http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
فیلترینگ تنها با دستور دولت انجام می‌شود؟
فیلترینگ تنها با دستور دولت انجام می‌شود؟

10 روز قبل خبری روی سایت یکی از خبرگزاری‌ها قرار گرفت در آن خبر پیش‌بینی شده بود یکی از معاونان شرکت ارتباطات زیرساخت روز شنبه (هفته گذشته) برکنار شده و فرد دیگری جایگزین او خواهد شد.

اگرچه این خبر به فاصله کوتاهی از انتشار از روی سایت این خبرگزاری حذف شد، اما به هر حال پیش‌بینی مذکور به وقوع پیوست و معاون مذکور تغییر کرد.
معاونی که در روز تودیع با حمایت مدیرعامل شرکت ارتباطات زیر ساخت مواجه شد که گفت: « من از نزدیک شاهد ریسک پذیری و زحمات ایشان در این حوزه بودم.خسروی شجاعت معاون خود را در انجام کارها ستود و گفت: مهندس کریمی‌ از صراحت لهجه و سلامت در کارها برخوردار بودند.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان خدمات 13 ماهه وی گفت: ما امروز مشکلی با عنوان نگهداری استان‌ها نداریم» ولی چرا در شرایطی که مدیرعامل زیرساخت در مراسم تودیع، این چنین از خدمات دوران کوتاه معاون خود تقدیر و تشکر می‌کند، باید به یکباره تصمیم به برکناری او گرفته باشد؟ آیا این تصمیم ناخواسته‌ای بوده است؟
اما زمانی‌که مشخص می‌شود این معاونت مسوولیت اجرای فیلترینگ سایت‌های اینترنتی را بر عهده داشته گمانه‌های دیگری نیز به میان می‌آید. بر اساس شنیده‌ها و آن‌گونه که به تفصیل در خبر خبرگزاری مذکور آمده بود، عدم اجرای دستور فیلترینگ به دستور وزارت ارشاد از سوی معاونت مذکور علت این برکناری عنوان شده است. ظاهرا معاون مربوطه در شرکت زیرساخت تنها مسیر اجرای حکم فیلتر را کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه دانسته بود که ....
ماجرای جدال فیلتری دولت با قوه قضاییه اما از فیلترسایت‌های خبری بی‌مجوز آغاز نشده است. این موضوع ریشه در کمی ‌قبل‌تر دارد یعنی اختلاف در نتایج یکی از رای‌گیری‌های کمیته فیلترینگ آغاز شد. در آن جلسه دولتی‌ها با فیلتر واتس‌اپ و تداوم فیلتر سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی از سوی کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مخالفت کردند.در آن مقطع نیز جدال‌های زیادی بر سر قطعی و لازم‌الاجرا بودن حکم فیلتر نرم‌افزار پیام رسان واتس‌اپ مطرح شد. در نهایت اما دولتی‌ها با مخالفت خود نه تنها مانع فیلتر واتس‌اپ شدند بلکه موضوع فیلتر برخی دیگر از شبکه‌های اجتماعی و تمام نرم‌افزارهای ارتباطی همچون وایبر، تانگو، کوکو و غیره نیز که زمانی در نوبت فیلترینگ قرار داشتند، از دستور کار خارج شدند.
از این موضوع گذشت و حالا کمیته فیلترینگ نیز رونق و فعالیت سابق خود را از دست داده است. اگرچه تا پیش از این اطلاعاتی از زمان و چگونگی تشکیل جلسات این کمیته منتشر نمی‌شد و مسوولان این کمیته هر گاه خود صلاح می‌دیدند اطلاع‌رسانی می‌کردند، اما حالا مدتی ‌است که فیلترینگ به سبک کمیته مذکور متوقف شده است.اما در شرایطی که دیگر خبری از فیلتر و فیلترینگ نبود، دولت و مشخصا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روی سایت‌های خبری بی‌مجوز دست گذاشت و ادامه فعالیت آنها را منوط به اخذ مجوز کرد. وزارت ارشاد البته بعد از آخرین مهلت ارایه شده به این سایت‌ها، دستور فیلترینگ را صادر کرد.
بلافاصله بعد از دستور فیلترینگ وزارت ارشاد،‌ مسوولانی از قوه قضاییه و جمع خاصی از فعالان سیاسی و رسانه‌ای نسبت به این اقدام واکنش نشان دادند.عالی‌ترین مقامی ‌که در قوه قضاییه به این مساله مشخصا ورود پیدا کرد، معاون اول قوه قضاییه بود. حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در مورد ورود وزارت ارشاد به مقوله فیلترینگ گفت: شورای عالی فضای مجازی تشکیل شده که این شورا اعضای حقیقی و حقوقی دارد و سیاست‌های کلی و نظارت‌ها در پاره‌ای از مواقع توسط شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی تحت نظر آن انجام می‌شود و کسانی که تعیین مصادیق مجرمانه را انجام می‌دهند براساس قانون مشخص هستند و کارگروه تشکیل شده در این زمینه با ریاست دادستان کل کشور فعالیت می‌کند. وی فعالیت این گروه را نافی اختیارات قوه قضايیه ندانست و افزود:‌ وزارت ارشاد اختیاراتی دارد و به زودی به این نتیجه می‌رسد که در چارچوب اختیاراتی که ندارد وارد عمل نشود.
وزارت ارشادی‌ها نیز به زودی پاسخ معاون اول قوه قضاییه در خصوص سطح اختیارات خود در اجرای فیلترینگ را دادند. معاون امور حقوقی، مجلس و استان‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌گفت: سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا تعیین مصادیق مجرمانه بودن فعالیت‌های سایت‌های خبری فقط مختص شورای عالی فضای مجازی و کمیته مربوطه است؟ یعنی باید در ابتدا جرمی‌در آن کمیته به اثبات برسد تا مورد بررسی قرار گیرد؟نوش‌آبادی تصریح کرد: بر اساس برداشت ما از قانون همان‌گونه که هیات نظارت بر مطبوعات مرجع صدور مجوز است می‌تواند مانع از انتشار آن نیز بشود.وی در نهایت گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌بر اساس قانون با سایت‌هایی که مجوز فعالیت ندارند؛ برخورد می‌کند و این امر به هیچ عنوان منافاتی با قانون ندارد.مخلص کلام این که در جدال فیلترینگی دولتی‌ها با قوه قضاییه و نهادهای دیگر، ظاهرا تا کنون این دولتی‌ها هستند که توانسته‌اند دست برتر را داشته باشند. چراکه در نهایت فیلترینگ وزارت ارشاد ادامه دارد و گویی چراغ کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ نیز خاموش شده است.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200