http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
بیت‌کوین، مجوزی برای چاپ پول؟
بیت‌کوین، مجوزی برای چاپ پول؟

واحد پول الکترونیکی جدید، درخت جهانی اقتصاد را می‌لرزاند. این واحد پول، در ابتدا اسباب‌بازی کسانی بود که خوره‌ کامپیوترند، ولی امروزه آدم‌هایی هستند که میلیون‌ها دلار روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند و خلافکارانی که برای مبادلات اجناس قاچاق، فقط از این واحد پول استفاده می‌کنند.

آخرین باری که خرید کردید، پول آن را چطور پرداخت کردید؟
نقدی؟ کارت اعتباری؟ انتقال از حساب بانکی؟ شاید هم چیزی بوده که با اینترنت خریدید و از حساب اینترنتی‌تان استفاده کرده‌اید. به هر حال، از پولی که داشتید، خرج کرده‌اید و شک نداشته‌ باشید که در حین پرداخت، شخص سومی هم درگیر ماجرا بوده؛ یک بانک یا سازمان مالی اعتباری بزرگ که موجودی حساب شما را تضمین کرده است. ویزا، مسترکارت، لایدز، بارکلیز، پی‌پال و فهرست کارت‌های اعتباری که حکم واسطه دارند، روز به روز افزوده می‌شود، ولی كسي به اسم ساتوشی ناکاموتو پیدا شده که می‌خواهد همه‌ معادلات را عوض کرده و شما را به یک آدم پولدار تبدیل کند؛ خیلی پولدار.
اگر ناکاموتو 10 سال قبل‌تر از روز تولدش به دنیا آمده ‌بود، شاید اين آشفتگی که امروز اقتصاد دنیا را به هم ریخته، اصلا به وجود نمی‌آمد. هیچ‌کس ورشکست نمی‌شد، کسی ضمانت کسی را نمی‌کرد، جوان‌ها همه پول داشتند و هیچ‌کس ناراحت و عصبی نبود که سر ماه، چک‌اش برگشت می‌خورد. ناکاموتو کسی است که بیت‌کوین، اولین واحد پول دیجیتال غیرمتمرکز جهان را ابداع کرد. بیت‌کوین واحد پول مجازی است که به هیچ دلال، بانک و دولتی نیاز ندارد و طوری طراحی شده که مردم خرید و فروش کنند، بی‌آنکه هیچ‌کس در این کار دخالت نکند. بیت‌کوین واحد پولی است با منبع باز و در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی به دست آورده ‌است.
داستان بیت‌کوین از اواخر سال 2008 آغاز شد؛ یعنی وقتی که ناکاموتو یک فایل پی‌دی‌اف تهیه کرد و در آن نظریات خود را در مورد کریپتوگرافی (امنیت اطلاعات) منتشر کرد. ناکاموتو در این مقاله ادعا کرد در ذهن خود به الگوریتمی دست یافته که می‌تواند پرداخت آنلاین را طوری انجام دهد که مستقیما از طرف خریدار به فروشنده ارسال شود، بدون اینکه هیچ سازمان مالی در این نقل و انتقال دخالت کند. سپس نرم‌افزاری طراحی کرد که می‌توانست برای مبادله‌ بیت‌کوین استفاده شود. این نرم‌افزار در سوم ژانویه‌ 2009 انتشار یافت. آن ‌روز، لابه‌لای هزاران خط روزنامه‌ نیویورک‌تایمز می‌توان چند خطی پیدا کرد که زیر عنوان «انتشار نرم‌افزاری که بانكدارها را تهدید می‌کند»، خبر تولد یک سیستم پولی جدید را به اطلاع دنیا می‌رساند.
گاوین اندرسن، تهیه‌کننده‌ نرم‌افزار و رهبر فنی بیت‌کوین می‌گوید: «آن روز یکی از روزهای حادثه‌ساز در دنیای نرم‌افزار بود. البته شکی نیست که آن روز، دنیای اقتصاد نیز ضربه‌ سنگینی خورد؛ اقتصادی که به‌خاطر اهمال‌کاری بانکداران غیرمسئول در حال فروپاشی است.»
