http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
تلاش‌هاي وزارت ارشاد برای نفوذ در فیلترینگ
تلاش‌هاي وزارت ارشاد برای نفوذ در فیلترینگ

فيلترينگ كه عموما يكي از پرحاشيه‌ترين موضوعات حوزه ICT است، در هفته اي كه گذشت بار ديگر خبرساز شد.

فيلترينگ، يكي از فراگيرترين موضوعاتي است كه كليه كاربران اينترنت با آن سر و كار دارند و عموما نيز علاقه‌مندند كه اطلاعات بيشتري در مورد آن كسب كنند. اما متاسفانه، پديده مهمی‌كه اينترنت كشور با آن مواجه است، سخنگوي مشخصي ندارد و نيز عوامل تصميم‌گيري و پياده سازي آن كه به طور عمده در كميته‌اي به نام «تعيين مصاديق» گردهم جمع می‌شوند، به طور معمول علاقه‌اي به گفت و گو و مصاحبه ندارند. از اين روي، قالب محتواهايي كه در حوزه فيلترينگ توسط رسانه‌ها توليد می‌شود، حاصل تحليل‌ها و مخاطب سنجي‌هايي است كه توسط نمايندگان افكار عمومی‌انجام می‌شود. با اين توضيح، به سراغ رويدادهايي می‌رويم كه ICT ايراني در هفته گذشته شاهد بروز آن بود.
تلاش جنتي براي فيلترينگ منطقي
كميته تعيين مصاديق، متشكل از 13 نفر است كه از ارگان‌هاي مختلفي در آن عضويت دارند. اما تقريبا كليه اين اعضا، سعي دارند نقش خود را در اين كارگروه كتمان و از شفاف‌سازي پرهيز كنند.
علي جنتي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی‌از جمله معدود دولتمرداني است كه علاوه بر اين كه معمولا در اظهاراتش، نقش وزارت ارشاد در كميته تعيين مصاديق را انكار نمی‌كند، بلكه درصدد است تا آشكارا تلاش‌هايي جهت ايجاد تغييراتي كلي در فرايند اين رويداد نمايد.
از جمله اين كه، وي به تازگي از تدوين آيين نامه‌اي خبر داده است كه به موجب آن فیلتر یا رفع فیلتر هر صفحه و سایت با نظر اکثریت اعضای کارگروه مصادیق مجرمانه صورت خواهد گرفت.
پيش از اين، مسوولیت رفع فیلتر يا فیلتر برخی سایت‌ها از اختیارات خاصی بوده است که به هیاتی 5 نفره سپرده می‌شد.
اما بر اثر اعمال اين آيين نامه، از این پس فیلتر و یا رفع فیلتر باید با اتخاذ آراي 13 عضو یا اکثریت اعضای کمیته تعیین مصادیق مجرمانه صورت ‌گيرد و به اعتقاد وزير ارشاد احتمال وقوع اشتباه در تصمیم‌گیری‌ها به صفر می‌رسد و می‌توان جلوی فیلترینگ بی‌منطق ایستاد. البته هفته‌نامه عصر ارتباط، اطلاع دقيقي از وضعيت اين آيين‌نامه ندارد و هنوز به درستي مشخص نيست آيا اين آيين‌نامه تصويب خواهد شد يا خير و در صورت تصويب، مورد اعمال قرار می‌گيرد و يا بر اثر اعمال فشارها به آرشيو اين كميته سپرده می‌شود؟
يوتيوب و اخطار خرم آبادي
در هفته اي كه گذشت، كاربران ايراني در كمال شگفتي طي لحظاتي نه چندان پايدار، بدون استفاده از فيلترشكن و VPN توانستند وارد سايت معروف و جهاني نمايش ويديو، يعني يوتيوب شوند. اين سايت كه سال‌ها پيش در ايران باز بود، اما ناگهان فيلتر شد در حالي توسط كاربران ايراني در هفته گذشته مشاهده شد كه در ابتدا برخي تصور كردند كه اشتباهي رخ داده است و البته كه آنها تقريبا گمان درستي برده بودند.
بر اثر اين واقعه، عبدالصمد خرم آبادي كه اغلب فعالان حوزه ICT با شنيدن نام ايشان، واژه فيلترينگ براي‌شان تداعي می‌شود به عنوان دبير کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اعلام كرد، یوتیوب رفع فیلتر نشده است و کارگروه فیلترینگ، برنامه‌ای هم برای رفع فیلتر این سایت ندارد.
وی دليل دسترسي كاربران به اين پايگاه ويديويي را مشکلات فنی دانست كه با دادن اخطاري به شرکت ارتباطات زیر ساخت مورد رفع و پيگيري قرار گرفته است. بر اساس اين گزارش، رفع فيلتر برخي از سايت‌هاي معروف نظير فیس بوك، اتفاقي است كه هر از چند باري در داخل كشور و به طور موقتي رخ می‌دهد كه عامل آن در اغلب موارد، نقص فني اعلام شده است.
