http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
يكشنبه 7 آبان 1396
تشخیص یک توده سرطانی به کمکیکی از ابزار جانبی آیفون
تشخیص یک توده سرطانی به کمکیکی از ابزار جانبی آیفون

دکتر «جان مارتین»تصمیم گرفت، توسط دستگاهی که به منظور اسکن برخی از اعضای داخلی بدن به کار می رود، گلوی خود را بررسی کند. این دستگاه که برای تست در اختیار او قرار داده شده بود، نتیجه اسکن جالبی (و شاید برای دکتر مارتین ناراحت کننده) را روی آیفونش نمایش داد؛ تصویر، یک توده سرطانی 3 سانتی متری در گلویش را نشان می داد

چندی پیش دکتر «جان مارتین» (John Martin) که در گلوی خود احساس درد می کرد، تصمیم گرفت، توسط دستگاهی که به منظور اسکن برخی از اعضای داخلی بدن به کار می رود، گلوی خود را بررسی کند. این دستگاه که برای تست در اختیار او قرار داده شده بود، نتیجه اسکن جالبی (و شاید برای دکتر مارتین ناراحت کننده) را روی آیفونش نمایش داد؛ تصویر، یک توده سرطانی 3 سانتی متری در گلویش را نشان می داد.

البته در نهایت او به واسطه عمل جراحی 5.5 ساعته از این غده سرطانی نجات پیدا کرد و اکنون دوره پرتو درمانی را سپری می کند؛ در حالی که تا پیش از استفاده از دستگاه یاد شده، دکتر مارتین حتی از احتمال وجود غده هم اطلاعی نداشت.

 

تشخیص یک توده سرطانی به کمکیکی از ابزار جانبی آیفون
 

 

گجت مذکور  که «Butterfly IQ» نام دارد، توسط کمپانی «Butterfly Network»، ساخته شده. این دستگاه که بسیار شبیه به ریش تراش است، به جراحان عروق امکان می دهد توده های سرطانی در گلوی بیمار را بیابند یا برخی از اعضای داخلی بدن او را مشاهده کنند.

استفاده از Butterfly IQ بسیار ساده است؛ ابتدا کاربر باید پوست بخش گلوی خود را به ژل های مخصوص انتقال دهنده امواج فراصوت آغشته کند و سپس دستگاه را روی گلوی خود قرار دهد تا امواج فراصوت را ارسال نماید. در نهایت این دستگاه امواج برگشتی را بررسی کرده و با توجه به تغییرات آنها، اطلاعات تحلیلی مورد نیاز را به آیفون فرد می فرستد، تا در اپ ویژه ای به کاربر نمایش داده شود.

در حال حاضر می توان از Butterfly IQ برای سونوگرافی نیز استفاده کرد. همچنین کمپانی سازنده این دستگاه، قصد دارد در آینده به منظور تشخیص مکان دقیق تر توده ها و نیز تهیه عکس های مرتبط با آنها، از هوش مصنوعی بهره ببرد. از سال آتی میلادی نیز قرار است امکان تشخیص میزان پمپاژ خون توسط قلب و نیز مشکل آنوریسم آئورت (بزرگ شدن یا بیرون‌زدگی دیواره سرخرگ آئورت در اثر ضعف دیواره سرخرگ)، توسط اپ مرتبط با آن فراهم شود.

دستگاه تست سرطان مذکو از سال 2018 با قیمت 1999 دلار وارد بازار آمریکا خواهد شود و امید می رود در آینده جایگزین دستگاه های حجیم فعلی در بسیاری از بیماستان ها و آمبولانس ها شود.

قلم تشخیص سرطان، ممکن است یک روز به جراحان در برداشتن تومور بیماران کمک کند


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200