محدودیت های تراشه های ایالات متحده برای هواوی فرصت یا تهدید؟
محدودیت های تراشه های ایالات متحده برای هواوی فرصت یا تهدید؟
آی سی تی نیوز - به نظر می‌رسد محدودسازی آمریکا در حوزه صادرات تراشه‌های هوش مصنوعی به چین می‌تواند فرصتی برای هواوی باشد.

به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، تحلیلگران می گویند که اقدامات ایالات متحده برای محدود کردن صادرات تراشه های هوش مصنوعی پیشرفته (AI) به چین ممکن است فرصتی را برای هواوی در بازار داخلی ۷ میلیارد دلاری خود ایجاد کند، زیرا محدودیت ها Nvidia را مجبور به عقب نشینی می کند.

در حالی که انویدیا از لحاظ تاریخی با سهم بازار بیش از ۹۰ درصد، از بزرگترین ارائه‌دهنده های تراشه‌های هوش مصنوعی در چین بوده است، شرکت‌های چینی از جمله هواوی نسخه‌های خود را از پرفروش‌ترین تراشه‌های انویدیا، توسعه می‌دهند.
تحلیلگران و برخی شرکت های هوش مصنوعی مانند iFlyTek چین می گویند تراشه های هوش مصنوعی Ascend هواوی از نظر قدرت محاسباتی با انویدیا قابل مقایسه هستند، اما همچنان از نظر عملکرد عقب هستند.
جیانگ ییفان، تحلیلگر ارشد بازار گفت که یکی دیگر از عوامل محدودکننده کلیدی برای شرکت‌های چینی، اتکای اکثر پروژه‌ها به تراشه‌ها و اکوسیستم نرم‌افزاری انویدیا است، اما ممکن است با محدودیت‌های ایالات متحده این فرآیند تغییر کند.
جیانگ در پستی در حساب کاربری خود در Weibo گفت: به نظر من این اقدام ایالات متحده در واقع به تراشه‌های Ascend هواوی هدیه بزرگی بود.با این حال، این فرصت با چندین چالش همراه است.
بسیاری از پروژه‌های پیشرفته هوش مصنوعی با CUDA ساخته می‌شوند، معماری برنامه‌نویسی محبوبی که Nvidia پیشگام است، که به نوبه خود باعث ایجاد یک اکوسیستم جهانی عظیم شده است که قادر به آموزش مدل‌های هوش مصنوعی بسیار پیچیده مانند GPT-4 OpenAI است. تحلیلگران می گویند که از نظر مدل های هوش مصنوعی مدل هواوی بسیار محدودتر است.