بیدو رقیب جی پی اس آمریکایی
بیدو رقیب جی پی اس آمریکایی
آی سی تی نیوز -آی سی تی نیوز -آی سی تی نیوز -سیستم ناوبری ماهواره‌ای ساخت چین موسوم به «بیدو» در حال رقابت با جی پی اس آمریکایی است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سی جی تی ان، یک مقام چینی روز جمعه گفت محصولات سیستم ماهواره ای ناوبری BeiDou (BDS) چین در بیش از نیمی از کشورها و مناطق جهان استفاده می شود.

ران چنگچی، مدیر کل دفتر ناوبری ماهواره‌ای چین و سخنگوی BDS، گفت چین به طور فعال همکاری بین‌المللی را در زمینه BDS انجام داده و برنامه‌های کاربردی آن را در سراسر جهان عرضه کرده است.

ران این اظهارات را در یک کنفرانس مطبوعاتی در پکن بیان کرد که طی آن مقاله‌ای با عنوان «سیستم ماهواره‌ای ناوبری BeiDou چین در عصر جدید» منتشر شد.

چین BDS را یک سیستم ناوبری در کلاس جهانی معرفی کرده و از برنامه ریزی خود برای اصلاح سیستم مذکور از طریق بهبود مدیریت عملیات، ترویج توسعه پایدار برنامه های کاربردی مبتنی بر BDS و ارتقاء حکمرانی در سال های آینده خبر داده است.

چین در سال ۱۹۹۴ شروع به توسعه سیستم ماهواره ای ناوبری اختصاصی خود کرد. سپس بی دی اس ۱ وارد خدمت شد و در پایان سال ۲۰۰۰ خدمات موقعیت یابی در چین ارائه کرد. از آن زمان، چین به سومین کشور جهان با سیستم ماهواره ای ناوبری مبدل شد.

بی دی اس ۲ در سال ۲۰۱۲ تکمیل شد و خدمات موقعیت یابی را در منطقه آسیا و اقیانوسیه ارائه کرد. بی دی اس ۳ در سال ۲۰۲۰، تکمیل شد و به طور رسمی برای ارائه خدمات ناوبری ماهواره ای در سراسر جهان راه اندازی شد. BDS، GPS، GlONASS روسیه و گالیله اروپا، چهار سیستم ناوبری بزرگ جهانی هستند و جی پی اس آمریکا در موقعیت غالب قرار دارد.