http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
يكشنبه 10 تير 1397
اگر قرار است فیلتر شوند، امروز بهتر از فرداست
اگر قرار است فیلتر شوند، امروز بهتر از فرداست

چندگانه عجيب تلگرام طلايي و هاتگرام

کاوه درفشاني
چندي پيش بود که صحبت‌هاي يک نماينده مجلس به نقل از وزير اطلاعات که در آن گفته شده بود تلگرام طلايي متعلق به خودمان است خبرساز شد. مدتی قبل از آن هم معاون فرهنگي قوه قضاييه اعلام کرد که تلگرام‌طلايي يکسري موارد را لحاظ کرده و به همين علت باز ماندنش بلامانع است.
در اين ميان وزارت ارتباطات نيز منکر واگذاري هرگونه امکانات و تسهيلات به نسخه‌هاي ايراني تلگرام شده بود. حال اما شاهد روي ديگر اين سکه و بروز انتقاداتي هستيم که البته تا اين لحظه بي‌پاسخ مانده‌اند و در نتيجه با پازلي عجيب رو‌به‌رو شده‌ايم.
در چنين شرايطي معاون فضاي مجازي دادستان کل کشور و دبير کميته فيلترينگ به عنوان يکي ديگر از مقامات قضايي، هاتگرام و تلگرام طلايي را درواقع دو فيلترشکن ناميد که مانع مهاجرت 70درصد کاربران تلگرام به پيام‌رسان‌هاي داخلي شده‌اند.
وي گفته بود وزارت ارتباطات (دولت) 200 سرور از بيت‌المال را در اختيار اين اپليکيشن‌ها گذاشته است. اما اين پايان کار نبود و مدير يکي از پيام‌رسان‌هاي داخل هم در مجموعه تویيت‌هايي به تندي از شرکت راهکار سرزمين هوشمند(سازنده تلگرام طلايي) انتقاد کرده و گفته بود که يک شرکت توليدکننده فيلترشکن بومي دانش‌بنيان تلقي شده و از تسهيلات برخوردار شده است.
**مدير اين پيام‌رسان بومي همچنين گفته بود روتر شرکت سازنده تلگرام طلايي ارتباط مستقيم با روتر شرکت زيرساخت دارد؛ وي با انتقاد از وزير ارتباطات گفته بود بر اساس چه مجوزي اين امکانات در اختيار تلگرام‌طلايي و هاتگرام گذاشته شده است.**
شرکت سازنده تلگرام طلايي و هاتگرام پيش از اين در مصاحبه با هفته‌نامه عصر ارتباط گفته بود هيچ امکاناتي از سمت دولت نگرفته‌ايم و وزارت ارتباطات نيز منکر اعطاي تسهيلات به آنها شده بود اما فعلا خبری از تکذیب ادعاهاي مطرح شده در خصوص دريافت امکانات از شرکت زيرساخت نیست.
انتقادات دادستان کل کشور از تلگرام‌طلايي
هفته گذشته عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیرکارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه از اختصاص 200 سرور به تلگرام طلایی از محل بیت‌المال خبر داد و از حمايت از تلگرام طلايي که به زعم او يک نوع فيلترشکن داخلي است انتقاد کرد. وي گفت: وقتی تلگرام در ایران فیلتر شد برخی به سرعت برای کمک به این پیام‌رسان دست‌به کار شدند. وعده پیام‌رسان بومی به مردم داده شد که تلگرام‌طلایی را مانند دامی بر سر این وعده قرار دادند و به آن 200 سرور داده شده و به این وسیله تلگرام زنده مانده است.
کمي بعد از اين اظهارات، خرم‌آبادی در اظهارنظري ديگر شفافیت در انتقاد را بیشتر کرده و ابراز داشت: "هاتگرام و طلاگرام پیام‌رسان نیستند. آن‌ها در واقع دو فیلترشکن داخلی با مدیریت واحد هستند که بطور غیر قانونی و بر خلاف دستور قضایی با امکانات وزارت ارتباطات دسترسی کاربران ایرانی را به شبکه اجتماعی فیلتر شده "تلگرام" فراهم می‌کنند."
از منظر دبير کميته فيلترينگ بعد از فیلتر تلگرام حدود ۳۰ درصد کاربران آن فعالیت خود را به پیام‌رسان‌های داخلی منتقل کرده‌اند. اگر امکانات و پهنای باندی که در اختیار هاتگرام و طلاگرام گذاشته شده به پیام‌رسان‌های داخلی داده شود، قطعا آنها خدماتی بهتر از تلگرام به مردم عرضه خواهند کرد.
خرم‌آبادي معتقد است در حال حاضر علی‌رغم اینکه امکان جایگزینی کامل پیام‌رسان‌های داخلی به جای تلگرام وجود دارد و با وجودی که پیام‌رسان‌های داخلی توان ارایه خدمات به همه کاربران ایرانی را دارند، برخی از مسوولان فضای مجازی کشور نگاه مایوسانه به توان داخلی دارند و در نتیجه به جای برنامه‌ریزی برای قطع ید کامل تلگرام هنوز به دنبال رونق فیلترشکن‌های داخلی مانند طلاگرام و هاتگرام هستند.
دبير کميته فيلترينگ مي‌گويد: **در ابتدای امر قرار بر این بوده که فعالیت کنترل شده هاتگرم و طلاگرام موجبات مهاجرت آرام کاربران به پیام‌رسان‌های داخلی را فراهم کند و به محض اینکه تعداد کاربران آنها به حدود 10 میلیون نفر رسید ارتباط آنها با تلگرام قطع و کاربران آنها به یک پیام‌رسان قوی داخلی منتقل شوند. ولی علی‌رغم اینکه که هم اکنون تعداد کاربران این دو فیلترشکن به بیش از ۲۶ میلیون نفر رسیده تاکنون به این وعده عمل نشده است.**
از نظر دبير کميته فيلترينگ اجازه ادامه فعالیت به فیلتر‌شکن‌های داخلی (هاتگرام و طلاگرام) علاوه بر تبعات سوء و آسیب‌های فرهنگی، امنیتی و اجتماعی ناشی از سلطه بیگانه بر فضای مجازی کشور باعث نابودی پیام‌رسان‌های داخلی و از بین رفتن این صنعت و هزاران شغلی است که قرار است در بستر شبکه‌های اجتماعی داخلی ایجاد شود.
 
