گلایه پلیس از خرید و فروش موبایل در راهروهای علاءالدین
گلایه پلیس از خرید و فروش موبایل در راهروهای علاءالدین
آی سی تی نیوز -رئیس پلیس پایتخت از خرید و فروش تلفن همراه در راهروهای علاءالدین گلایه کرد و گفت: حق مشتری در این معامله ضایع می شود و به همین دلیل از این به بعد فقط مغازه داران اجازه فروش موبایل را دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، بازارهای خلازیر و سیداسماعیل در تهران محلی برای خرید و فروش اجناس دست دوم است؛ اما مالخران و سارقان از هویت این بازارها سوءاستفاده کرده و اجناس سرقتی را با قیمت‌های بسیار پایینی در این بازارها به فروش می‌رسانند.

می‌توان گفت وجود چنین بازارهایی که غالباً هیچ نظارتی هم بر فعالیت آنها نیست، تضمینی برای فعالیت سارقان است چراکه به راحتی می‌توانند در تاریکی شب لوازم خانه‌ای را به سرقت ببرند و در روشنایی روز در غالب اجناس کار کرده و دست دوم همان لوازم را در این بازارها با قیمت‌هایی پایین‌تر از قیمت‌های واقعی به افرادی که توان خرید اجناس نو را ندارند بفروشند.

با ورود کرونا به ایران این بازارها هم مانند دیگر اصناف و امکان تحت تأثیر تعطیلی‌های کرونایی قرار گرفتند و فعالیتشان محدود شد اما به صورت کامل جمع آوری نشد و البته اصلاً تعطیلی این بازارهای به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا بود نه موارد دیگر.

پلیس بارها در مورد کلاهبرداری‌ها و سوءاستفاده‌های مالی که در این بازارها از مشتریان می‌شود تذکر داده است اما این بار قرار است پلیس محل امن سارقان برای فروش کالاهای سرقتی را کلاً جمع کند؛ سردار حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: جمع آوری و ساماندهی بازارهایی مانند خلازیر و سیداسماعیل هم خواسته پلیس است و هم خواسته شهرداری؛ به همین منظور با شهرداری جلساتی برگزاری کردیم و تصمیم به جمع آوری این بازارها کردیم.

وی افزود: همچنین با مدیر پاساژ علاالدین هم جلساتی را برگزار کردیم و قرار شده است فقط مغازه داران و مالکان اجازه فروش موبایل و لوازم جانبی موبایل و قطعات الکتریکی را داشته باشند.

فرمانده انتظامی پایتخت با اشاره به چرایی تصمیم گرفته شده برای پاساژ علاالدین گفت: این حق مردم است که برای خرید کالایی چون موبایل کاغذ خرید معتبر دریافت کنند تا اگر روزی با مشکل مواجه شدند محلی برای رجوع داشته باشند، نمی‌شود فردی در راهروهای این پاساژ اقدام به فروش تلفن همراهی کند و بعد از آن هم برود و خریدار دیگر دستش به جایی بند نباشد.

رحیمی ادامه داد: البته خریدارانی که از این بازارها خرید می‌کنند می‌توانند حدس بزنند چه کالایی سرقتی است، چراکه کالای با اصالت هیچ وقت با قیمت بسیار اندک به فروش نمی‌رسد.

وی در پایان گفت: پلیس در این بازارها هم با فروشندگان که اغلب سارقان هستند برخورد می‌کند و هم با خریداران این اجناس، چرا که حتی برخی از این خریداران مالخرانی هستند که با ایجاد حس کاذب وجود خریدار برای کالاهای سرقتی، سارقان را به سرقت بیشتر راغب می‌کنند.