نسخه‌ الکترونیکی در برخی شبکه‌ها ایجاد نشد
نسخه‌ الکترونیکی در برخی شبکه‌ها ایجاد نشد

آی‌سی‌تی نیوز – معاون دبیرخانه شورای تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: بیماران نتوانسته‌اند از خدمات دفترچه بیمه الکترونیک استفاده کنند. به گزارش رادیو گفت‌وگو، محمد حق ازلی با تاکید بر اینکه در اجرایی‌شدن پرونده‌های الکترونیک بیماران باتوجه‌به اینکه مسائل بیمار در واقع اسرار محرمانه بوده و باید حفظ شود، گفت: در اجرای […]

آی‌سی‌تی نیوز – معاون دبیرخانه شورای تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: بیماران نتوانسته‌اند از خدمات دفترچه بیمه الکترونیک استفاده کنند.

به گزارش رادیو گفت‌وگو، محمد حق ازلی با تاکید بر اینکه در اجرایی‌شدن پرونده‌های الکترونیک بیماران باتوجه‌به اینکه مسائل بیمار در واقع اسرار محرمانه بوده و باید حفظ شود، گفت: در اجرای نسخ الکترونیک در شرایط فعلی خدشه‌ای به امنیت اسناد وارد شده است که نظام‌پزشکی باید مجدداً با فراهم‌کردن زیرساخت‌ها این کار را به‌صورت یکپارچه انجام دهد.

حق ازلی تصریح کرد: پرونده‌های الکترونیک در کشور هنوز کامل اجرایی نشده و از ابتدای دی‌ماه اجرای نسخ الکترونیکی بر اساس بر اساس آمادگی‌های زیرساختی که خود پزشکان تأمین کرده بودند اجرایی شد ولی به دلیل اشکالاتی که در زیرساخت وجود داشت اجرای این طرح تا اول اردیبهشت‌ماه به‌تعویق‌افتاده است.

معاون دبیرخانه شورای تخصصی وزارت بهداشت و درمان ادامه داد: نسخه الکترونیک و امضای الکترونیک پزشکان در یک زیرساختی باید اجرایی شود که پرونده الکترونیک که در برگیرنده تمام مختصات سلامتی افراد است به آن سیستم متصل بوده و این امکان وجود داشته باشد که پزشکان با استفاده از پرونده الکترونیک احاطه کامل به تمام مسائل سلامتی فرد داشته و در حیطه‌ای که می‌خواهند ایفای نقش داشته باشند با استفاده از اطلاعات در پرونده الکترونیک، اقدامات تشخیصی، درمان‌ها و اقدامات آزمایشگاهی را در آن ثبت کند و همچنین امکان ارتباط با بیمه‌ها برقرار باشد.

 

ضرورت بازبینی در ساختارهای موجود

حق ازلی در ادامه با بین اینکه در حال حاضر در خارج از شهرهای بزرگ مثل تهران این سامانه‌ها تا حدود ۹۰ درصد پوشش ایجاد کرده‌اند گفت: این به معنای آن نیست که همه اقدامات به شکل کامل در حال انجام است چرا که در برخی از موارد چون فرایند ثبت درست انجام نشده یا ارتباط نسخه‌ها در برخی از شبکه‌ها برقرار نشده است، بیماران نتوانسته‌اند از خدمات بیمه استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه ادامه این روند ممکن است ارتباط بین بیماران با پزشک و یا ارتباط بین بیماران با بیمه‌ها را دچار آسیب کند افزود: باید این ساختارها بازبینی شوند و به جز امنیت، دردسترس‌بودن و همچنین بازخورد آن در مرحله نهایی موردتوجه قرار گیرد.

معاون دبیرخانه شورای تخصصی وزارت بهداشت و درمان گفت: در اجرایی‌شدن طرح امضای الکترونیک اگر همکاری وزارت بهداشت با سازمان نظام‌پزشکی باشد نتیجه مطلوب‌تر است چرا که همه پیش‌بینی‌های لازم احتمالاً از طریق سازمان نظام‌پزشکی انجام نخواهد شد و لازم است ساختارهای وزارت بهداشت و همچنین ساختارهای خارج از آن مانند وزارت ارتباطات، وزارت اطلاعات و امنیتی کشور هم دخیل باشند.

