آی‌سی‌تی نیوز – وزیر آموزش و پرورش گفت: در راستای توسعه و تقویت حکمرانی آموزش و پرورش در فضای مجازی، «قرارگاه حکمرانی آموزش و پرورش در فضای مجازی» را در حوزه ستادی، ایجاد کرده‌ایم. به گزارش فارس، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در دیدار با عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که در […]

آی‌سی‌تی نیوز – وزیر آموزش و پرورش گفت: در راستای توسعه و تقویت حکمرانی آموزش و پرورش در فضای مجازی، «قرارگاه حکمرانی آموزش و پرورش در فضای مجازی» را در حوزه ستادی، ایجاد کرده‌ایم.

به گزارش فارس، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در دیدار با عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که در ساختمان شهید رجایی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، ضمن گرامیداشت ۵ اسفند، «روز مهندس» و یاد و خاطر خواجه نصیرالدین طوسی، اظهار کرد: مهندسان کشور، خدمات بسیاری را در زمان جنگ و پس از آن و همچنین در حوزه هسته‌ای ارائه کردند؛ بنابراین بخشی از پیشرفت‌های امروز در حوزه‌های مختلف را مدیون تلاش جامعه مهندسان به ویژه شهدایی که در این قشر از جامعه جان خود را در مسیر توسعه و پیشرفت کشور نثار کردند، هستیم.

وی تصریح کرد: ضروری است «کار آفرینی» در دوره پیش از دبستان اتفاق بیفتد زیرا اگر امروز کار آفرینی در این دوره نهادینه شود، در آینده مشکلات رفع می شود.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: جمعیت تحت پوشش آموزش و پرورش، قابل توجه و جامعه تحت تأثیر این نهاد، بیش از ۵۵ میلیون نفر است.

وی با اشاره به ضرورت حرکت به سمت آموزش‌های مجازی، گفت: در سال ۱۳۹۲ طرح «تبلت»، به صورت پایلوت انجام شد، اما ادامه پیدا نکرد؛ پس از شیوع کرونا، شبکه شاد راه‌اندازی شد و اکنون به حدی از بلوغ رسیده است که توانسته جای خود را تثبیت کند؛ البته هنوز هم نیازمند تجهیزات بیشتر و توسعه و تقویت ظرفیت آن است.

نوری ادامه داد: در اسناد فرادستی تکالیفی در حوزه فناوری ارتباطات داریم چنان که در برنامه ششم توسعه آمده و در برنامه هفتم توسعه نیز بر آموزش های ترکیبی و فناورانه تأکید شده است.

وی، همکاری دو وزارتخانه را منشأ تحول دانست و خاطرنشان کرد: امیدواریم در یک همکاری مجدانه و با توجه به تفاهم‌نامه‌ها و در راستای دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب که در شورای عالی مجازی، مطرح فرمودند، قدم‌های خوبی در قالب جهاد تبیین و با همکاری دو وزارتخانه برداریم.

وزیر آمورش و پرورش از ایجاد قرارگاه فضای مجازی خبر داد و گفت: در راستای توسعه و تقویت حکمرانی آموزش و پرورش در فضای مجازی (تربیت فناورانه)، «قرارگاه حکمرانی آموزش و پرورش در فضای مجازی» را در حوزه ستادی ایجاد کرده‌ایم.

وی افزود: «طراحی الگوی آموزش های ترکیبی» و «چگونگی استمرار آموزش‌های مجازی در دوران پساکرونا» از جمله اهداف قرارگاه فضای مجازی است.

 

«اینترنت ایمن» فضای آموزش‌های الکترونیکی را امن‌تر خواهد کرد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با راه اندازی «اینترنت ایمن»، فضای آموزش های الکترونیکی ایمن‌تر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، عیسی زارع پور؛ صبح امروز در نشست با یوسف نوری؛ که در سالن جلسات وزیر در ساختمان شهید رجایی، برگزار شد، اظهار کرد: تمام خانواده‌هایی که فرزند دانش آموز دارند با سیستم آموزشی شاد و فضای مجازی در ارتباط هستند و ارتباط خانواده‌ها و آموزش و پرورش از همان دوران کودکی آغاز می‌شود تا کودکان، تحت تعلیم و تربیت نظام آموزشی قرار گیرند.