جف کارزیک یکی از اعضای اصلی تیم چهارنفره‌ برنامه‌نویسی که عهده‌دار بخش امنیت نرم‌افزار است، چنین می‌گوید: «بیت‌کوین از این لحاظ منحصر به فرد است که اولین واحد پول دیجیتالی ا‌ست که برای پایش نقل و انتقالات، به هیچ بانکی نیاز ندارد. تلاش‌های قبلی که در این زمینه صورت گرفته بود، از جمله بینز (Beenz) و فلوز (Flooz)، همگی به‌ نوعی پایش از طرف بانک نیازمند بودند چراکه امکان داشت این پول‌ها چندباره خرج شوند.»
دیوید بیرچ، مدیر موسسه‌ مشاوران هایپرون، یکی از شرکت‌های مشاوره‌دهنده در زمینه‌ نقل و انتقالات مالی دیجیتال، مفهوم چندباره خرج کردن در دنیای سایبری را چنین توضیح می‌دهد: «محصولات دیجیتالی محدودیت منابع ندارند، یعنی اینکه شما می‌توانید یک نسخه از آلبومMP3 بخرید، من هم همان آلبوم را خریداری می‌کنم و هزاران نفر دیگر هم می‌توانند از همان آلبوم داشته ‌باشند، بدون اینکه محدودیتی داشته باشیم.» این فقدان محدودیت برای دوستداران موسیقی مطلوب است، ولی اگر کسی بخواهد یک واحد پولی آنلاین و جهانی به ثبت برساند، این امکان در دنیای دیجیتال نامطلوب است. «چیزی که باعث کارایی پول می‌شود، امکان محدودیت در عرضه‌ آن است. اگر شما یک 10 دلاری ته جیب‌تان داشته‌ باشید، می‌توانید امروز با آن پول یک همبرگر و سیب‌زمینی سرخ‌کرده بخورید، ولی فردا برای خریدن کتاب دانشگاه‌تان، ‌دیگر آن 10 دلاری همراه‌تان نیست.» درست به همین خاطر است که همیشه طرف سومی لازم است که تضمین کند مبلغ صحیحی از حساب خریدار کسر شده و همان مقدار به حساب فروشنده اضافه شده ‌است. بیت‌کوین این ‌ احتمال خرج کردن چندباره را با امکان‌دهی دستیابی به دیتابیس نقل و انتقالات از طریق شبکه‌ نقطه به نقطه peer to peer network حل کرده ‌است.
گارزیک ادعا می‌کند: «امنیت دستیابی به سیستم بسیار بالا است و بیش از 100 هزار کامپیوتر به صورت دسته‌جمعی با اینترنت به هم متصل‌اند تا هر یک از نقل و انتقالات بیت‌کوین را شناسایی و به انجام برسانند. این سیستم امنیتی به این معنا است که شبکه‌ شناسایی بیت‌کوین از بزرگ‌ترین اَبرکامپیوترهای دنیا هم قوی‌تر است. در واقع تکنولوژی که به امنیت بیت‌کوین اختصاص داده شده، از تکنولوژی به کار گرفته‌شده در تحلیل آزمایش‌های هسته‌ای فراتر است.»
به نظر می‌آید ایده‌ بیت‌کوین بی‌عیب و نقص باشد. معمولا ایده‌های آرمان‌گرا همین خصوصیت را دارند، ولی مدت کوتاهی پس از معرفی بیت‌کوین به دنیای مجازی نگذشته بود که از آن برای دستیابی به اهدافی پلید استفاده شد.
اوایل ژوئن 2011 سایت گاوکر Gawker.com مطلبی منتشر کرد و به معرفی فروشگاهی به نام سیلک‌رود پرداخت؛ فروشگاهي آنلاین که در آن مشتریان می‌توانند هر‌ نوع ماده مخدری که می‌خواهند، بخرند؛ از ال‌اس‌دی گرفته تا شیره‌ سیاه هروئین. حتی امکان بازخورد و اظهار نظر در مورد کیفیت محصولات خریداری شده نیز برای خریداران درنظر گرفته شده ‌بود. قضیه به همین‌جا ختم نمی‌شد. مساله بدتر این بود كه طبق گزارش گاوکر، فروشگاه مجازی سیلک‌رود که در فوریه‌ 2011 اعلام موجودیت کرده ‌بود، برای فروش محصولات قاچاق خود فقط پرداخت از نوع بیت‌کوین را قبول می‌کرد. علت آن، نداشتن امکان ردیابی این واحد پولی است.