شبكه ملي اطلاعات به روايت وزير
در هفته اي كه گذشت، وزارت ICT روزهاي بسيار پركاري را پشت سر گذاشت. پس از آمد و رفت‌هاي واعظي به مجلس و پاسخ به پرسش ‌هاي برخي از نمايندگان در خصوص طرح‌هاي در دست اقدام اين وزارتخانه، اين بار نوبت شبكه ملي اطلاعات بود كه نظر بسياري از موافقان و مخالفان را به خود جلب كند. به همين منظور در هفته‌اي كه گذشت، علاوه بر اين كه وزارت ICT ميزبان افطاري ميهماناني از بخش خصوصي و اهالي رسانه در يكي از آخرين شب‌هاي ماه مبارك رمضان 1393 بود، نشستي برگزار شد كه طي آن آقاي وزير و رييس سازمان فناوري اطلاعات به تشريح خطوط کلی و اصول طراحی شبکه ملی اطلاعات پرداختند.
يكي از نكات جالب طرح شبكه ملي اطلاعات، موضع‌گيري متعدد و بعضا متناقضي بود كه از آغاز شكل‌گيري اين طرح تا كنون اتخاذ شده است. اين طرح كه در آغاز، مخالفان بسياري داشت، در حال حاضر به دليل تاخير در راه اندازي مورد سوال و پيگيري قرار می‌گيرد.
ايرانسل و صدور دومين چك تاريخي
پس از انتشار تصوير چك تاريخي خريد سهام مخابرات به مبلغ 15تريليارد و 638 ميليارد و 329 ميليون و 212 هزار و 448 ريال در تاريخ 17 آبان 88، نوبتي هم كه باشد، نوبت ايرانسل است كه با برگه چك بانك اقتصاد نوين، به مبلغ 220 میلیارد تومان بابت 50 درصد مالیات عملكرد سال 92 با امضاي عليرضا قلمبر دزفولي، مديرعامل ايرانسل، همگان را غافلگير كند.
اين چك كه تصوير آن در هفته گذشته از طريق شبكه‌هاي اجتماعي منتشر شد، علي رغم پيگيري‌هاي انجام شده، هنوز مورد تاييد و يا تكذيب روابط عمومی‌ايرانسل قرار نگرفته است. اما چنانچه سكوت را علامت رضا تلقي كنيم، بدون ترديد افشاكنندگان تصوير اين چك تاريخي در بحبوحه بورسي شدن ايرانسل، هدفي را تعقيب می‌كرده‌اند كه انتشار تصوير اين چك می‌توانسته است آنها را در نيل به آن ياري كند. در حالي كه بيش از 8 سال از آغاز فعاليت اپراتور دوم در كشور می‌گذرد، همواره فعاليت‌هاي مالي ايرانسل و مراوده‌هاي تجاري آن در سايه بوده و هيچ گاه از شفافيت كافي برخوردار نبوده است. از اين روي، قطعا انتشار تصوير چك اين مودي بزرگ مالياتي، هدفي را دنبال می‌كند كه به زودي مشخص خواهد شد.
10 بايد و نبايد در تبليغات حوزه ICT
تبليغات، گرچه به رونق كسب و كار بسياري از فعاليت‌ها می‌انجامد، اما موارد بسياري نيز مشاهده شده است كه ضرر و زيان مشتريان جامعه هدف را نيز در بر داشته است. به همين منظور، سازمان تنظيم مقررات ارتباطات راديويي با تصويب دستورالعملي در هفته گذشته، تصميم گرفت به ساماندهي اين مقوله بپردازد. در اين راستا، کمیسیون تنظیم ﺑﺎ اﺳﺘﻨﺎد ﺑﻪ ﺑﻨﺪ “د” ﻣﺎده 5 ﻗﺎﻧﻮن وﻇﺎﯾﻒ و اﺧﺘﯿﺎرات وزارت ارﺗﺒﺎﻃﺎت و ﻓﻨﺎوری اﻃﻼﻋﺎت و ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﺣﻤﺎﯾﺖ از ﺣﻘﻮق ﻣﺼﺮف‌ﮐﻨﻨﺪﮔﺎن ﺧﺪﻣﺎت ارﺗﺒﺎﻃﯽ و ﻓﻨﺎوری اﻃﻼﻋﺎت، ﻟﺰوم اﯾﺠﺎد ﻓﻀﺎی رﻗﺎﺑﺘﯽ ﺳﺎﻟﻢ و ﺷﻔﺎف، اﯾﺠﺎد روالﻫﺎی ﻫﻤﺎﻫﻨﮓ در ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت