آمریکا ۲ شرکت جاسوس‌افزار اسراییل را تحریم کرد
آمریکا ۲ شرکت جاسوس‌افزار اسراییل را تحریم کرد

آی‌سی‌تی نیوز – شرکت‌های اسرائیلی «NSO» و کاندیرو (Candiru) با اتهام آسیب به امنیت ملی ایالات متحده از سوی این کشور تحریم شدند. به گزارش سایبریان؛ وزارت بازرگانی ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد که شرکت‌های جاسوس‌افزار اسرائیلی «NSO Group» و کاندیرو (Candiru) را به همراه شرکت‌هایی از روسیه و سنگاپور به دلیل فعالیت‌های مغایر […]

آی‌سی‌تی نیوز – شرکت‌های اسرائیلی «NSO» و کاندیرو (Candiru) با اتهام آسیب به امنیت ملی ایالات متحده از سوی این کشور تحریم شدند.
به گزارش سایبریان؛ وزارت بازرگانی ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد که شرکت‌های جاسوس‌افزار اسرائیلی «NSO Group» و کاندیرو (Candiru) را به همراه شرکت‌هایی از روسیه و سنگاپور به دلیل فعالیت‌های مغایر با امنیت ملی یا منافع سیاست خارجی ایالات متحده وارد لیست سیاه خود کرده است.

در این بیانیه آمده است: «گروه NSO و شرکت کاندیرو (از اسرائیل) براساس شواهدی مبنی بر توسعه و عرضه نرم‌افزارهای جاسوسی از سوی این سازمان‌ها به دولت‌های خارجی به لیست سیاه (Entity List) اضافه شدند. ابزارهای جاسوسی توسعه یافته از سوی این شرکت‌ها برای هدف قرار دادن مقامات دولتی، روزنامه‌نگاران، تجار، فعالان، دانشگاهیان و کارکنان سفارت استفاده می‌شدند. این ابزارها همچنین به دولت‌های خارجی در سرکوب فراملیتی، که رویه دولت‌های مستبد برای هدف قرار دادن و ساکت کردن مخالفان، روزنامه‌نگاران و فعالان خارج از مرزهای حاکمیتی است، کمک می‌کنند. چنین اقداماتی نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین را تهدید می‌کند.»

جینا ام ریموندو (Gina M. Raimondo)، وزیر بازرگانی ایالات متحده ادعا کرد که واشنگتن متعهد به کنترل‌های سختگیرانه صادراتی برای مقابله با شرکت‌های مسئول توسعه یا استفاده از فناوری‌هایی برای انجام فعالیت‌های مخرب است که امنیت سایبری اعضای جامعه مدنی، مخالفان، مقامات دولتی و سازمان‌های آمریکای و خارج از کشور را تهدید می‌کنند.

سخنگوی NSO به نقل از گاردین مدعی شد: «گروه NSO از این تصمیم ناامید شده است، زیرا فناوری‌های ما از منافع و سیاست‌های امنیت ملی ایالات متحده با جلوگیری از تروریسم و ​​جنایت حمایت می‌کنند و بنابراین ما خواستار لغو این تصمیم هستیم. ما مشتاقانه منتظر ارائه اطلاعات کامل در مورد نحوه اجرای دقیق‌ترین برنامه‌های انطباق و حقوق بشر در جهان هستیم که مبتنی بر ارزش‌های آمریکایی است که عمیقاً به اشتراک می‌گذاریم، که قبلاً منجر به قطع تماس‌های متعدد با آژانس‌های دولتی شد که از محصولات ما سوء استفاده کردند.»

وزارت امور خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای اظهار داشت که آمریکا اقدامی علیه دولت اسرائیل در مورد فعالیت‌های NSO و Candiru انجام نخواهد داد.

در بیانیه این سازمان آمریکایی آمده است : «ما علیه کشورها یا دولت‌هایی که این نهادها در آنها قرار دارند، اقدامی انجام نمی‌دهیم.»

به گفته کارشناسان، گروه NSO بزرگ‌ترین شرکت جاسوسی سایبری اسرائیلی به ارزش تقریبی بیش از یک میلیارد دلار و متخصص در هک تلفن همراه است؛ کاندیرو، یک شرکت جوان و متخصص در هک کامپیوترها است. در طول سال‌ها، تحقیقات بی‌شماری درخصوص پروژه پگاسوس، به‌ویژه در مورد NSO و سوء‌استفاده از نرم‌افزارهای جاسوسی آن منتشر شده است.

یک منبع ناشناس اسرائیلی مدعی شد که نفتالی بِنِت (Naftali Bennett)، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، توافق کردند که با ادعای هک نرم‌‎افزار جاسوسی شرکت اسرائیلی NSO روی اهداف فرانسوی، از جمله شخص رئیس جمهور، به صورت محرمانه برخورد کنند.

طبق گزارش لوموند (Le Monde)، نرم‌افزار پگاسوس (Pegasus) شرکت اسرائیلی برای نظارت بر تلفن‌های فرانسوی مورد استفاده قرار گرفته و مکرون نیز در فهرست اهداف مراکشی قرار داشته است.

این مقام ناشناس گفت که بین رهبران توافق شده که موضوع همچنان با احتیاط و حرفه‌ای و با روحیه شفافیت بین ۲ طرف رسیدگی شود.