بعد از انتشار این خبر، بیت‌کوین به عنوان «واحد پول غیرقانونی» شناخته شد و از سوی سازمان‌های قانونی و مقامات دولتی با توفانی از اتهامات مواجه شد و اعتبار آن به‌صورت جدی زیر سوال رفت. در عرض یک شب، ایده‌ آرامان‌گرایانه‌ بیت‌کوین در نظر عموم به واحد پولی که قاچاقچیان به واسطه‌ آن مواد مخدر خرید و فروش می‌کنند، تبدیل شد.
اما جف گارزیک در برابر این اتهامات مقاومت می‌کند و ادعا مي‌كند كه در مورد بیت‌کوین سوءتعبیر شده است. او اصرار دارد كه «بیت‌کوین‌ها بی‌نام و نشان نیستند و امکان ردیابی آنها کاملا میسر است. فقط قضیه اینجا است که هیچ سازمانی نخواسته نیروی انسانی و زمان مورد نیاز برای ردگیری مجرمین صرف کند. این اتفاقی است که برای دزدی‌های صورت‌گرفته از کپی‌رایت هم رخ مي‌دهد.»
پس آیا این‌چنین نیست که ناکاموتو راهی برای قاچاقچیان مواد مخدر به وجود آورده که به‌راحتی پول مبادله کنند؟ نظر گارزیک این است که «به‌هیچ وجه. بیت‌کوین‌ها با اینکه کاملا از منابع باز تغذیه می‌شوند، ولی نقل و انتقالات صورت‌گرفته تماما شفاف‌اند. می‌توان همه کدهای مربوطه را ردگیری کرد. از طرفی دفتر کل معاملات که برای ثبت نقل و انتقالات کاربرد دارد، برای عموم قابل رویت است. تنها کاری که باید مقامات دولتی بکنند، این است که حکم قضایی دریافت و به آی‌اس‌پی‌هایی که خرید و فروش‌ها از طریق آنها انجام گرفته مراجعه کنند. این آی‌اس‌پی‌ها می‌توانند کاربرانی را که به نقل و انتقال بیت‌کوین پرداخته‌اند، مشخص کرده و به مقامات معرفی كنند. متاسفانه این تکنولوژی توسط افراد نادان مورد سوءاستفاده قرار گرفته است.»
اندرسون این سوال را مطرح می‌کند که «مگر کدام واحد پول بین‌المللی است که توسط جنایتکاران استفاده نشده‌است؟ دولت نمی‌تواند جلوی خرید و فروش مواد مخدری را بگیرد که هر روز در گوشه و کنار خیابان‌های شهر، با استفاده از اسکناس‌های چنددلاری مبادله می‌شوند. چرا کسی این اتهام را وارد نمی‌داند که دلار واحد پولی است که خلافکارها و جنایتکاران از آن استفاده می‌کنند؟»
رسوایی سیلک‌رود نه‌تنها ضرری متوجه بیت‌کوین نکرد، بلکه باعث افزایش شهرت آن شد. در دنیای امروز چیزی به نام شهرت بد وجود ندارد، کافی است اتفاقی بیفتد و چیزی یا کسی مشهور شود. برای اثبات این شهرت، می‌توان به بزرگ‌ترین مرکز مبادلات ارزی مراجعه کرد و دید که یک ماه قبل از این رسوایی، مجموع مبادلات دلار به بیت‌کوین در ماه ژانویه‌ 2011 حدود 146000 دلار بوده است.
در عرض دو هفته بعد از انتشار داستان رسوایی، مبادلات آنلاین انواع ارزها به بیت‌کوین به رقم سرسام‌آور 21 میلیون دلار رسید. به نظر می‌آید علت این افزایش، علاقه‌مندی مردم برای آشنا شدن با این واحد پول خلافکاران بود و به‌ندرت می‌توان افرادی را یافت که پول‌شان را برای خرید و فروش اسلحه‌های کمری به بیت‌کوین تبدیل کرده باشند. سایت Bitcoin Watch که مبادلات اقتصادی این واحد پولی را پیگیری می‌کند، ادعا می‌کند که به ازای هر فردی که از بیت‌کوین برای خرید یک گرم حشیش افغانی از طریق سیلک‌رود استفاده کرده، 10 نفر دیگر این واحد پولی را برای خرید کالاها یا خدمات مجاز از فروشگاه‌های معتبر مصرف می‌کنند.
