استاندارد دوگانه گوگل برای کودکان ایرانی و غربی
استاندارد دوگانه گوگل برای کودکان ایرانی و غربی

آی‌سی‌تی نیوز – رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا از استاندارد دوگانه غرب برای کودکان چشم آبی و چشم سیاه و تغییر رده سنی در مواجهه با محتوای نامناسب با توجه به آی‌پی فرد متقاضی خبر داد. سرهنگ علی‌محمد رجبی رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا انتظامی‌ […]

آی‌سی‌تی نیوز – رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا از استاندارد دوگانه غرب برای کودکان چشم آبی و چشم سیاه و تغییر رده سنی در مواجهه با محتوای نامناسب با توجه به آی‌پی فرد متقاضی خبر داد.

سرهنگ علی‌محمد رجبی رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا انتظامی‌ در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس به استاندارد دوگانه غرب در مواجهه با کودکان ایرانی و خارجی اشاره و اظهار داشت: همانگونه که غرب در مواجهه با کودکان یمن، عراق و افغانستان با دیگر کودکان جهان تفاوت قائل می‌شود در فضای مجازی نیز رفتار دوگانه ای داشته و تبعیض قائل می شود.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا تصریح کرد: رفتاری که غرب در فضای حقیقی دارد در فضای مجازی هم اعمال می‌شود بدین صورت که رده بندی سنی برای محتوای نامناسب را با توجه به آی پی متقاضی تغییر می‌دهد که این امر مسلماً ناشی از استاندارد دوگانه غرب است.

 

سرهنگ رجبی افزود: در موضوع محتوای نامناسب برای کودکان، سرویس‌های خارجی دو عدد متفاوت با توجه به ملیت فرد قائل می‌شوند؛ بدین صورت که وقتی با آی پی ایرانی وارد گوگل پلی می شوید و می خواهید تلگرام را نصب کنید ۱۲+ را نشان داده شده اما اگر در همان گوگل پلی با آی پی خارجی وارد شوید برایتان ۱۷+ را قائل می‌شود یعنی در رده بندی با توجه به آی‌پی متقاضی تفاوت قائل شده و محدوده سنی کودکان در تاثیر پذیری از محتوای نامناسب را تغییر می‌دهد.

 

وی به ذکر نمونه دیگری پرداخت و گفت: مثلاً در نمونه ایرانی سایتی که در شبکه‌های اجتماعی داخلی به نام «نزدیکا» وجود دارد اگر با گوگل پلی وارد شویم ۱۷+ را نمایش می‌دهد اما اگر با آی پی ایرانی وارد شوید ۱۲+ سال را نشان می دهد یعنی محتوای نامناسب برای کودکان با ملیت ایرانی را فقط تا سن ۱۲ سالگی قائل می شود که این همان استاندار دو گانه غرب برای کودکان چشم آبی و چشم سیاه اما این بار در فضای مجازی است.

 

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا خاطرنشان کرد: استاندارد دوگانه غرب در فضای مجازی حتی در سرویس‌های کنترل والدین کودکان نیز اعمال شود؛ بطور مثال سرویس «گوگل فمیلی لینک» که فقط کاربردش نظارت و کنترل والدین است هم در ایران تحریم شده ولی در سایر کشورها قابل دسترس است و این نشان می دهد که در موضوع مواجهه کودکان با محتوای نامناسب در فضای مجازی و مراقبت از کودکان، سرویس های خارجی رفتاری دوگانه با سایر کشورها دارند.