اجرای مالیات خانه‌های خالی به شهرداری واگذار شود
اجرای مالیات خانه‌های خالی به شهرداری واگذار شود
عضو شورای شهر تهران گفت: اجرای قانون اخذ مالیات بر خانه های خالی و خانه های لوکس را به شهرداری ها واگذار کنید.

به گزارش فارس، میثم مظفر عضو شورای شهر تهران در صحن امروز شورای شهر با اشاره به حضور رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در صحن شورای شهر گفت: ۲۰ درصد از خانه های خالی کشور با عدد تقریبی ۵۰۰ هزار واحد در استان تهران است که برآورد می شود ۳۰۰هزار واحد آن در شهر تهران و ۲۰۰هزار واحد آن در پیرامون و حاشیه شهر تهران واقع شده است.

وی تاکید کرد: دلالان ملکی ، املاک را در تهران خریداری می کنند و طی یک دوره رکود ۳ تا ۶ ساله آنها را خالی نگه می دارند و همزمان با پیک دوره ای تورم و افزایش قیمت مسکن آنها را می فروشند.

مظفر تشریح کرد: خانه های خالی بلایی برسر بازار اجاره آورده که نیاز به اقدام عاجل وجود دارد.

عضو شورا با اشاره به سامانه ممیزی املاک شهرداری تهران گفت:شهرداری تهران از طریق این سامانه های تخصصی که ایجاد نموده درلحظه می تواند اطلاعات کامل و جزئی و دقیقی را احصاء کند.

وی گفت: فرض مثال شهرداری براحتی می تواند از طریق این سامانه برای شناسایی املاک لوکس، خانه های بالای ۳۵۰ متر منطقه ۱ را براساس انتخاب سیستمی، با کدپستی و مشخصات مالک اعلام نماید و شهرداری ابزارهای مختلف و قدرتمندی را برای وصول این مالیات چه مالیات بر خانه های خالی و چه مالیات بر خانه های لوکس دراختیار دارد.

مظفر افزود: اجرای این قانون بنظر می رسد تنها با همکاری شهرداری ها میسر و عملی است لذا اگر درآمد ناشی از این مالیات دراختیار شهرداری ها قرار بگیرد، این قانونی که بیش از ۲ سال است اجرا نشده، عملیاتی خواهد شد.