آخرین وضعیت تشکیل پارک بین‌المللی علم و فناوری
آخرین وضعیت تشکیل پارک بین‌المللی علم و فناوری
آی سی تی نیوز -مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم آخرین وضعیت تشکیل پارک علم و فناوری بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

دکتر علیرضا زراسفندی با اشاره به آخرین وضعیت تشکیل پارک بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران گفت: یکی از برنامه‌هایی که امسال در اولویت معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم قرار دارد، بحث تعاملات بین‌المللی پارک‌ها است.

وی ادامه داد: همان طور که می‌دانید پارک‌ها جدیداً وارد حوزه تعاملات بین‌المللی شده‌اند دراین راستا گروهی را تشکیل دادیم به نام «گروه تعاملات بین‌المللی پارک‌ها» که ذیل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری فعالیت می‌کند.

مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم افزود: در این حوزه اولین کاری که انجام داده‌ایم تهیه «نظام‌نامه تعاملات بین‌المللی پارک‌ها» است تا پارک‌ها بدانند در چه فضایی و چگونه باید حرکت کنند. همچنین طبق بند ۷ و ۱۰ آئین‌نامه حمایت دانش‌بنیان، دکتر زلفی‌گل وزیر علوم تأکید کردند تا «پارک بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران» تشکیل شود که خوشبختانه با تلاش‌های رئیس سازمان پژوهش‌های علمی صنعتی، پارک سابق این سازمان به پارک بین‌المللی تبدیل شد.

وی ادامه داد: قرار است از صفر تا ۱۰۰ حوزه تعاملات بین‌المللی یعنی از آموزش پارک‌ها و نیروهای آن تا انتها که بحث صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان مطرح است، به‌عنوان یک بستر مناسب دراین پارک انجام شود و درواقع مأموریت‌گرا کردن یک پارک ویژه است، لذا اکنون این پارک تشکیل شده‌است.

زراسفندی اظهار داشت: اکنون این پارک آماده است و مجوزهای آن توسط شورای گسترش صادر شده و پذیرش شرکت‌های داخلی، خارجی، شرکت‌های ایرانیان غیر مقیم، دو ماه است انجام می‌شود، ساختمان این پارک درسازمان پژوهش‌ها آماده افتتاح است و به دنبال یک زمانی هستیم که این اتفاق رخ دهد.

زراسفندی خاطرنشان کرد: همچنین برای سایر پارک‌ها میز تعاملات مختلف ایجاد کرده‌ایم تا با کشورهای همسایه تعاملات داشته باشند.

همکاری با کشورهای محور مقاومت

وی ادامه داد: همچنین با کشورهای محور مقاومت هم که تمایل دارند پارک راه اندازی کنند ولی تجربه‌ای ندارند در حوزه آموزش نیروی انسانی و ایجاد پارک همکاری انجام می‌دهیم.

وی در پاسخ به رایزنی با وزارت امور خارجه برای تسهیل صادرات دانش بنیان افزود: ما با اداره کل اقتصادی وزارت امور خارجه در ارتباط هستیم و دکتر حدادی اصل قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل واسطه پارک‌های ما با وزارت خارجه هستند، امیدواریم وزارت امور خارجه به ما کمک کند تا ما بازارهای کشورهای مختلف را داشته باشیم و حضورمان آنجا پررنگ‌تر باشد.

مدیر کل وزارت علوم گفت: شرکت‌های دانش بنیان ما در کشورهای همسایه حضور چشمگیری دارند اما نیاز است در حوزه امریکای جنوبی و افریقا نیز برنامه‌های ویژه‌ای برای صادرات محصولات دانش بنیان داشته باشند که البته این موضوع کمک وزارت امور خارجه را می‌طلبد.

منبع: خبرگزاری مهر