ماه آوریل سال 2011، در MtGox هر بیت‌کوین معادل 75 سنت ارزش داشت، درحالی‌که فقط پس از دو ماه، هر بیت‌کوین به مبلغ 80/18 ‌مبادله می‌شد. در آن زمان، مقدار 2/6 میلیون بیت‌کوین در بازار جریان داشت که باعث می‌شد بیش از 160 میلیون دلار به ثروت شناور در فضای سایبری اضافه شود. اگرچه بازار از نوسان این واحد پولي آسیب می‌دید، ولی این موضوع به حداقل و حداکثر رسیدن یک واحد پولي، همچنان ‌که برای دلار یا لیره‌ استرلینگ در تالارهای بورس FTSE یا داو جونز نیز اتفاق می‌افتد، از نظر کسانی که در MtGox تجربه‌ دارند، موضوعی عادی بود. از سویی، تمام این نوسانات به آرامي اتفاق می‌افتاد. در عرض چند ماه، سرمایه‌گذاران سود هنگفتی بردند و شایعات رسوایی باعث شد مقامات دولتی با موشکافی بیشتری به موضوع بپردازند. واحد پولی که چند ماه پیش در انحصار چند نفر خوره‌ کامپیوتر بود و هیچ‌کس شناختی از آن نداشت، حالا معروف شده بود. با این سطح شهرت، پیامد آن مشابه تمام نشانه‌های ثروت چیزی نبود غیر از حرص و طمع افراد سودجو.
ساعت 3 صبح 20 ژوئن 2011 یکی از هکرهای دنیای مجازی موفق شد به یکی از حساب‌های اصلی بیت‌کوین دسترسی پیدا کند و مبلغی به ارزش 500 هزار دلار از آن برداشت کرده و به حساب دیگری واریز کند. چند روز بعد، این حمله‌ سایبری به‌صورتی پیچیده‌تر خود MtGox را هک کرد. فقط حدود یک ساعت طول کشید که شخص یا اشخاص هکر 400 هزار بیت‌کوین بدزدند که معادل شش درصد از کل منبع پولی مجازیِ در جریان بود. در آن زمان ارزش هر بیت‌کوین معادل 50/17 دلار برآورد می‌شد. با این حساب، اگر سارق یا سارقان این مبلغ را به دلار تبدیل می‌کردند، می‌توانستند بیش از هفت میلیون دلار به جیب بزنند، ولی میزان نقل و انتقال بسیار زياد بود و ضربه‌ بزرگی به بدنه این سیستم نوپای مالی زد، به‌طوری‌که هر بیت‌کوین، فقط یک سنت ارزش‌گذاری شد. در آن هنگام متخصصان وارد عمل شدند؛ تا مدت‌ها مبادلات MtGox به‌صورت آفلاین انجام شد و همه تراکنش‌های مربوط به خرید و فروش در حین عمل هک یا بعد از آن، معلق شد. طی این حمله‌ سایبری، جزئیات حساب بیش از 60 هزار کاربر نیز مورد تعدی قرار گرفت. زمان کوتاهی بعد از انجام هک، این پیام روی وب‌سایت عمومی Pastebn.com که می‌تواند فایل‌های متنی را در زمان تنظیم‌شده نشان دهد، به نمایش درآمد: «من دیتابیس MtGox را هک کردم. پسورد تعداد زیادی از کاربران در اختیار من است. هم‌اکنون MtGox این مشکل را رفع کرده ‌است، ولی خیلی دیر شده، چون همه دیتاها را ذخیره کرده‌ام. البته حاضرم دیتابیس را به قیمت معقولی بفروشم. پیشنهاد قیمت‌تان را به نشانی GFE06@hotmail.com ارسال کنید.»