وی با اشاره به اینکه شاکله‌ای مرتبط با ارائه خدمات پیشگیری، خدمات درمانی، تشخیصی، روانپزشکی و سلامتی مربوط به وزارت بهداشت است گفت: مسئولیت‌های متعددی بر عهده وزارت بهداشت است و اگر یک بازوی اجرایی مناسبی مثل سازمان نظام‌پزشکی این وظیفه را با کمک وزارت بهداشت با برنامه منسجم پیش ببرد نتیجه بهتری خواهد داشت.

 

شاهد اجرای ناقص نسخه الکترونیکی هستیم
در همین رابطه عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به این که قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه ، وزارت بهداشت و درمان را مکلف به استقرار سامانه پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان با هدف ارائه خدمات الکترونیک نمود ؛اظهار کرد: البته با اولویت پزشک خانواده و نظام ارجاع طی دوسال اول برنامه که متاسفانه در پایان برنامه ششم ضمن حذف اولویتهای مربوطه، فقط شاهد اجرای ناقص نسخه نویسی الکترونیک هستیم .
احمد آدینه در گفت و گو با خبرنگار اداره کل روابط عمومی با بیان این که اگر شرایط و زیر ساخت های لازم فراهم باشد ، اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیک مزایای قابل قبولی دارد؛ تصریح کرد: رفع مشکل خطاهای نسخه نویسی و نسخه خوانی ، دریافت دستور دقیق مصرف توسط بیمار، حذف نسخه کاغذی و صرفه جویی در هزینه ها، امکان دریافت دارو از دو داروخانه با یک نسخه وجلوگیری از سوء استفاده از دفترچه دیگران از جمله مزایای پیاده سازی این طرح است؛ اما با گذشت پنج سال از برنامه ششم متاسفانه هنوز حداقل بسترهای لازم برای اجرای این امر مهم ایجاد نشده است.
وی با اشاره به این که قطع و وصل شدن و کندی سرعت اینترنت مهترین معضل اجرای مناسب این طرح است؛ افزود: بیمار دردمند و خسته از انتظار در مطب پزشک وقتی با انتظار مجدد به خاطر کندی عملکرد سامانه مربوطه و گاها قطع اینترنت روبرو می شود عصبی و آزرده خاطر شده و گاهی نیز منجر به درگیری می شود.

وی ضمن بیان این مطلب که عدم یکپارچگی سامانه بیمه ها و جابجا کردن متعدد آنها زمانبر بوده و برای مرتفع شدن این مشکل سازمان های بیمه گر باید یک پلتفرم واحد داشته باشند ؛ ادامه داد: تعدد برندها و کدهای دارویی که باعث اشتباه در ثبت دارو و گاهی تحمیل هزینه به بیمار می شود ، ثبت نشدن برخی نسخ توسط پزشک ، عدم عقد قرار داد برخی پزشکان با بیمه ها و ثبت نسخ توسط پرسنل مراکز پاراکلینیک و داروخانه ها مستلزم صرف وقت و هزینه است .

عضو شورای عالی نظام پزشکی با تاکید بر این که وزارت بهداشت به عنوان متولی اصلی و سازمانهای بیمه گر ضمن انجام هماهنگی، باید بستر لازم را برای اجرای هر چه بهتر این طرح فراهم کنند ؛ گفت: در صورت عدم فراهم شدن زیرساخت های لازم برای اجرایی شدن طرح نسخه نویسی الکترونیک ؛بازنده اصلی مردم و جامعه پزشکی خواهند بود و سازمان های بیمه گر نیز با شانه خالی کردن از عمل به تعهدات خود ؛از این برنامه منتفع خواهند شد.

آدینه اذعان کرد: چنان چه مسئولین امر شرایط و بستر انجام کار را به نحو مطلوب فراهم نمایند،این طرح رضایت بیماران، پزشکان و سازمانهای بیمه گر را فراهم نموده و مورد استقبال همکاران قرار خواهد گرفت.