http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
دوشنبه 7 اسفند 1396
در جلسه کميسيون ICT اتاق بازرگاني ايران مطرح شد:
در جلسه کميسيون ICT اتاق بازرگاني ايران مطرح شد:

مغفول‌ماندن تجهيزات فناوري اطلاعات در برنامه ششم

جلسه کميسيون ICT اتاق بازرگاني با حضور فعالان بخش خصوصي حوزه فناوري اطلاعات کشور و نمايندگاني از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاونت علمي رياست‌جمهوري و وزارت ارتباطات برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي فدراسيون ICT اتاق بازرگاني ايران، محمدرضا طلايي، رييس کميسيون ICT با ابراز خرسندي از اينکه در وزارت ارتباطات جلساتي در خصوص قانون استفاده حداکثري از توان توليد داخل در حال انجام است، اظهار کرد: قرار شده خروجي‌ها از تشکل‌ها گرفته شده و با حضور معاونت علمي جلساتي را در وزارتخانه برگزار کنند.
وي همچنين در خصوص طرح جديد وزارت ارتباطات که با عنوان «مديريت اينترنت پاک» مطرح شده اظهارنظر کرده و خاطرنشان کرد: به نظر من فيلترينگ هوشمند نيز همين کار را بايد انجام دهد و البته اين موضوع که اجراي اين‌چنين طرح‌هايي جزو وظايف وزارت ارتباطات است يا وزارت ارشاد، نياز به توضيحات وزارت ارشاد در اين باره دارد. افزون بر اين، اينترنت يک بستر است و لذا نمي‌تواند پاک يا ناپاک باشد و موضوع پاک بودن اينترنت بيشتر به محتواي ارايه‌شده بر بستر آن مربوط مي‌شود.
در ادامه اين جلسه، مسعود شنتيايي، عضو کميسيون ICT اتاق بازرگاني و ريیس هیات‌مدیره سندیکای تولیدکنندگان فناوری اطلاعات‌ با اشاره به ذکر نشدن نام صنعت تجهيزات فناوري اطلاعات در برنامه ششم توسعه گفت: سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و دولتي در برنامه پنج‌ساله در حوزه فناوري اطلاعات حدود  110 هزار ميليارد تومان پيش‌بيني شده بود که عمدتا وزارت ارتباطات در حوزه ديتا و نرم‌افزار اين سرمايه را مدنظر قرار داده بود، اما پيشنهاد ما اين بود که براي سرمايه‌گذاري در توليد سخت‌افزار هم اين سرمايه‌گذاري مدنظر قرار گيرد. اگر فرض کنيم از اين 110 هزار ميليارد تومان چيزي حدود 30 درصد آن به تجهيزات سخت‌افزاري مربوط باشد، در صورت بي‌توجهي به توليد داخلي سخت‌افزار، دولت بايد حدود 36 هزار ميليارد تومان نفت فروخته و به جاي آن کالاي سخت‌افزاري وارد کند که اين موضوع به زيان کشور بوده و بهتر است به جاي آن به واحدهاي توليدي سخت‌افزاري داخلي توجه شود.
وي افزود: ما از وزارت ارتباطات خواستيم که به اين موارد توجه داشته باشند، اما اگرچه قول‌هايي مطرح شد، اما در عمل اتفاقي نيفتاد. در حال حاضر خيلي از شرکت‌هاي کارفرمايي و دولتي علاقه‌مندند که تجهيزات ساخته‌شده و آماده سخت‌افزاري از خارج کشور بياورند، بنابراين اگر صراحت در ذکر نام توليدکنندگان تجهيزات فناوري اطلاعات در بودجه وجود نداشته باشد، اين موضوع هم مانند قانون استفاده حداکثر از توان توليدي که با وجود نامش در آن هيچ اشاره‌اي به توان توليدي کشور نشده، خواهد شد. توجه کنيد که با اين روش عمل اهداف کشور از جمله اشتغال‌زايي و صنعتي شدن کشور محقق نمي‌شود؛ همچنين وقتي در سياست‌هاي کلان کشور مبحث توليد و حمايت از توليد را داريم، در قوانين پايين‌دستي‌مان نيز بايد اين موضوع لحاظ شود.
شنتيايي ادامه داد: از سوي ديگر براي هر قانون بايد ضمانت اجرا وجود داشته باشد، اما در حال حاضر با وجود آنکه هم در قوانين بالادستي و هم در قوانين پايين‌دستي مواردي که نفع مردم و بنگاه‌ها هست وجود دارد، اما مشکل اين است که اجرا نمي‌شوند؛ چراکه براي برخورد با مسوولي که براساس قانون عمل نمي‌کند تمهيدات لازم انديشيده نشده و جريمه‌اي براي رعايت نکردن قانون تعيين نشده است.
در اين جلسه، مهدی فقیهی، ‌دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمي رياست جمهوري، به صحبت‌هاي مطرح‌شده در خصوص گنجانده‌نشدن نام توليدکنندگان تجهيزات فناوري اطلاعات در برنامه ششم واکنش نشان داده و گفت: در بودجه وزارت ارتباطات به فناوري اطلاعات و ارتباطات توجه شده اما موضوع تجهيزات به صراحت در آن نيامده است؛ البته وزارتخانه مي‌تواند بودجه را اين‌طور تفسير کند که فناوري اطلاعات و ارتباطات تجهيزات را هم شامل مي‌شود. علاوه بر اين، غير از بحث مشارکت بحث وجوه اداره‌شده نيز وجود دارد که آن‌هم مي‌تواند در صورتي که ساماندهي پيدا کند به شکلي هدفمند در اين راستا هزينه شود.
فقيهي افزود: همچنين پيوست فناوري دستگاه‌هاي دولتي را ملزم کرده در خريدها اولويت را به توليدکننده داخلي بدهند، و وزارت ارتباطات نيز در پيوست فناوري پيشگام بوده است و براي آن آيين‌نامه و دستورالعمل اختصاصي تهيه کرده است. بنابراين براي آنکه ببينيم چگونه بايد اين موضوع را عملياتي کنيم، جلساتي در معاونت علمي گذاشته و به اين نتيجه رسيديم که ما اصلا توان داخل را نمي‌شناسيم، به همين دليل اطلسي طراحي کرديم و توانمندي‌هاي شرکت‌هاي ICT کشور و توانمندي‌ها و محصولاتشان را در آن چاپ کرديم. در گام بعدي و تا اواسط ارديبهشت‌ماه سال آينده پورتالمان بالا مي‌آيد که قابليت‌هاي بيشتري از اطلس داشته و قابليت توسعه را دارد. رسالتي که براي اين پورتال در نظر گرفته‌ايم اين است که وارد مناقصات کشور شود تا هر جا که توان داخل هست از داخل خريد انجام شود و هر جا هم که اين توان وجود ندارد، با استفاده از شرکاي خارجي اين توان را در داخل ايجاد کنيم.  

 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200