بهره برداری از آزمایشگاه ارزیابی محصولات هوش مصنوعی تا پایان سال
بهره برداری از آزمایشگاه ارزیابی محصولات هوش مصنوعی تا پایان سال
آی سی تی نیوز -رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: آزمایشگاهی برای ارزیابی محصولات هوش مصنوعی تا پایان سال به صورت رسمی به بهره برداری می رسد.

به گزارش مهر به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، مراسم افتتاحیه چهارمین رویداد ملی عصر امید در حوزه «هوش مصنوعی و اینترنت اشیا» با حضور دکتر رضوی زاده رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و بیژن نوباوه وطن نماینده مردم تهران و نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی پژوهشگران و دانشجویان در واحد کرج برگزار شد.

دکتر سید محمد رضوی زاده، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم افتتاحیه رویداد ملی عصر امید در حوزه هوش مصنوعی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور، بیان کرد: سرویس‌های پایه و مختلفی می‌توان با استفاده از هوش مصنوعی طراحی کرد که در کاربردهای مختلفی همچون پردازش زبان، بازشناسی گفتار، دستیاران مجازی و … استفاده می‌شوند با توجه به روند رشد تکنولوژی در کشور هوش مصنوعی به زودی کاربردهای بسیاری در بحث‌های حقوقی، شبکه‌های اجتماعی، صنعت و کشاورزی کشور خواهد داشت.

وی با بیان اینکه امروزه در کشور بسیاری از این حوزه‌ها در بخش هوش مصنوعی فعالیت دارند، افزود: با توجه به بررسی‌های انجام شده ۱۵۰ شرکت در حوزه‌های مختلف هوش مصنوعی ثبت شدند و نیمی از این شرکت‌ها به صورت فعال حضور دارند؛ از محصولاتی همچون تشخیص چهره، پلاک‌خوان‌های مبتنی بر بینایی، پردازش گفتار و سرویس‌های گفتار به متن، دستیاران صوتی، حقوقی و … می‌توان نام برد که در کشور تولید شده‌اند.

دکتر رضوی زاده ضمن بیان اینکه امروزه در حوزه هوش مصنوعی صنعت بسیار جلوتر از حکمرانی پیش می‌رود و مسئولان ما باید با آگاهی، سرعت را در رگولاتوری بیشتر کنند، خاطرنشان کرد: اعتقادمان این است که بحث شناسایی اولویت‌ها مهم است؛ با توجه به برنامه‌هایی که داریم باید بدانیم چقدر می‌توانیم در حوزه‌های مختلف هوش مصنوعی اثرگذار باشیم. افزایش آگاهی عمومی جامعه باید بالا برود، شاید اطلاعاتی که عموم جامعه ازچت جی‌پی‌تی دارند با تصورات واقع‌بینانه متناقض باشد.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین اظهار کرد: تربیت نیروی انسانی هم یکی از مسائل مهم است؛ در بحث هوش مصنوعی یکی از الزامات اولیه، زیرساخت پژوهشی می‌باشد. همچنین تعداد پردازشگر های هوش مصنوعی در کشور بسیار محدود است؛ هنوز در بخش دانشگاهی نیاز به انتقال پردازش به خارج از کشور و بهره گرفتن از محصولات خارجی هستیم که برای توسعه هوش مصنوعی در کشور مناسب نیست.

دکتر رضوی زاده در ادامه گفت: در بحث تدوین برنامه‌های طولانی‌مدت در حوزه هوش مصنوعی و فناوری‌های جدید باید دانشگاهیان وارد شوند، یکی از مباحثی که وزارت ارتباطات به آن تمرکز دارد مسئله توجه به دانشگاهیان است. حمایت از کسب‌وکارهای نوپا و کمک به پا گرفتن آن‌ها بحث بسیار مهمی است.

وی عنوان کرد: بحث رگولاتوری یکی از چالش‌هایی است که باید به آن بپردازیم و تدوین برنامه‌های طولانی‌مدت نیاز به پژوهش و دانشگاهیان دارد. در بحث آموزش هم سطح آگاهی عمومی را باید در دانشگاه‌ها بالا ببریم.

دکتر رضوی زاده اظهار کرد: هوش مصنوعی با توجه به اینکه به علوم کامپیوتر و داده مرتبط است پس بیشترین ارتباط را به وزارت ارتباطات دارد. از طرفی وزارت ارتباطات متولی امور زیرساختی است و تجربه‌های مشابهی قبلاً داشته است. این وزارتخانه نشان داده که می‌تواند به صورت چابک وظایف خود را مدیریت کند. حجم بسیار از داده‌های ارزشمند کشور نیز در اختیار وزارت ارتباطات است که در حوزه هوش مصنوعی استفاده شایانی از این داده‌ها می‌توانیم داشته باشیم.

رئیس پژوهشگاه ICT با اشاره به تدوین سند هوش مصنوعی با کمک مرکز ملی فضای مجازی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: ما از سال ۱۳۹۹ در وزارت ارتباطات یک مرکز نوآوری هوش مصنوعی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد کرده‌ایم که قرار است مرکزیت فعالیت وزارت ارتباطات را دنبال کند. محورهای ما در این بخش شامل رگولاتوری، شناسایی کاربردها، تعاملات بین‌المللی، زیرساخت و … است.

رضوی زاده با بیان فعالیت‌هایی که در حوزه هوش مصنوعی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده به عنوان مثال تهیه کتابچه‌هایی برای حوزه‌های مختلف کاربردی در هوش مصنوعی، اظهار کرد: پروژه‌هایی دیگر نیز در دست فعالیت داریم که در بحث ذائقه سنجی کاربران است و تحلیل شبکه‌های اجتماعی با کمک هوش مصنوعی است. یک پروژه هم با سازمان فضایی به صورت مشترک داریم و آن هم بحث تخمین زیر کشت محصولات کشاورزی در کشور با داده‌های ماهواره‌ای است که در حال توسعه تعداد محصولات هستیم.

وی در پایان با تأکید بر استاندارد سازی در حوزه هوش مصنوعی گفت: همچنین آزمایشگاهی راه‌اندازی خواهد شد در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات که توسط آن بتوانیم محصولات هوش مصنوعی را ارزیابی کنیم و به آن رتبه بدهیم که امیدواریم تا پایان سال بتوانیم به صورت رسمی از آن در سطح ملی بهره برداری کنیم.