 بیت‌کوین، مجوزی برای چاپ پول؟
 
البته کسی به خود زحمت نداد به آن نشانی ایمیل بزند و اطلاعات سرقت‌شده را خریداری کند. طولی نکشید که شخص هکر، این دیتابیس را به‌صورت عمومی در اینترنت منتشر کرد.
پس از این حمله‌ سایبری و پیامدهای آن، بازار خیلی سریع‌تر از آن چیزی که می‌شود حدس زد، بهبود یافت و خیلی سریع قیمت هر بیت‌کوین باز هم به میزان 5/17 دلار آمریکا رسید، ولی در هرحال نمی‌شود کتمان کرد که خسارت معنوی عظیمی به بار آمده بود. طی این حمله‌ سایبری، ثابت شد که سیستم پولی معجزه‌وار ناکاموتو آسیب‌پذیر است. نهنگ‌های اقیانوس اینترنت بوی خون به مشام‌شان خورده بود و مسیر حمله را به مقصد بیت‌کوین تنظیم کرده ‌بودند.
سیماتک Symatec، ‌شرکت تخصصی امنیت آنلاین، اولین جایی بود که اوايل ژوئن هشدار داد بات‌نت‌، شبکه‌ای از کامپیوترهای پیوندیافته که می‌تواند از راه دور کنترل شود، می‌تواند در فرایند «استخراج» بیت‌کوین شرکت کند و مقادیر زیادی پول برای کاربران خود به دست آورد.
سیستم طوری طراحی شده بود كه بیت‌کوین‌ها به‌صورت دسته‌های 50تایی قابل استخراج بودند و به‌ازای هر فعالیت درخواستی، بیشتر از آن مقدار قابل دریافت نبود. دیوید لیبسون از اساتید اقتصاد دانشگاه هاروارد می‌گوید: «این نوع محدودیت باعث ارزشمند شدن بیت‌کوین شده ‌است. برخلاف منابع واقعی از جمله اسکناس یا فلزات قیمتی، در مورد بیت‌کوین هیچ معدن مادر ناشناخته‌ای وجود ندارد که کشف آن، بتواند ارزش بیت‌کوین را تحت‌تاثیر قرار دهد. به این ترتیب، منبع درآمدزای بیت‌کوینی کاملا تعریف‌شده و محدود است.»
هرکس که بخواهد می‌تواند بیت‌کوین استخراج کند. تنها کاری که باید انجام داد، نصب نرم‌افزار مربوطه است که شامل محاسباتی برای کنترل صحت نقل و انتقالات می‌شود. نقل و انتقالات قبلی تايید شده‌اند و حالا مسائلی وجود دارد که برای اثبات صحت آنها باید حل شود. این مساله‌ها به‌صورت مساوی تقسیم شده‌اند و از هر نقطه‌ دنیا، هر کامپیوتری که بتواند یکی از آن مسائل را حل کند، مبلغ 50 بیت‌کوین به‌عنوان پاداش دریافت می‌کند. هرقدر تسلط افراد به علوم کامپیوتری بیشتر باشد، احتمال حل مسئله و بالطبع امکان دریافت دستمزد بالاتر می‌رود. این فرایند باعث «تب بیت‌کوین» شده، به این ترتیب که روز به روز به تعداد استخراج‌کنندگان افزوده می‌شود؛ کسانی که به کند‌وکاو مسائل در معدن دیجیتالی می‌پردازند و در صورت موفقیت، جایزه‌ خود را استخراج می‌کنند.
در فروم‌هایی که کاربران این معادن دیجیتالی ایجاد کرده‌اند، مباحث جالبی شکل می‌گیرد؛ از جمله کاربرانی که ریزپردازنده‌های خود را در یخچال یا فریزر می‌گذارند یا سرعت فن خنک‌کننده‌ آن‌ را افزایش می‌دهند، چیپس‌های خاصی طراحی می‌کنند و روی CPU سوار می‌کنند‌، یا برای خنک‌کاری دستگاه‌شان فن‌های ویژه‌ای تعبیه می‌کنند. حتی یکی از این استخراج‌کنندگان بیت‌کوین تعریف می‌کند که برای خنک‌کاری کامپیوترش، اتاق ‌خواب خود را به شکل یخچالی بزرگ تغییر شکل داده و با پالتو و شال‌گردن پشت دستگاه می‌نشیند. یکی دیگر از معدنچیان بیت‌کوین به‌خاطر اینکه کنار چهار کامپیوترش که مشغول پردازش اطلاعات مربوط به یکی از مسائل بیت‌کوین بودند خوابیده، در اثر گرمای ناشی از دستگاه‌ها، گرمازده شده و کارش به کلينیک و بیمارستان کشیده‌ است.
