آی‌سی‌تی نیوز – دولت روسیه پیشنهاد وزارت دارایی این کشور برای تنظیم و مقررات ارزهای دیجیتال را تأیید کرد. به گزارش سایبربان؛ در پی انتقادها و مخالفت‌های گسترده‌ای که با پیشنهاد بانک مرکزی روسیه برای ممنوعیت ماینینگ و تجارت ارزهای دیجیتال در روسیه صورت گرفت، دولت این کشور پیشنهاد وزارت دارایی را درمورد مقررات و […]

آی‌سی‌تی نیوز – دولت روسیه پیشنهاد وزارت دارایی این کشور برای تنظیم و مقررات ارزهای دیجیتال را تأیید کرد.
به گزارش سایبربان؛ در پی انتقادها و مخالفت‌های گسترده‌ای که با پیشنهاد بانک مرکزی روسیه برای ممنوعیت ماینینگ و تجارت ارزهای دیجیتال در روسیه صورت گرفت، دولت این کشور پیشنهاد وزارت دارایی را درمورد مقررات و تنظیم ارزهای دیجیتال تأیید کرد. این پیشنهاد ممنوعیتی برای ارزهای دیجیتال ندارد و بیشتر شناسایی مشتریان و کنترل اپراتورهای پرداخت را مد نظر قرار داده است. خریدوفروش ارزهای دیجیتال از سوی دولت با تعهدات سخت‌گیرانه برای همه فعالان بازار و با تأکید بر حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران کنترل خواهد شد. وزارت دارایی و بانک مرکزی بایستی پیشنویس مقررات و پروژه مشترک را تا ۱۸ فوریه ۲۰۲۲ آماده کنند.

در سندی که به تأیید دولت رسیده، پیشنهادشده است سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال به دو دسته واجد شرایط و غیر واجد شرایط تقسیم شوند و در تراکنش غیرواجد شرایط‌ها محدودیت‌هایی اعمال شود. شرایط لازم جهت صدور مجوز برای پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال فراهم شود.

بر طبق این سند، صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی باید دفتر نمایندگی در روسیه و ادغام فنی با سیستم ملی تبادل ارزهای دیجیتال داشته باشند. این بسترها نمی‌توانند وجوه مشتریان را به حساب‌های متمایز از حساب مشتری سازمان‌دهنده سیستم گردش ارزهای دیجیتال انتقال دهند. فقط یک شخص حقوقی روس می‌تواند ارزهای دیجیتال را به وجه نقد و بالعکس تبدیل کند.

بانک‌های دارای مجوز و ثبت‌شده در لیست مربوطه و دارنده سامانه لازم برای کار بایستی سازماندهندگان سیستم تبادل باشند. خصوصا اینکه توصیه‌شده از سرویس «بلاک‌چین شفاف» استفاده کنند. آن‌ها بایستی کاربران عملیات‌های تبادل ارز دیجیتال با پول فیات را شناسایی کرده و روند معاملات را کنترل نمایند. داده‌های به دست آمده نیز به مدت پنج سال ذخیره خواهند شد.

سازمان‌دهنده برای شناسایی سرمایه‌گذاران واجد شرایط تست انجام داده، قانونی بودن عملیات را بررسی خواهد کرد و داده‌های لازم را به ارگان‌های دولتی و مالکان ارزهای دیجیتال ارائه خواهد داد.