ارائه پرونده شکایت گوگل به دادگاه آمریکا
ارائه پرونده شکایت گوگل به دادگاه آمریکا
آی سی تی نیوز - یک قاضی آمریکایی اجازه داد شکایت وزارت دادگستری از گوگل به دلیل انحصار غیرقانونی در بازار موتورجستجوی اینترنت در دادگاه ارائه شود.

به گزارش مهر به نقل از رویترز، این قاضی در جلسه استماع رای به ادامه شکایت سازمان دولتی از گوگل داد. وزارت دادگستری آمریکا در سال ۲۰۲۰ میلادی از گوگل شکایت و این شرکت را متهم کرد به طور غیرقانونی از قدرت برتر خود برای کنار زدن رقبا استفاده کرده است.

آمیت مهتا قاضی جلسه استماع اعلام کرد این پرونده توسط دادستان های کل ۳۸ ایالت و منطقه آمریکا ارائه شده است. البته مهتا اتهامات گوگل مبنی بر آنکه یافتن موتورجستجوهای تخصصی برای کاربران( مانند اکسپدیا برای سفر و اوپن تیبل برای رستوران ها) را سخت تر کرده را رد و اعلام کرد: دادستان های ایالت ها تاثیر ضد رقابتی چنین اتهاماتی در بازارهای مرتبط را نشان نداده اند.

البته قاضی اشاره کرد Google LLC بزرگترین موتورجستجوی اینترنتی جهان را راهبری می کند که نام آن در همه جا مشهور شده و حتی در فرهنگ لغات به صورت فعل نیز ذکر شده است. وی در ادامه افزود: گوگل در سال ۲۰۲۰ میلادی حدود ۹۰ درصد سهام بازار را در اختیار داشت و آگهی دهندگان سالانه بیش از ۸۰ میلیارد دلار برای دستری به کاربران موتورجستجو هزینه می کردند.

او در این باره نوشت: عملکرد شرکتی با قدرت انحصار در بازار فقط زمانی غیرقانونی خواهد بود که رقابت را سخت تر می کند.

قاضی دادگاه همچنین اعلام کرد: دولت باید شیوه نقض قانون توسط هر یک از اقدامات گوگل( به عنوان مثل شیوه کنترل آگهی در گوگل) را نشان دهد. این بدان معنا است که دولت نمی تواند با ذکر مجموعه ای از اقدامات استدلال کند که آنها به طور جمعی قانون آنتی تراست را نقض کرده اند.

در شکایت ذکر شده گوگل به طور غیرقانونی سالانه میلیاردها دلار به سازندگان موبایل مانند اپل، موتورلا و دو شرکت کره ای و همچنین شرکت های مخابراتی مانند ورایزون و مرورگرهایی مانند موزیلا پرداخت کرده تا موتورجستجوهای پیش فرض مشتریان آنها باشد.