰ درصد پیشرفت داشته و کاری که در ۱۶ سال گذشته بر زمین مانده بود در چهار ماه اخیر به این میزان پیشرفت کرده است.»
بگذارید بر خلاف برخی آمارها و اظهارات معدود نمایندگان مجلس و دیگر نهادها، ما هم فرض را بر صحت آمار بیش از ۹۰درصدی وزارت بهداشت گذاشته و تنها دو سوال بپرسیم:
۱- پرسش نخست اینکه طرحی که بیش از ۹۰درصدش ۴ ماهه اجرا شده، چرا برای اجرای احتمالا ۸درصد باقیمانده به ۱۱ ماه دیگر زمان نیاز دارد؟
۲- فرض کنیم این طرح نیز در حالتی عادی و بدون هیچ اعتراضی به سرنوشت طرح‌هایی نظیر کارت هوشمند ملی و شبکه ملی اطلاعات و امثالهم دچار شود، لذا پرسش دوم این است که چرا تا آن زمانِ نامعلوم، نسخه‌های کاغذی به موازات تکمیل طرح حفظ نشد تا مردم نیز به این مکافات نیفتند؟ پاسخ با شما. (منبع:فناوران)