و اﻧﺠﺎم ﻫﻤﺎﻫﻨﮕﯽ‌ﻫﺎی ﻻزم ﺑﺎ ﻣﺮاﺟﻊ ذی‌صلاح در ﺧﺼﻮص ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت ﺧﺪﻣﺎت ﭘﺴتی، ﻣﺨﺎﺑﺮاﺗﯽ و ﻓﻨﺎوری اﻃﻼﻋﺎت، دستورالعملي را در 10 بند تصویب کرد. بررسي مقررات جديد تبليغاتي براي شركت‌هاي ارتباطي، مخابراتي و پستي نشان می‌دهد اغلب مفاد اين مصوبه، به اين قضيه معطوف شده است كه شركت‌ها به احراز هويت دقيق خود در كليه ابزارهاي تبليغاتي اعم از بيلبورد، تيزر، كاتالوگ و غيره بپردازند. همچنين بند 7 اين آيين نامه كه بعيد به نظر می‌رسد توسط شركت‌هاي مورد نظر اجرا نشود و شايد هم مورد مماشات بسياري از شركت‌هاي حوزه قرار گيرد، اين است كه از اين پس ﮐﻠﯿﻪ دارﻧﺪﮔﺎن ﭘﺮواﻧﻪ ﻣﻠﺰم ﺑﻪ اﯾﺠﺎد ﭘﺎﯾﮕﺎه اﻃﻼع‌رﺳﺎﻧﯽ و اعلام ﻗﻠﻤﺮو ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ هستند و ملزم هستند ﻧﻤﻮﻧﻪ ﻗﺮارداد ﻣﺸﺘﺮﮐﯿﻦ ﺗﺎﯾﯿﺪ ﺷﺪه از ﺳﻮی ﺳﺎزﻣان، ﺗﻮاﻓﻘﻨﺎﻣﻪ ﺳﻄﺢ ﺧﺪﻣﺎت، ﻧﻮع ﺧﺪﻣﺎت و ﺗﻌﺮﻓﻪ آنها و ﻟﯿﻨﮏ ﺳﺎﻣانه 195 را در ﭘﺎﯾﮕﺎه اطلاع‌رسانی خود قراردهند. از ميان ارايه اسناد خواسته شده از شركت‌ها، SLA يا همان ﺗﻮاﻓﻘﻨﺎﻣﻪ ﺳﻄﺢ ﺧﺪﻣﺎت از همه با اهميت‌تر به نظر می‌رسد كه تا بوده شركت‌ها از هر گونه توضيحي درباره آن طفره رفته‌اند، چه رسد به عرضه و نمايش اين خدمت(!)
با برداشتن اين گام كه البته در صورت اجرا، می‌تواند راهكار مناسبي براي احقاق بخشي از حقوق مشتركان به شمار رود، همچنان جاي نظارت بر عملكرد شركت‌هاي SMS Centre كه با ارسال پيامك‌هاي مشكوك و بعضاعجيب، موجبات ناراحتي و زيان مشتركان را فراهم می‌كنند همچنان خالي است.
سر تعظيم زورگيران در برابر تكنولوژي
و اما پليس فتا و دست اندركاران نيروي انتظامی ‌نيز در هفته گذشته، روزهاي پركاري را پشت سر گذاشتند. از جمله اين كه با بكارگيري برخي از ابزارهاي الكترونيكي نظير دوربين‌هاي مدار بسته، توانستند محيط قهوه خانه‌هاي قديمي، سنتي و پردود را كه عموما مكان مناسبي براي دور هم جمع شدن برخي از بزهكاران، مال‌خران و زورگيران هستند، به فضايي ناامن تبديل كنند. اين طرح كه تا كنون در چهار قهوه‌خانه اجرايي شده است، نه تنها از وقوع جرم در اين اماكن كه در اغلب موارد جرم‌خيز نيز هستند پيشگيري می‌كند، بلكه سرنخ‌هايي به منظور كشف راز بسياري از جنايت‌ها در اختيار پليس قرار می‌دهد. البته اميدواريم، اين تجربه دستمايه‌اي براي نصب اين تجهيزات در ساير اماكن عمومی‌غيرضروري نباشد.
ديگر اين كه سردار حسین اشتري، جانشین ريیس پلیس کشور از راه اندازي سامانه رخدادهاي انتظامی‌خبر داد كه ظاهرا بسيار خوب و بروز است و می‌بايست جايگزين سامانه قاصدك شود. بسيار علاقه‌مند بوديم تا بدانيم اين سامانه جديد داراي چه ويژگي‌هايي است و يا حداقل چه نام دارد؟ اما به نظر می‌رسد، آقاي سردار معرفي سامانه جديد را بيشتر از اين صلاح ندانسته اند و به ارايه اطلاعاتي تا اين حد مختصر، بسنده كرده اند.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200