http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
يكشنبه 10 آبان 1394
شبکه‌های اجتماعی زلزله‌شناس می‌شوند
شبکه‌های اجتماعی زلزله‌شناس می‌شوند

شبکه‌های اجتماعی، کاربردی‌تر از حسگرهای زمین‌شناسی.از سال 2009 به بعد زلزله‌شناسان «مرکز زمین‌شناسی آمریکا» با شبکه‌های اجتماعی بزرگ وارد همکاری شدند و این اتفاق به‌واسطه داشتن صفحه اختصاصی یا انتشار مطالب تخصصی نبود.

کارشناسان این مرکز با بررسی‌های خود متوجه شدند بخش اعظم مردم جهان در شبکه‌های اجتماعی حضور دایم دارند و حتی اگر هم به‌صورت روزانه به صفحه خود مراجعه نکنند، در اطراف آنها شخصی وجود دارد که پایه ثابت شبکه‌های اجتماعی باشد و آنها را از آخرین اخبار و اطلاعات مطلع کند. با همین استدلال «مرکز زمین‌شناسی آمریکا» تصمیم گرفت پیام‌های هشداردهنده را به‌صورت گسترده روی شبکه‌های اجتماعی منتشر کند تا مردم زودتر از هر زمان دیگر بتوانند در جریان بلایای طبیعی قرار بگیرند و پیشگیری‌های لازم را انجام دهند.
بزرگ‌ترین مزیت این اتفاق برای کاربران این است که در عمومی‌ترین فضای جهان می‌توانند به‌موقع در جریان اتفاقاتی مانند زلزله قرار بگیرند. این اتفاق یک فضای تعاملی گسترده به‌وجود می‌آورد. بر این اساس اگر هم‌اکنون کلمه Earthquake به معنی زلزله را توییت کنید، می‌توانید به دانشمندان زمین‌شناسی به‌صورت مستقیم دسترسی داشته باشید و حتی به آنها کمک کنید تا تبعات این پدیده مخرب را دنبال کنند. این واژه را می‌توانید به زبان‌های مختلف توییت کنید تا از هر نقطه جهان، آخرین اخبار و اتفاقات پیرامون زلزله را در اختیار بگیرید. دانشمندان می‌گویند این کاربردی‌ترین روش در تاریخ است که موجب شده آنها به مردم متصل شوند و در کوتاه‌ترین زمان پیام‌های هشداردهنده خود را به دست آنها برسانند.
 زلزله‌شناسی توییتی
سیستمی که «مرکز زمین‌شناسی آمریکا» (USGS) برای حضور در شبکه‌های اجتماعی ارایه کرده است Tweet Emergency Dispatch نام دارد. شرکت توییتر با انتشار مطلبی روی وبلاگ رسمی خود توضیح داد که دانشمندان وابسته به دولت آمریکا با آنها قراردادی منعقد کرده‌اند تا از این هفته بخشی از فرایند زلزله‌نگاری در شبکه‌های اجتماعی دنبال شود و مردم بهتر بتوانند آخرین اخبار و اطلاعات را در اختیار بگیرند.
برای این سیستم فرایند بسیار ساده‌ای در نظر گرفته شده است. مرکز USGS بر اساس قراردادی که با توییتر منعقد کرده است به آنها پول پرداخت می‌کند تا اخبار مهم و حیاتی در آن واحد برای تمام مشترکان این شبکه اجتماعی ارسال شود. شبکه اجتماعی توییتر 316 میلیون کاربر فعال دارد و سیستم مذکور به‌صورت خودکار تمام توییت‌هایی را که از طرف آنها ارسال می‌شود طبقه‌بندی می‌کند. زمانی که اتفاقی مانند زلزله صورت می‌گیرد، ساکنان مناطق حادثه‌دیده از همان ابتدا شروع به ارسال پیام‌های مربوطه می‌کنند که اطلاعات مندرج در این پیام‌ها تحلیل می‌شود و زمین‌شناسان و دیگر مسوولان بدون آنکه در صحنه حضور یابند، در جریان آخرین اتفاقات قرار می‌گیرند. در بخش دیگر مراکز مسوول می‌توانند از طریق این پیام‌های دسته‌بندی‌شده با همه کاربران در ارتباط باشند و پیش از آنکه زلزله یا بلاهای طبیعی مختلف صورت گیرد، توییت‌های هشداردهنده را ارسال کنند.
‌پائول ایرل، مدیر آژانس فدرال زمین‌شناسی آمریکا در این خصوص گفت: «این اتفاق یک تحول جدید در عرصه فعالیت‌های ما ایجاد نمی‌کند. ولی به کمک آن می‌توانیم دقایق بیشتری را برای حفظ جان میلیون‌ها نفر در اختیار بگیریم و به آنها کمک کنیم پیش از وقوع هرگونه اتفاق ناخوشایند، جان خود و اطرافیان‌شان را نجات دهند. کاربران در هر لحظه از شبانه‌روز این پیام‌های هشدار دهنده را به‌صورت جداگانه دریافت می‌کنند تا آنها را جدی بگیرند».
