آی‌سی‌تی نیوز – رئیس فراکسیون راهبردی مجلس با اشاره به مصوبه مجلس درباره کارورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی، گفت: این مصوبه در راستای کمک به اپراتورهای ثابت و کسب و کارهای خرد اینترنتی است. به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا میرتاج‌الدینی با اشاره به اینکه در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ پیشنهادی برای اصلاح بند […]

آی‌سی‌تی نیوز – رئیس فراکسیون راهبردی مجلس با اشاره به مصوبه مجلس درباره کارورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی، گفت: این مصوبه در راستای کمک به اپراتورهای ثابت و کسب و کارهای خرد اینترنتی است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا میرتاج‌الدینی با اشاره به اینکه در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ پیشنهادی برای اصلاح بند (ی) تبصره ۶ ارائه کردیم که به تصویب نمایندگان رسید، گفت: بر اساس این مصوبه، حق الامتیاز و حق السهم کارورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی دارای پروانه تلفن همراه که دارای شبکه نهایی دسترسی هستند، به میزان ۲ درصد افزایش یافته و به حساب درآمد عمومی ردیف ۱۳۰۴۰۴ نزد خزانه داری کل کشور واریز می‌شود. این موضوع کمک شایانی به ارائه دهندگان خدمات ارتباطی ثابت و اینترنتی خرد خواهد کرد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ بیان کرد: توسعه زیرساخت ارتباطی کشور و در رأس آن فیبر نوری و زیرساخت اینترنت ثابت به منابع درآمدی نیاز دارد. هیچ منبع درآمدی بهتر از درآمد مازاد خود اپراتورها نیست و نباید از مردم در جای دیگری پول بگیریم و برای توسعه زیرساخت استفاده کنیم. بنابراین در این رابطه کار کارشناسی گسترده‌ای از سوی کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس با حضور نمایندگان اعضای هیئت مدیره نظام صنفی ایران، سندیکای تولیدکنندگان مخابرات، مدیران کسب و کارهای دیجیتال، نمایندگان بانک مرکزی، وزارت صنعت معدن و تجارت و نیز مدیران اپراتورهای پستی و دفاتر پیشخوان صورت گرفت.

وی ادامه داد: بستر اینترنت در کشور به پهنای باند تلفن سیار وابسته است و در حال حاضر ۱۰۰ میلیون نفر مشترک تلفن سیار داریم که ضریب نفوذ آن‌ها ۱۲۰ درصد است، در قبال آن، پهنای باند اینترنت خانگی ثابت ۹ میلیون مشترک دارد و ضریب نفوذ آن بسیار پایین و حدود ۳۰ درصد است.

رئیس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبق برنامه‌های توسعه‌ای، مشترکان اینترنت خانگی ثابت باید به ۲۰ میلیون نفر برسند و در عین حال ۹ میلیون نفری که هم اکنون از اینترنت خانگی استفاده می‌کنند، با روش‌های سیمی و مسی متصل می‌شوند که باید از مزیت فیبر نوری تبدیل بهره‌مند شوند چرا که آینده اینترنت به فیبرنوری وابسته خواهد بود.

 

باید زیرساخت فیبر نوری را در کشور گسترش دهیم

در ادامه، سهیل یحیی زاده، رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی نیز در رابطه با اصلاح بخش دوم بند (ی) تبصره ۶ ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، تصریح کرد: با اصلاح این تبصره، اپراتورهای ثابت و شرکت‌های کارآفرین فعال در حوزه خدمات مخابراتی که دسترسی نهایی ندارند و شرکت خرد به شمار می‌روند و نیاز است که مورد حمایت قرار گیرند، از شمول افزایش ۲ درصدی حق الامتیاز و حق السهم کارورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی خارج می‌شوند.

وی افزود: بنابراین صرفاً ارائه دهندگان خدمات مخابراتی که دارای پروانه تلفن سیار هستند و شبکه دسترسی نهایی دارند، مشمول افزایش ۲ درصدی حق الامتیاز و حق السهم کارورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی خواهند شد.

یحیی زاده با بیان اینکه اصلاح بخش دوم بند (ی) تبصره ۶ ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، یکی از مهمترین تبصره‌ها در لایحه بودجه برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، گفت: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های وزارت ارتباطات حذف یا اصلاح این تبصره بود و اگر می‌خواهیم شبکه ملی اطلاعات را تقویت کنیم، باید زیرساخت فیبر نوری را در کشور گسترش دهیم و درآمد حاصل از این بخش برای حمایت از زیرساخت‌های فیبر نوری خواهد بود و پیام بسیار مثبتی برای فعالان اینترنت، آی تی و آی سی تی دارد.