بسیاری از ارز‌های دیجیتال سقوط خواهند کرد
بسیاری از ارز‌های دیجیتال سقوط خواهند کرد
با وجود بیش از ۱۹ هزار ارز دیجیتال، صنعت ارز‌های دیجیتال، وضعیت فعلی بازار را به سال‌های اولیه اینترنت شبیه کرده است. با این حال، فعالان این صنعت معتقدند که بیشتر این ارز‌ها سقوط خواهند کرد.

به گزارش اقتصاد۲۴ چندین بازیگر صنعت ارز‌های دیجیتال به CNBC گفته‌اند: احتمالاً هزاران توکن دیجیتالی از بین ‌می‌روند در حالی که تعداد بلاک‌چین‌های موجود نیز در سال‌های آینده کاهش خواهد یافت.

بیش از ۱۹ هزار ارز دیجیتال و ده‌ها پلتفرم بلاک چین وجود دارد. یک پلتفرم بلاک چین، مانند اتریوم، فناوری زیربنایی است که بسیاری از این ارز‌های دیجیتال مختلف بر اساس آن ساخته شده‌اند.

فروپاشی اخیر استیبل کوین الگوریتمی terraUSD و لونا، که موجی از شوک را در بازار ایجاد کرد، باعث شده است تا هزاران ارز دیجیتالی مورد توجه قرار بگیرند و سؤالی که در حال حاضر به وجود می‌آید این است که آیا این ارز‌های نیز سرنوشتی همچون لونا را خواهند داشت یا می‌توانند در این بازار دوام بیاورند و به رشد خود ادامه دهند.
برتراند پرز، مدیر عامل بنیاد Web۳، هفته گذشته در مجمع جهانی اقتصاد در داووس، سوئیس، به CNBC گفت: «یکی از تأثیرات آنچه هفته گذشته در مورد Terra دیدیم این است که در مرحله‌ای هستیم که اساساً بلاک چین‌ها و توکن‌های بسیار زیادی وجود دارد، و این باعث سردرگمی کاربران می‌شود که خطراتی را نیز برای کاربران به همراه دارد.»

این دقیقاً همانند شروع کار و گسترش اینترنت است؛ در آن زمان شرکت‌های دات کام زیادی وجود داشت و بسیاری از آنان کلاه‌برداری بودند؛ با گذشت زمان تمام این مشکلات برطرف شد و در حال حاضر شرکت‌های بسیار خوبی داریم که به طور قانونی کار می‌کنند.»

برد گارلینگ هاوس، مدیر عامل شرکت پرداخت‌های بین مرزی بلاک چین ریپل، گفت که احتمالاً در آینده ارز‌های دیجیتالی زیادی باقی خواهند ماند.

«من فکر می‌کنم این سؤال وجود دارد که در حالی که در دنیای فیات، شاید ۱۸۰ ارز وجود داشته باشد؛ آیا ما امروز به ۱۹ هزار ارز دیجیتال جدید نیاز داریم یا نه.»

اسکات می‌نرد، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری گوگن‌هایم، هفته گذشته وقتی گفت که اکثر رمزارز‌ها «آشغال» هستند، اما بیت کوین و اتریوم زنده خواهند ماند، بدبینی بیشتری را به بازار ارز‌های دیجیتال اضافه کرد.

این نظرات در بازار ارز‌های دیجیتال درست زمانی دارد مطرح می‌شود که بازار به شدت در فشار است. بیت کوین بیش از ۵۰ درصد از رکوردی که در ماه نوامبر به ثبت رساند، کاهش یافته است، و بسیاری از توکن‌های دیجیتال دیگر به شدت کمتر از بالاترین رکورد خود هستند.