اطلاعات مندرج در توییت‌های منتشرشده ارزش زیادی دارد و هر بخش آن می‌تواند در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. در برخی مواقع این توییت‌ها پیام‌های هشداردهنده دانشمندان را به دست کاربران می‌رسانند. زمین‌شناسان در نقاط مختلف حسگرهای هوشمند را مستقر کرده‌اند تا بتوانند چند دقیقه پیش از وقوع زلزله از بروز آن مطلع شوند. این حسگرها با سیستم اصلی «مرکز زمین‌شناسی آمریکا» در ارتباط هستند تا اگر اتفاق ناخوشایندی پیش ‌رو بود، بدون دخالت انسان بتوانند پیام‌های هشداردهنده را در آنِ واحد به مردم منتقل کنند. در بخش دیگر کاربران با توییت‌های خود می‌توانند هرگونه لرزش اندک زمین که حسگرها موفق به ثبت آن نشدند را به دانشمندان انتقال دهند تا بررسی‌های لازم در منطقه مذکور انجام شود. مزیت دیگر این سیستم مربوط به محل‌هایی می‌شود که حسگر هوشمند در آنها نصب نشده است و افراد وقایع مربوطه را تحلیل می‌کنند.
«مرکز ملی اطلاعات زلزله‌نگاری آمریکا» وابسته به سازمان USGS بیش از دو هزار حسگر هوشمند و بسیار حساس را در نقاط مختلف جهان مستقر کرده است تا کوچک‌ترین حرکات داخلی هم ثبت شوند. ولی باید توجه داشت تنها نیمی از این حسگرها در خارج از کشور آمریکا به‌کار گرفته شده‌اند و به همین دلیل اگر قدرت نفوذ یک شبکه اجتماعی مانند توییتر به‌کار گرفته شود، به‌طور حتم مردم داخل و خارج از آمریکا می‌توانند اطلاعات بهتر و دقیق‌تری از این حسگرها را در اختیار داشته باشند.
براي مثال، سال گذشته حسگرهای زمین‌شناسی که در شهر کالیفرنیا ثبت شدند، خبر از یک زلزله پنج ریشتری دادند که این مساله نگرانی‌های فراوانی را ميان مردم ایجاد کرد. مرکز USGS به‌صورت خودکار هشدارهای لازم را روی سایت اینترنتی خود منتشر کرد. آن دسته از کاربرانی که در صفحه اجتماعی سایت مذکور در توییتر عضو بودند، این پیام هشداردهنده را در ميان دیگر اخباری که هر لحظه به آنها می‌رسد مشاهده کردند که چندان مورد توجه قرار نگرفت. البته بسیاری از ساکنان کالیفرنیا هم در صفحه اختصاصی خود عضو این صفحه نبودند و خبر مذکور برای آنها منتشر نشد. این کاربران حین گشت‌وگذار اینترنتی خود هیچ پیام غیرمعمول و خطرناکی را پیش‌روی خود ندیدند و هشدار مذکور هم در قالب یک خبر عادی برای آنها منتشر شد. همین مساله مدیران USGS را به فکر فرو برد تا بتوانند به‌صورت کارآمدتر اطلاع‌رسانی کنند و در نهایت سیستم جدید برای انتشار جداگانه پیام‌های هشداردهنده روی توییتر ارایه شد.
 هشدارهای توییتی
پائول ایرل، مدیر آژانس فدرال زمین‌شناسی آمریکا بر این باور است که مردم باید اخبار فوری و پیام‌های هشداردهنده را جدا از اخبار معمول دریافت کنند. شبکه‌های اجتماعی این روزها گستره جهانی دارند و انتشار یک خبر روی آنها می‌تواند بازتاب قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. ولی اگر همین اخبار مهم در ميان دیگر اتفاقات روزانه گم شوند، پلتفرم گسترده‌ای مانند توییتر هم نمی‌تواند کارایی خاصی داشته باشد. بر این اساس کاربران بايد در یک بخش مجزا اخبار مهم را مشاهده کنند تا بتوانند در کوتاه‌ترین زمان، بهترین عکس‌العمل را نشان دهند. ده‌ها مورد از زمین‌لرزه‌هایی که طی چند سال اخیر رخ داده است به دانشمندان کمک کرد تا بتوانند سیستم‌های دقیق‌تر بسازند و چند دقیقه پیش از وقوع این پدیده از آن مطلع شوند. سیستم جدیدی که هم‌اکنون محققان آمریکایی ارایه کرده‌اند قادر است به‌صورت هوشمند محتویات داخل توییت‌ها را شناسایی کند و آن دسته از پیام‌هایی را که اطلاعات مرتبط ندارند را کنار بگذارد. براي مثال توییت‌های حاوی اخبار عمومی با موضوع زلزله و گفت‌وگوهای روزمره مردم در این زمینه به‌صورت خودکار کنار گذاشته می‌شوند و فقط توییت‌های مهم و حاوی اخبار حیاتی در یک بخش ویژه به‌نمایش درمی‌آیند تا کاربران زمان خود را برای خواندن مطالب بیهوده هدر ندهند.