البته هیچ‌کدام از این عملیات‌ها با نیروی سخت‌افزاری گروه هکر آنلاینی که به بات‌نت وابسته است، قابل مقایسه نخواهد بود. هر فردي که به بات‌نت دسترسی دارد، به ابزار لازم برای به‌دست آوردن چند سری از جوایز بیت‌کوین مجهز می‌شود. طبق گزارش‌هاي معتبر، افرادی هستند که با اتصال به بات‌نت بی‌نام و نشان با بیش از يك‌ميليون کامپیوتر فعال، شبکه‌ای تشکیل می‌دهند که می‌توانند تا مبلغ 500 بیت‌کوین در هر روز تولید کنند. ارزش این میزان بیت‌کوین معادل شش هزار دلار است.
به گفته‌ گارزیک، مشکل بالقوه‌ای که به وجود آمده و خود دست‌اندرکاران بیت‌کوین نیز به آن واقف‌اند، این است که «بیت‌کوین نیز مانند یک بانک، باید سیستم امنیتی خود را در برابر دزدی‌های پیشرفته‌ی محتمل ارتقا دهد. در حال حاضر می‌خواهیم امنیت سیستم خود را تا آنجا افزایش دهیم که دیگر تحت تاثیر بات‌نت‌ها قرار نگیرد. من هنوز معتقدم بیت‌کوین واحد پول بین‌المللی است که در آینده‌ نزدیک به سطح قابل قبولی از ثبات خواهد رسید. از نظر من، بیت‌کوین در حال حاضر هنوز به ارزش واقعی خودش نرسیده است.»
اعتبار بیت‌کوین زمانی ثابت می شود که این واحد پولی از محیط محدود به اینترنت فراتر رود و در زندگی عادی آدم‌های کوچه و خیابان نفوذ کند. در حال حاضر، هر روز مبادلاتی به ارزش تقریبا‌ 300 هزار دلار در نقل و انتقالات الکترونیکی توسط بیت‌کوین انجام می‌گیرد. نیکولاس کارلسون، نرم‌افزارنویسی است که در ژوئن 2011 در سایت خبری Reddit نوشت: «حاضرم سیستم کدگذاری بیت‌کوین را به عهده بگیرم.» کارلسون می‌گوید: «چند هفته بعد از آنکه اعلام آمادگی کردم، اولین پیشنهاد کاری‌ام را در این زمینه پذیرفتم. بعد از مذاکراتی که صورت گرفت، قراردادی بستم مبنی بر اینکه روزی 12 ساعت کار کنم و به ازای هر ساعت 5 بیت‌کوین دستمزد بگیرم. وقتی کارم را تمام کردم، هم من و هم سفارش‌دهنده‌ کار هر دو راضی بودیم. 10 دقیقه بعد، بیت‌کوین‌ها در کیف پولم بودند.»؛ البته کیف پول کارلسون کاملا از نوع مجازی است.
بعد از اینکه نرم‌افزار بیت‌کوین را از سایت Bitcoin.org دانلود کردید، شما چیزی به‌عنوان کیف‌ پول یا wallet هم در هاردتان نصب می‌کنید. این کیف پول یک نشانی اینترنتی است که همه می‌توانند آن را ببینند و احیانا بیت‌کوین به آن ارسال کنند.
