آی‌سی‌تی نیوز – ما در چهارمین انقلاب صنعتی هستیم که با پیشرفت در فناوری و رباتیک از جمله توسعه فناوری خودرو‌های خودران، گسترش لوازم خانگی هوشمند و… همراه است. ما در چهارمین انقلاب صنعتی هستیم که با پیشرفت در فناوری و رباتیک از جمله توسعه فناوری خودرو‌های خودران، گسترش لوازم خانگی هوشمند و… همراه است. در […]

آی‌سی‌تی نیوز – ما در چهارمین انقلاب صنعتی هستیم که با پیشرفت در فناوری و رباتیک از جمله توسعه فناوری خودرو‌های خودران، گسترش لوازم خانگی هوشمند و… همراه است.

ما در چهارمین انقلاب صنعتی هستیم که با پیشرفت در فناوری و رباتیک از جمله توسعه فناوری خودرو‌های خودران، گسترش لوازم خانگی هوشمند و… همراه است. در خط مقدم همه این فناوری‌ها، هوش مصنوعی (AI = Artificial Intelligence) قرار دارد که باعث توسعه سیستم‌های کامپیوتری خودکار می‌شود و می‌تواند از نظر هوش با انسان برابری کند یا حتی در مواردی، پیشی بگیرد.

 

ماشین‌ها شغل ما را خواهند گرفت
به گفته شرکت مشاوره و حسابرسی ارشد PricewaterhouseCoopers (PwC)، در سال ۲۰۳۰ ربات‌ها ۲۱ درصد مشاغل را در ژاپن، ۳۰ درصد در انگلیس، ۳۵ درصد در آلمان و ۳۸ درصد مشاغل را در ایالات متحده آمریکا اشغال خواهند کرد. همچنین تا قرن آینده، ربات‌ها بیش از نیمی از مشاغلی را که برای انسان‌ها در دسترس است را به دست خواهند گرفت.

حدس زده می‌شود که ربات‌ها تا سال ۲۰۲۷ کامیون‌ها را هدایت کنند و تا سال ۲۰۳۱ فروشگاه‌های خرده فروشی را اداره کنند. تا سال ۲۰۴۹، این ماشین‌های هوشمند کتاب می‌نویسند و تا سال ۲۰۵۳، عمل جراحی انجام می‌دهند.

 

ممکن است ربات‌ها نیز مانند انسان‌ها مطالبه کنند

با ادامه روند فعلی در هوش مصنوعی، این امکان وجود دارد که ربات‌ها به خودآگاهی برسند. وقتی این اتفاق بیافتد، ممکن است به گونه‌ای که گویی انسان هستند، حقوق خود را مطالبه کنند.

این ادعا بر اساس یک مطالعه مشترک در مرکز دفتر علم و نوآوری انگلیس مطرح شده است. این تحقیق در سال ۲۰۰۶ زمانی که هوش مصنوعی بسیار کمتر پیشرفته بود، گزارش شد و برای حدس زدن پیشرفت‌های تکنولوژیکی که ممکن است در ۵۰ سال آینده شاهد آن باشیم، انجام شد. اما آیا این بدان معنا است که ماشین‌ها در آینده شروع به درخواست شهروندی خواهند کرد؟ زمان مشخص خواهد کرد.

 

ربات‌ها یاد گرفته‌اند که فریبکار باشند

ربات‌ها به سبک انسان‌‌ها و توسط خود انسان‌ها، فریبکاری را یاد می‌گیرند. در یک آزمایش، محققان موسسه فناوری جورجیا در آتلانتا، الگوریتمی را توسعه دادند که به ربات‌‌ها اجازه می‌داد تصمیم بگیرند که آیا انسان‌ها یا ربات‌ها را فریب دهند یا نه. محققان الگوریتمی را اضافه کردند تا اگر ربات‌ها تصمیم گرفتند مسیر فریب را انتخاب کنند، به ربات اجازه دهد تصمیم بگیرد چگونه مردم و ربات‌ها را فریب دهد.

 

بازار هوش مصنوعی در حال انحصار است

بازار هوش مصنوعی در انحصار برخی است. شرکت‌های بزرگ‌تر استارت‌آپ‌‌های کوچک‌تر هوش مصنوعی را با نرخ هشدار دهنده‌ای خریداری می‌کنند. با روند فعلی، در آینده هوش مصنوعی توسط تعداد بسیار کمی از شرکت‌ها کنترل خواهد شد.

تا اکتبر ۲۰۱۶، گزارش‌ها حاکی از آن بود که شرکت‌های بزرگ فناوری مانند اپل، فیس‌بوک، اینتل، سامسونگ و گوگل، ۱۴۰ کسب و کار هوش مصنوعی را طی پنج سال خریداری کرده‌‌اند که مطمئنا این رقم تا امروز بسیار بیشتر رشد داشته است. همچنین شرکت‌های بزرگ فناوری همچنین برای استخدام دانشمندان برتر در زمینه هوش مصنوعی، پول زیادی می‌پردازند.

 

هوش مصنوعی می‌تواند ما را نابود کند

این ترس وجود دارد که جهان ممکن است به آخر الزمان هوش مصنوعی ختم شود، درست همانطور که در فرانچایز فیلم ترمیناتور اتفاق افتاد. هشدار‌هایی مبنی بر اینکه هوش مصنوعی ممکن است ما را از بین ببرد، از سوی متخصصان برجسته‌ای مطرح شده است.

بیل گیتس فکر می‌کند هوش مصنوعی آنقدر هوشمند می‌شود که نمی‌تواند تحت کنترل ما بماند. منبع: سایبربان