باید توجه داشت در شرایطی که فاجعه مهیبی مانند زلزله رخ می‌دهد مردم زمان کافی ندارند تا مطالب طولانی را بخوانند.
مرکز USGS همچنین متوجه شده است که باید در جریان انتشار توییت و ارسال پیام‌های هشداردهنده از کلمات خاص استفاده کند. براي مثال، کاربران اسپانیایی به کلمه Terremoto به معنی زلزله عکس‌العمل ویژه نشان می‌دهند و اگر واژه مترادف آن یعنی Temblor به‌کار رود، چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
 اطلاع‌رسانی عمومی
شرکت توییتر با انتشار مطلبی روی وبلاگ رسمی خود اعلام کرد پائول ایرل از شرکت آنها بازدید کرده و به این نتیجه رسیده که در شرایط کنونی هیچ ابزاری بهتر از شبکه‌های اجتماعی نمی‌توانند با این گستره اطلاع‌رسانی کند.
چندی پیش زمانی که پس‌لرزه‌های مهیب زلزله شیلی رخ داد، در نخستین ثانیه 14 کاربر مستقر در منطقه زمین‌لرزه توییت‌های خود را با همین مضمون منتشر کردند و دانشمندان نیز به‌صورت مستقیم ایمیل‌های هشداردهنده را در اختیار گرفتند. همین مساله موجب شد پیام‌های مرتبط با نحوه عکس‌العمل مردم در مقابل پس‌لرزه‌ها به‌صورت گسترده‌تر منتشر شود و حتی یک نفر در این اتفاق جان خود را از دست ندهد.
زمین‌شناسان در نظر دارند به نحوی پیام‌های هشداردهنده در توییتر را منتشر کنند تا با این اتفاق حتی مطالبی که کاربران منتشر می‌کنند هم در بخش ویژه مشاهده شود. این ایده می‌تواند ابزار کاربرد‌ی‌تر از حسگرهای هوشمند را در اختیار دانشمندان بگذارد تا مردم بتوانند خود را در مقابل اتفاقات مختلف ایمن کنند.
در زلزله مهیب امسال در نپال هشت هزار نفر جان خود را از دست دادند و 250 هزار نفر بی‌خانمان شدند. نپال کشور فقیر در دامنه هیمالیا توان استفاده از حسگرهای هوشمند را ندارد و به‌واسطه مشکلات اقتصادی خود نمی‌تواند سرمایه‌گذاری چندانی در عرصه زمین‌شناسی انجام دهد. با این وجود بیش از 85 درصد ساکنان نپال به اینترنت بی‌سیم دسترسی دارند و بسیاری از آنها در توییتر عضو هستند. این اتفاق موجب شده دانشمندان، شبکه‌های اجتماعی را کاربردی‌تر از حسگرهای زمین‌شناسی بدانند؛ زیرا به‌جز نپال ده‌ها کشور دیگر هم هستند که از این حسگرها استفاده نمی‌کنند و اگر قرار باشد روش‌های سنتی برای اطلاع‌رسانی مورد استفاده قرار گیرد، باز هم باید شاهد کشته و مجروح شدن هزاران نفر در سراسر جهان بود. دانشمندان بر این باورند کاربرد اصلی شبکه‌های اجتماعی در هنگام بروز پس‌لرزه نمایان می‌شود. در این شرایط کاربران از نخستین لحظات وقوع پس‌لرزه‌های کوچک و بزرگ مطالب مربوط به آن را توییت می‌کنند که این کار می‌تواند اطلاع‌رسانی دقیقي برای عموم مردم و زمین‌شناسان محسوب شود. البته به‌جز توییتر، دیگر شبکه‌های اجتماعی هم در این زمینه اقداماتی را انجام داده‌اند. براي مثال فیس‌بوک قابلیتی را با نامSafety Check ارایه کرده که امکان انتشار پیام‌های هشداردهنده با موضوع مشخص را در بخش مجزا فراهم می‌آورد و البته اگر قرار باشد اطلاعات مذکور در باکس ویژه فیس‌بوک به‌اشتراک گذاشته شوند، دانشمندان زمین‌شناس باید آنها را تایید کنند. فیس‌بوک و توییتر بزرگ‌ترین شبکه‌های اجتماعی جهان هستند که برای کمک به ساکنان مناطق زلزله‌خیز اقدامات لازم را انجام داده‌اند و پیش‌بینی می‌کنند با این اقدام سالانه جان هزاران نفر را در سراسر جهان نجات می‌دهند. این دو شبکه اجتماعی سیستم‌های خود را به زبان‌های مختلف و متناسب با نیاز کاربران جهانی ارایه کرده‌اند تا مردم به‌صورت مستقیم بتوانند به اطلاعات کاربردی دسترسی داشته باشند.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200