بیت‌کوین، مجوزی برای چاپ پول؟
کارلسون قضیه را این‌طور توضیح می‌دهد: «هر وقت کسی به من بیت‌کوین می‌فرستد، در واقع یک پیام رمزنگاری شده‌ مشخص ارسال می‌کند که از طریق این پیام، بیت‌کوین‌های خود را با نشانی من لینک می‌کند. آن‌ وقت، مالکیت این انتقالات به من تعلق می‌گیرد و از آن پس، این من هستم که حق دارم بیت‌کوین خودم را طوری که دوست دارم خرج کنم، یا اینکه می‌توانم با استفاده از همین تکنیک، آن را به نشانی کیف پول کسی دیگر ارسال کنم، یا اینکه می‌توانم آن را به دلار تبدیل کنم، که البته همین کار را کردم. پولی که به دست آوردم، خیلی بیشتر از دستمزد کارهای مشابهی بود که به‌صورت واحد پول رایج در آمریکا دریافت می‌کردم.»
ولی آیا بیت‌کوین به‌صورت چند سکه‌‌ مجازی داخل یک صندوقچه‌ کذایی باقی می‌ماند که این صندوقچه فقط بین متخصصان دنیای آی‌تی شناخته شده و مبادله می‌شود؟ بدیهی است که در حال حاضر انتظار نداریم در خیابان‌های لندن داخل خواربارفروشی شویم و بعد از خرید، کنار صندوق ببینیم تابلویی زده‌اند و روی آن نوشته‌اند: «در این صندوق بیت‌کوین پذیرفته می‌شود.» حتی در نیویورک و سان‌فرانسیسکو که تکنولوژی‌شان به‌روز است، فقط چند مغازه می‌توان پیدا کرد که این واحد پول را به رسمیت می‌شناسند.
همان‌طور که از شواهد بر می‌آید، بیت‌کوین باید کمی دیگر جان‌سختی از خودش نشان بدهد تا به عنوان واحد پول مورد پذیرش عام قرار بگیرد. اندرسون می‌گوید: «ما می‌دانیم که بیت‌کوین یا به‌عنوان اتفاق بزرگی مطرح خواهد شد و دنیا را خواهد لرزاند، یا اینکه موفقیتی به دست نخواهد آورد و به یک فصل کوتاه در تاریخچه‌ی اینترنت تبدیل خواهد شد. می‌توانیم از حالا حدس بزنیم که اگر بیت‌کوین موفق شود، بازار به حالت ناپایداری درخواهد آمد، سازمان‌های مالی با این سیستم مشکل خواهند داشت و هزار ایراد و اشکال دیگر هم به وجود خواهد آمد که حالا نمي‌توان آنها را درک کرد.»
متخصصان اتفاق نظر دارند که صرف‌نظر از موفق بودن یا نبودن دیدگاه کلیدی ناکاموتو؛ اینکه بیت‌کوین واحد پول عمومی است و به هیچ‌جا وابستگی ندارد، نقطه ضعفی برای آن محسوب می‌شود. دیوید لیبسون، استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد، معتقد است: «واحدهای پولی مجوزدار، یعنی آن‌ پول‌های دیجیتالی که تحت حمایت دولتی‌اند، نسبت به بیت‌کوین مزیتي عمده دارند. حفظ و حراست از این نوع واحدهای پولی، برخلاف واحدهای پولی عمومی، به عهده‌ خود افراد نیست. امکان کنترل از طریق شبکه‌ نقطه به نقطه شاید برای برنامه‌نویس‌ها و هکرهای ضدسیستم سرمایه‌داری جالب باشد، ولی اکثر مردم علاقه‌ای ندارند که خودشان مسئولیت حفظ و حراست از پولی را داشته باشند که توی جیب‌شان است. هیچ فرقی نمی‌کند؛ این پول می‌تواند واقعی یا مجازی باشد. مردم ترجیح می‌دهند این بار به دوش مراجع قانونی و اولیای امور باشد.»
بعد از اتفاقاتی که سال‌های اخیر در بازارهای جهانی افتاد و بي‌اعتمادی که برای سازمان‌های مالی به وجود آمد، به نظر می‌آید بیت‌کوین کار عظیمی پیش رو دارد و باید بجنگد تا آخر و عاقبت آن مشابه ایده‌های خوبی نباشد که از آنها بد استفاده شد. لیبسون می‌گوید: «اگر در دنیای اقتصاد اتفاق ناگواری بیفتد، می‌شود به قیمت جهانی دلار یا لیره‌ استرلینگ رجوع کرد و بانکدارها، تاجرها یا دولت را مقصر دانست، ولی اگر ارزش بیت‌کوین افت کند، کاربران فقط می‌توانند خودشان را مقصر بدانند.»