زارع پور با اشاره به اینکه معلمان و محیط مدرسه می‌توانند آینده انسان‌ها را تعیین کنند، گفت: با نگاهی به کیفیت یادگیری آموزش در قبل از کرونا و بعد از کرونا، در می‌یابیم که اثربخشی تعلیم و تربیت غیرحضوری قابل مقایسه با آموزش‌های حضوری نیست و این مورد باید آسیب شناسی شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: نگرانی خانواده‌ها در خصوص حضور دانش‌آموزان در فضای مجازی، منطقی است و لازم است برای جلوگیری از آسیب‌هایی پیش روی دانش آموزان، تمهیدات و پیش بینی‌های لازم را انجام پذیرد؛ زیرا به واسطه مجازی شدن آموزش‌ها و حذف ارتباطات چهره به چهره در مدرسه، «ساحت تربیتی دانش آموزان» مانند سابق در مدارس اتفاق نمی‌افتد و ما نگران این موضوع هستیم.

وی با تأکید بر اینکه استفاده بیش از حد از فضای مجازی، حتی بعد از دوران پسا کرونا، ممکن است سلامت جسمی دانش آموز را به خطر بیندازد، گفت: سلامت روحی و روانی دانش آموزان و شیوه زندگی جدیدی که ایجاد شده است، حتی سیاست‌های آموزش تلفیقی، نیاز به بازنگری دارد و لازم است فضای مجازی مدیریت شود، در این مورد، فناوری اطلاعات می‌تواند کمک بزرگی در حوزه ارتباطات که زیرساخت همه فعالیت‌ها است، به آموزش و پرورش داشته باشد.

زارع پور با اشاره بر اینکه حوزه فناوری اطلاعاتی که قبلاً زیست بوم دوم به شمار می‌رفت، اکنون اصل زندگی را به این فضا برده است و بدون فضای مجازی، کار و فعالیت روزمره متصور نیست، بیان کرد: در چنین شرایطی که زندگی‌ها به روش دیجیتال است و تغییر سبک زندگی را پیش رو داریم، باید کار ویژه ای صورت پذیرد و در زمینه آشنا سازی بچه‌ها با فضای مجازی و نحوه استفاده و آگاهی از مخاطرات آن و فرصت‌ها و چالش‌های این بستر، آموزش و پرورش می‌تواند نقش خاص و سازنده‌ای داشته باشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: در تمام کشورهای پیشرفته دنیا در کنار مرورگر جست و جو، دکمه‌ای به نام جستجوی ایمن تعبیه شده است که در صورت نیاز دانش آموزان به جست و جو، با استفاده از این پلتفرم، فعالیت در فضایی ایمن انجام می‌شود و در این فضا، دسترسی به اطلاعات نامناسب، ممکن نیست.

زارعی پور، با اشاره به تلاش جوانان متخصص ایرانی در ساخت پلتفرم‌های مناسب برای دانش آموزان و اطلاع رسانی صحیح نحوه استفاده این پلتفرم‌ها به اولیا، گفت: پرواضح است فضایی که به آموزش دانش‌آموزان گره می‌خورد باید کنترل و مدیریت شود و این امر باید از سوی آموزش و پرورش جدی گرفته شود، به این ترتیب که اولیا با گرفتن یک کد دستوری و یک رمز عبور و یا تهیه سیم کارتی که کد امنیت اینترنت بر روی آن تعریف شده باشد، می‌توانند فضای ایمن را برای فرزندانشان ایجاد نمایند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با اشاره به اینکه در این راستا آموزش و پرورش می‌تواند به عنوان اولین دستگاه، همکاری خود را اعلام نماید و الگویی برای دیگر دستگاه‌ها جهت استفاده از اینترنت ایمن باشد، گفت: در اردیبهشت ماه سال آتی، پلتفرمی به بازار معرفی خواهد شد که در آن هر شخص، با یک بار احراز هویت، به تمامی خدمات دسترسی پیدا خواهد کرد و برای ورود به سامانه‌های دیگر، نیاز به احراز هویت مجدد نخواهد داشت.