http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
سه شنبه 28 فروردين 1397
دو سال از تدوین «سند موانع کسب‌وکارهای ICT» گذشت
دو سال از تدوین «سند موانع کسب‌وکارهای ICT» گذشت

منتظر خروجی باشیم یا ورود به بایگانی فراموشی؟

کاوه درفشانی
اوایل خردادماه سال 95 بود که سند موانع کسب‌وکار در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات توسط سازمان نظام صنفی رایانهای کشور ارایه شد. این سند حاصل مطالعه مسایل و مشکلات فعالان خصوصی در این عرصه بود و اطلاعات خوبی نیز گردآوری شده بود که به‌شکلی شفاف، چالش‌ها و راهکارها را در اختیار مدیران مسوول در نهادهای تصمیم‌گیر قرار می‌داد. اگرچه در همان ابتدای ارایه این سند برخی از فعالان قدیمی حوزه ICT  به‌دلیل تعریف نقش غالب سازمان نظام صنفی رایانهای و در مقابل نادیده گرفته‌شدن سایر تشکلها و اتحادیهها آن را جامع نمیدانستند و انتقادهايی را به آن وارد میکردند، اما به هر روی ارایه سندی از موانع کسب‌وکار حوزه فاوا امیدی برای بررسی و حل مشکلات این حوزه را به‌وجود میآورد. با این وجود و با توجه به گذشت نزديک به دو سال از ارایه این سند تاکنون خروجی تدوین این سند و پیگیری اجرای محتویات آن از سوی نهادهای مسوول در دست نیست.
مهم‌ترین مشکلات مطرح‌شده در سند موانع کسب‌وکار فاوا مربوط به مسایل حوزه نرم‌افزار، سخت‌افزار، اینترنت، تجارت الکترونیکی، مشاوران و تجهیزات شبکه بود که با توجه به آدرسدهی دقیق صورت‌گرفته شروع اقدام عملی برای حل مشکلات به‌راحتی ممکن بود.
مرور بسیاری از مسایل و مشکلات در سند موانع کسب‌وکارهای ICT از جمله نقاط قوت این سند بود. از جمله این مشکلات میتوان به تعدد مجوزهای لازم، نبود اطلاعات شفاف در حوزه فاوا، مشکلات سرمایه‌گذاری در حوزه فاوا و حاضر نبودن شرکتهای این عرصه در بورس اشاره کرد.
از جمله مشکلات دیگری که در سند به آن اشاره شده بود و البته هنوز هم وجود دارند، واردات گران‌قیمت کالاهای واسطه‌ای و مشکلات متعدد برای صادرات نرمافزار بود.
وجود تعرفه‌های غیرکارشناسی برای واردات اقلامی که ماهیت عینی دارند از قبیل سخت‌افزار و تجهیزات شبکه و قیمت بالای پهنای باند اینترنت دو مشکل عمده و اساسی دیگر در این حوزه بود که در سند نظام صنفی به آنها پرداخته شده و البته همچنان نیز پابرجا هستند.
به‌نظر مي‌رسد در وضعیت موجود و خلا نقشه‌های کلان و بی‌برنامگی‌های حال حاضر سند موانع کسب‌و‌کار حوزه فاوا می‌تواند پایه مناسبی برای پیگیری و اعمال فشار از سوی فعالان بخش خصوصی به دولتمردان بعدی باشد.
این در حالی است که **با گذشت نزدیک به دو سال از تدوین و انتشار این سند، نه از سوی سازمان تهیه‌کننده این سند، یعنی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و نه از سوی دستگاه‌های مسوول و ذی‌نفع همچون وزارت ارتباطات و شورای‌عالی فضای مجازی، هیچ گزارشی از نحوه اجرا یا دلایل اجرایی نشدن آن منتشر نشده تا این سند نیز به بایگانی فراموشی سپرده شود.**
نظر به اهمیت و کیفیت سند تهیه‌شده، هفته‌نامه عصر ارتباط همچنان پیگیر این موضوع خواهد بود.

منبع:عصر ارتباط


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200