http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
چهارشنبه 27 آبان 1394
بزرگ‌ترین عکس جهان محتوی 46 میلیارد پیکسل
بزرگ‌ترین عکس جهان محتوی 46 میلیارد پیکسل

گروهی از محققان دانشگاه Ruhr در شهر بوخوم آلمان موفق شدند بزرگ‌ترین تصویر تاریخ از کهکشان‌ها را تهیه کنند. این تصویر خیره‌کننده از 46 میلیارد پیکسل تشکیل شده است و از این رو بزرگ‌ترین عکس جهان محسوب می‌شود.

دانشمندان برای آنکه امکان مشاهده این عکس بزرگ را برای کاربران جهانی فراهم کنند،‌ مجبور شدند یک ابزار آنلاین ویژه بسازند تا امکان مشاهده بزرگ‌ترین عکس فضایی جهان با تمام جزییات در فضای مجازی فراهم شود.
این ابزار آنلاین به کاربران امکان می‌دهد تا بتوانند در آسمان‌ها گشت‌وگذار کنند، روی سیاره‌های مورد نظر خود بزرگنمایی کنند و کهکشان راه شیری را با جزییات کامل و واقعی ببینند. کاربران همچنین یک جست‌وجوگر ویژه در اختیار دارند تا به‌راحتی بتوانند پس از وارد کردن نام ستاره یا سیاره مورد نظر خود،‌ تصویر آن را ميان همه ستاره‌ها بیابند.
در قسمت پایین و سمت چپ ابزار اینترنتی علاوه بر جست‌وجوگر هوشمند یک نقشه کوچک ارایه شده که اطلاعات کامل از این عکس را نشان می‌دهد و حتی برای کاربرانی که اطلاعی از آسمان‌ها ندارند، نشان می‌دهد که هر بخش چه معنايی دارد.
این عکس بزرگ مجموعه تصاویری را شامل می‌شود که محققان دانشگاه Ruhr آنها را طی پنج سال گذشته تهیه کردند. این محققان سعی کردند بزرگ‌ترین کاتالوگ فضایی جهان را با شفافیت‌های نوری متفاوت تهیه کنند. بر این اساس عکس‌هایی که در مجموعه این دانشگاه وجود دارد، میزان تابش نور توسط ستارگان مختلف و سیارات فراخورشیدی را نیز نشان مي‌دهند.
این گروه با استفاده از تلسکوپ فضایی نصب‌شده در شهر آتاکامای شیلی توانستند عکس‌های خود را از 500 هزار شی آسمانی تهیه کنند. از ميان این تصاویر سرانجام 268 هزار عکس انتخاب شد و چند هفته طول کشید تا ستاره‌شناسان محاسبه کنند که این عکس‌ها چگونه در کنار یکدیگر قرار بگیرند.
در مجموع این عکس‌ها توانستند به یکدیگر متصل شوند تا بزرگ‌ترین عکس جهان محتوی 46 میلیارد پیکسل را ارایه دهند. این عکس بزرگ 194 گیگابایت حجم دارد و مانند حیاط یک خانه شامل موزاییک‌های جداگانه ساخته شده است که البته کاربران در کاوش‌های آنلاین خود روی عکس نهایی این موزاییک‌ها را مشاهده نمی‌کنند.
دانشگاه Ruhr اعلام کرد که استفاده از این ابزار آنلاین کاملا رایگان است و کاربران در هر نقطه از کره خاکی که هستند، می‌توانند این عکس بزرگ را روی اینترنت مشاهده کنند. این عکس روی سایت اینترنتی زیر قرار گرفته است: astro.vm.rub.de
نکته جالب اینجا است که دانشمندان در جریان ساخت این عکس بزرگ توانستند بزرگ‌ترین شی آسمانی در کائنات را هم شناسایی کنند. پروفسور لاجوس بالاز توضیح داد بزرگ‌ترین جرم آسمانی که تاکنون شناسایی شده و این عکس‌ها آن را نشان مي‌دهد، حلقه‌ای متشکل از 9 کهکشان درهم تنیده را شامل می‌شود که هفت میلیارد سال نوری با ما فاصله دارد و البته عرض آن پنج میلیارد سال نوری محاسبه می‌شود. این حلقه بزرگ از روی زمین قابل مشاهده نیست و البته برای نخستین بار بزرگ‌ترین عکس جهان آن را نمایان کرده است. دانشمندان با انجام مطالعات فراوان متوجه شدند که این حلقه بزرگ 9 کهکشان را به‌صورت یکجا شامل می‌شود.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200