گوشی‌های فیک و کپی، درگاه هک واتس‌اپ!
گوشی‌های فیک و کپی، درگاه هک واتس‌اپ!
محققین دکتر وب گوشی های هوشمند کپی و جعلی برندهایی معروفی مانند شیائومی را شناسایی کرده اند که دارای در پشتی برای هک حساب های واتس اپ هستند.

به گزارش سایبربان؛ گوشی های اندرویدی فیک مرتبط با برندهای معروف، بندرگاه تروجان هایی شده اند که در جهت هدف قرار دادن اپلیکیشن های پیام رسانی واتس اپ و واتس اپ بیزنس طراحی شده اند.

این بدافزار که دکتر وب آن را در جولای ۲۰۲۲ منتشر کرد، در پارتیشِن های سیستم دست کم چهار گوشی هوشمند مختلف شناسایی شده است. این ۴ مدل گوشی عبارتند از:

پی ۴۸ پرو
ردمی نوت ۸
نوت ۳۰ یو
مِیت ۴۰
این دستگاه های مورد هدف قرار گرفته نسخه کپی مدل های معروف گوشی همراه هستند. لازم به ذکر است این گوشی ها دارای سیستم های عامل نسخه قدیمی و منسوخ شده هستند.

در این گوشی ها دو فایل “/system/lib/libcutils.so” و “/system/lib/libmtd.so” به نحوی دستکاری شده اند که در صورت استفاده هر اپلیکیشن از کتابخانه سیستم libcutils.so، تروجان گنجانده شده در libmtd.so را به اجرا در می آورد.

اگر اپلیکیشن هایی که از این کتابخانه ها استفاده می کنند، واتس اپ و واتس اپ بیزنس باشند، libmtd.so در پشتی سومی را راه اندازی خواهد کرد که وظیفه اصلی آن دانلود و نصب پلاگین های اضافی از یک سرور راه دور بر روی دستگاه های نا ایمن خواهد بود.

این در پشتی ها و ماژول های دانلود شده به نحوی عمل می کنند که بخشی از اپلیکیشن های مورد هدف قرار گرفته می شوند. بنابراین مهاجمین خواهند توانست به فایل های اپلیکیشن های هدف قرار گرفته دسترسی پیدا کنند و فعالیت های زیر را در آن صورت دهند:

خواندن چت ها
ارسال پیام های اسپم
گوش دادن و اختلال در تماس های تلفنی
اجرای دیگر فعالیت های مخرب
توصیه می شود برای دوری از این خطرات، گوشی های هوشمند خود را از فروشگاه های معتبر و رسمی خریداری کنید.