البته اگر اتفاقی بیفتد، کسی هست که بتوان او را مقصر دانست؛ ابداع‌کننده‌ بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو. البته اول باید خود ناکاموتو را پیدا کنیم تا بتوانیم او را مورد مواخذه قرار بدهیم. بعد از اینکه ایده‌ واحد پول جدی منتشر شد، شخص ناکاموتو از رادار خارج شد. تنها از طریق یک سرویس ایمیل همگانی به نام Vistomail است که ناکاموتو نامه‌نگاری می‌کند و از طریق نرم‌افزار Tor به اینترنت وصل می‌شود، نرم‌افزاری که با استفاده از آن، فرد آنلاین غیرقابل ردیابی است.
گارزیک معتقد است: «ساتوشی آدم مهم و تاثیرگذاری است. درست است که من و بقیه‌ برنامه‌نویس‌ها فقط از طریق ایمیل با او در ارتباط‌ایم، ولی با سوال و جواب‌هایی که از او کردیم، درست بودن هویتش را چند بار آزمایش کردیم. بارها شده که جواب ایمیل ما را داده، ولی در اغلب موارد ایمیل‌های ما بی‌جواب می‌ماند. من نمی‌دانم کسی تا حالا او را از نزديك دیده یا نه. هرچیزی که ما از او می‌دانیم، در صفحه‌ ویکی‌اش هم موجود است.»
پس با این‌ وجود، هیچ بعید نیست که شخصی به اسم ساتوشی ناکاموتو وجود خارجی نداشته باشد و این فرد، فقط اسمی باشد که یک گروه نرم‌افزارنویس از خودشان درآورده‌اند تا هرنوع مسئولیتی را به دوش او بیندازند.
به هر حال به نظر می‌آید که ناکاموتو، پروژه‌ بیت‌کوین را رها کرده باشد. گارزیک می‌گوید: «ماه‌ها است هیچ خبری از او نداریم.»
با همه‌ این حرف‌ها، از نظر کسانی که به بیت‌کوین اعتقاد دارند، این واحد پول چیزی فراتر از ایده‌ یک شخص است؛ بیت‌کوین ابزاری است از آزادی مدنی؛ آزادی مدنی در دنیایی که هر نوع آزادی در آن رو به افول می‌رود.
گارزیک می‌گوید: «مدت طولانی است که بانک‌ها و شرکت‌هایی که کارت اعتباری ارائه می‌کنند، نمودارهای مفصلی از الگوهای پرداختی مشتریان خود تهیه می‌کنند و هیچ تضمینی هم نمی‌کنند که این اطلاعات را به موسسات دیگر نفروشند. هر قدر که انسان‌ها از احتمال این سوء‌استفاده‌ها بیشتر باخبر می‌شوند، ایده‌ بیت‌کوین به نظرشان جالب‌تر می‌آید؛ چراکه با استفاده از این واحد پول، سازمان‌های مالی به‌طور کلی از چرخه‌ خارج می‌شوند.» هرچه تعداد افرادی که از بیت‌کوین استفاده می‌کنند افزایش یابد، انگیزه‌ مراکز تجاری برای پذیرش بیت‌کوین هم بیشتر می‌شود.
شاید چیزی که ساتوشی ناکاموتو می‌خواست - حالا هر کسی که هست: مرد، زن یا یک گروه ناشناس- همین بود؛ ناشناس ماندن کسی که این وحد پول را به جهانیان معرفی کرد؛ واحد پولی که از لحاظ نقل و انتقالات و مبادلات در اغلب موارد ناشناخته می‌ماند.
ساتوشی ناکاموتو می‌تواند هر کسی باشد. هر وقت کسی از این واحد پول استفاده می‌کند، در موفقیت ایده‌ بیت‌کوین شرکت می‌کند. تعجبی هم ندارد که هم‌اكنون می‌توانید از طریق اینترنت تی‌شرتی بخرید که رویش نوشته شده «ساتوشی ناکاموتو منم.»؛ البته پرداخت‌تان باید از نوع بیت‌کوینی باشد.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200