درگاه مالیات نقل و انتقال خودرو مختل شد
درگاه مالیات نقل و انتقال خودرو مختل شد

آی‌سی‌تی نیوز – راه‌اندازی سامانه دریافت مالیات خودرو بسترهای لازم برای پایان دادن به تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی را مهیا کرد اما فعالیت این سامانه امروز مختل است. به گزارش تسنیم؛ دعواهای حقوقی و رسانه‌ای در خصوص صلاحیت دفاتر اسناد رسمی یا مراکز تعویض پلاک برای صدور سند رسمی خودرو در سال […]

آی‌سی‌تی نیوز – راه‌اندازی سامانه دریافت مالیات خودرو بسترهای لازم برای پایان دادن به تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی را مهیا کرد اما فعالیت این سامانه امروز مختل است.

به گزارش تسنیم؛ دعواهای حقوقی و رسانه‌ای در خصوص صلاحیت دفاتر اسناد رسمی یا مراکز تعویض پلاک برای صدور سند رسمی خودرو در سال گذشته بالا گرفت و در نهایت با ورود مسئولانه دادستان‌کل کشور، به‌نوعی تکلیف بر همگان روشن شد و با تهیه لایحه در دولت و طرح در مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قوانین صدور سند رسمی مالکیت خودرو و نیز نظر صریح قانون بودجه ۱۴۰۱ که پلیس را مرجع صدور سند معرفی کرده است،‌ کار برای دفاتر اسناد رسمی تمام‌شده تلقی شد.

با این حال کانون سردفتران و دفتریاران در سراسر کشور، اخذ حقوق دولتی را که در دفاتر اسناد ممکن است به‌عنوان توجیه اصلی برای تداوم تنظیم سند خودرو در دفاتر اعلام کردند تا این که سامانه هوشمند دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو با همکاری مشترک پلیس راهور و سازمان امور مالیاتی کشور راه‌اندازی شد تا حقوق دولتی در خصوص نقل و انتقال خودرو استیفا شود.

اما این سامانه پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه ۱۶ فروردین) و در زمان تنظیم این خبر دچار اختلال است و کار نمی‌کند.

شیوه کار تعویض پلاک به این شکل است که متقاضیان تعویض پلاک با حضور در سامانه نوبت‌دهی آنلاین پلیس در فضای اینترنت حاضر می‌شوند و با ورود اطلاعات مورد نیاز اولیه، تاریخ و ساعت حضور خود را ثبت می‌کنند، اما برای ثبت‌نام نهایی باید دیون دولتی (مالیات نقل و انتقال خودرو) را پرداخت کنند که لینک اینترنتی آن در سامانه نوبت‌دهی تعبیه شده است.

وقتی امروز از لینک معرفی‌شده برای پرداخت مالیات به سامانه ورود کردیم، این‌طور مشاهده کردیم که سامانه با اختلال همراه است و از آنجا که در تعریف جدید، ثبت‌نام تعویض پلاک فقط با پرداخت مالیات و تسویه آن ممکن است، این اختلال مشکلاتی برای شهروندان به‌همراه دارد.