انتقاد مدير پيام‌رسان بومي از تلگرام‌طلايي
همانطور که ذکر شد به دنبال اطلاعاتي که در خصوص کمک‌هاي دولتي به تلگرام‌طلايي توسط دبير کميته فيلترينگ منتشر شد، مدیر یکی از پیام‌رسان‌های داخلي نيز مسايل و نکته‌‌هاي تازه‌اي را در اين خصوص مطرح کرد.
مدیر این پیام‌رسان داخلی گفته بود، بررسی‌های فنی‌اش نشان می‌دهد که شرکت ایرانی که اقدام به توسعه این بسترها (تلگرام طلايي و هاتگرام) کرده، توانسته مجوز دانش‌بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اخذ کند. به اين ترتيب در واقع نقد صریح این مدیر پیام‌رسان داخلی به دانش‌بنیان بودن تولید فیلترشکن در کشور و دانش‌بنیان نشدن کسب‌وکار خودش است.
**مدير اين پيام‌رسان در سلسله‌توییت‌هایی با عنوان «چگونه از فیلترشکن بومی شرکت "راهکار سرزمین هوشمند" استفاده کنیم»؛ اقدام به آموزش استفاده از فیلترشکن‌های هاتگرام و طلاگرام که توسط یک شرکت دانش‌بنیان داخلی توسعه داده شده، کرده است.**
وي معتقد است تلگرام طلايي يک نوع فیلترشکن است و با کنايه به مزایای استفاده از فیلترشکن و پروکسی بومی پرداخته و گفته: محاسبه تعرفه نیم‌بها (برای اینکه تمامی شرکت‌های اینترنتی فکر می‌کنند شما دارید از اینترنت داخلی استفاده می‌کنید) و **در دسترس قرار گرفتن تمامی سایت‌های فیلترشده از جمله سایت‌های غیراخلاقی از جمله مزاياي استفاده از تلگرام طلايي و هاتگرام هستند!**
وی با تاکید بر اینکه "دو سال است درخواست دانش‌بنیانی داده که به سرانجام نرسیده است" به کنايه ابراز داشته: تولید فیلترشکن بومی، دانش‌بنیان‌تر از تولید پیام‌رسان بومی است! شرکت راهکار سرزمین هوشمند تولیدکننده طلاگرام و هاتگرام دانش‌بنیان است اما هیچ کدام از شرکت‌های پیام‌رسان داخلی دانش‌بنیان نیستند.
فیلترینگ امروز بهتر از فردا
حالا ظاهرا چرخه تکراری فیلتر می‌شود و فیلتر نمی‌شود که مدت‌ها در مورد تلگرام بر سر زبان مسوولان بود، در مورد نسخه‌های ایرانی هاتگرام و تلگرام‌طلایی در حال تکرار است.
نکته اینجاست که در مورد تلگرام این چرخه بسته شود و باز می‌ماند آنقدر تکرار شد تا بر بستر تلگرام بالغ بر 40 میلیون کاربر ایرانی و تعدادی کسب‌وکار شکل گرفت و در اوج کاربری و محبوبیت فیلتر شد که همین موضوع نارضایتی‌های زیادی را به دنبال داشت که البته همچنان نیز ادامه دارد.
لذا در مورد زمزمه‌های لزوم فیلترینگ تلگرام‌طلایی و هاتگرام نیز باید گفت** اگر بنا بر توقف فعالیت آنهاست، امروز هزینه انسداد آنها به مراتب کمتر از فردا خواهد بود، چراکه علاوه بر تداوم سرمایه‌گذاری‌های شرکت سازنده، در صورت باز ماندن این اپلیکیشن‌ها، احتمال گرایش و افزایش کاربران بیشتر و در نتیجه شکل‌گیری کاربری‌ها و کسب‌وکارهای بیشتری نیز خواهیم بود.
فارغ از موافقت یا مخالفت با فیلترینگ، در چنین شرایطی این پیام‌رسان‌ها هر چه دیرتر فیلتر شوند، لاجرم نارضایتی‌ها، تبعات و هزینه‌های بیشتری در پی خواهند داشت.**
لذا از مسوولان امر انتظار می‌رفت خود با هماهنگی و مذاکره این موضوع را حل کرده و سپس اجازه گسترش فعالیت این اپلیکیشن‌ها را می‌دادند نه آنکه مجوز فعالیت را صادر کرده و حالا زمزمه مسدودسازی و انتقاد از آن را سر دهند.

 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200