http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
سه شنبه 11 ارديبهشت 1397
تبلیغات اینترنتی و هشدارهایی که ظاهرا نتیجه‌بخش نیست
تبلیغات اینترنتی و هشدارهایی که ظاهرا نتیجه‌بخش نیست

در سال‌هاي اخير با رايج شدن سايت‌هاي آگهي رايگان در کشور، هر روز شاهد شکل‌گيري آگهي‌هاي غيراخلاقي و بعضا مجرمانه‌اي بوده‌ايم که با وجود تذکرات مقامات قضايي به اين سايت‌ها اين مساله همچنان حل‌نشده باقي مانده است.

حراج ستون ساسانیان در سایت دیوار!
پرنسا عادلي
در سال‌هاي اخير با رايج شدن سايت‌هاي آگهي رايگان در کشور، هر روز شاهد شکل‌گيري آگهي‌هاي غيراخلاقي و بعضا مجرمانه‌اي بوده‌ايم که با وجود تذکرات مقامات قضايي به اين سايت‌ها اين مساله همچنان حل‌نشده باقي مانده است.
آگهي فروش کاشي‌هاي مسجدي تاريخي در تهران به قيمت گزاف، آگهي حراج پايه‌هاي ستون آتشکده‌اي باستاني و البته آگهي‌هايي تامل‌برانگيز براي ماساژ بانوان در منزل توسط آقا و آگهي‌هاي ديگري که مدعي کمک مالي به خانم‌هاي جوان در ازاي حضور در منزل آقايان است، بخشي از اين آگهي‌ها بوده که گويا با وجود گزارش‌هاي رسانه‌اي فراوان قصد متوقف شدن ندارد.
اگرچه تاکنون مقامات قضايي در چند نوبت به سايت‌هاي آگهي رايگان هشدار داده‌اند و البته گردانندگان اين سايت‌ها نيز قول‌هايي براي جلوگيري از انتشار اين سبک آگهي‌ها داده‌اند، اما اگر سري به برخي از اين سايت‌ها بزنيد با توجه به حجم عظيم آگهي‌هاي غير‌اخلاقي و مجرمانه این نتیجه حاصل می‌شود که ظاهرا اراده کافی و واقعي براي حذف اين سبک آگهي‌های اینترنتی وجود ندارد.
جالب آنکه هر بار نيز که صحبت فيلتر شدن سايت‌هاي متخلف منتشر‌کننده آگهي مطرح مي‌شود، اين سايت‌ها پشت ادعاي کارآفريني سنگر گرفته و البته برخي مسوولان نيز بی‌توجه به مشکلات ایجاد‌شده به پشتيباني صرف از آنها برمي‌خيزند.
حالا آگهي فروش آثار باستاني در سايت‌هاي آگهي
به فروش گذاشتن آثار تاريخي و باستاني در سايت‌هاي آگهي رايگان مساله جديدي نيست و در دو سه سال اخير شاهد آگهي فروش کاشی‌های مسجدهاي قديمي تهران و برخي آثار تاريخي ديگر بوده‌ايم.
**به‌تازگي اما پرده‌اي ديگر از اين سريال فروش آثار تاريخي برداشته شد تا شاهد ارايه آگهي فروش يک اثر متعلق به دوره ساسانيان در سايت «ديوار» باشيم!**
هفته قبل، فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث با اعلام خبر کشف و ضبط پایه ستون آتشکده و آتشدان آگهی‌شده در سایت اینترنتی دیوار، گفت: برابر اعلام فرمانده یگان حفاظت استان بوشهر مستند به گزارش پایگاه حفاظتی شهرستان دشتستان، در پی درج آگهی فروش اموال تاریخی‌فرهنگی در سایت اینترنتی دیوار توسط فردی با شماره تماس معلوم، بلافاصله با اخذ دستور مقام قضایی و هماهنگی مبادی ذی‌ربط ناجا، شناسایی فرد مظنون در دستور کار قرار گرفت که با عملیات مشترک ماموران یگان حفاظت و پاسگاه انتظامی منطقه، طی بازرسی به‌عمل‌آمده در منزل فرد مذکور، آثار معرفی‌شده برای فروش (یک قطعه پایه ستون آتشکده و چند قطعه پایه آتشدان، گوپال، هاون سنگی، سنگ آسیاب و جون سنگی) کشف و ضبط و متهم براي سیر مراحل قانونی تحویل مرجع قضایی شد.
گفته مي‌شود با توجه به اعلام نظر کارشناسان میراث فرهنگی استان بوشهر، پایه ستون آتشکده دارای ارزش تاریخی و متعلق به دوره ساسانیان است.
نکته قالب تامل اما اينجاست که ظاهرا سايت ديوار، آگهي‌ها را پس از تاييد توسط کارشناسان خود روي سايت مي‌گذارد و به همين جهت هم چند ساعتي زمان براي انتشار هر آگهي از کاربران خود تقاضا مي‌کند، اما مشخص نيست که آگهي فروش آثار تاريخي کشور چگونه مورد تاييد قرار گرفته است.
تداوم نمایش آگهي‌هاي مساله‌دار
يکي ديگر از مجموعه آگهي‌هاي تامل‌برانگيز سايت‌هاي آگهي اما تبلیغات مربوط به بخش خدمات اجتماعي است.
براي روشن شدن موضوع توجه شما را به چند نمونه از اين سبک آگهي‌ها که با عنوان «خيريه و کمک‌رساني» در يک سايت آگهي رايگان شناخته‌شده در حال انتشار است، جلب مي‌کنيم، با ذکر این نکته که با پوزش از مخاطبان، این نمونه‌ها بدون کم و کاست و عینا درج می‌شود.
* **«انجام انواع ماساژ و ماساژ درماني براي افرادي که توان مالي ندارند به‌صورت رايگان. بنده آقایی 29 ساله با ظاهري مرتب و پرانرژي در خدمت شما عزيزان. هماهنگي و ارسال مشخصات فقط و فقط از طريق تلگرام.» (محل سکونت: تهران-پاسداران)**
*«کمک مالی می‌کنم تا حدی. ماساژور هستم. آقا هستم فوق لیسانس. جهت هماهنگی تلگرام پیام بدهید یا پیامک سپاس.» (محل سکونت: تهران-يوسف‌آباد)
*«کمک غيرمالي مي‌کنم، مثل ماساژدرماني. آقا هستم فوق ليسانس».(محل سکونت- تهران الهيه)
نکته قابل تامل در خصوص اين سبک آگهي‌ها اين است که همه آگهي‌دهندگان آقايان ساکن مناطق مرفه تهران هستند و قصد دارند به‌صورت رايگان متقاضيان را در منازل ماساژ دهند و البته بعضا مشخصات ظاهري خود را نيز قيد مي‌کنند.
آگهي درخواست همسفر خانم براي سفرهاي خارجي و حتي داخلي که در آن آگهي‌دهنده آقا کل هزينه سفر را تقبل مي‌کند و به ظاهر و سن و سال همسفر خود هم توجه خاصي نشان مي‌دهد، از جمله ديگر آگهي‌هاي قابل تامل در سايت‌هاي اينترنتي است.
برخوردهاي قضايي با موضوع
چندی پیش در گزارشی که در هفته‌نامه عصر ارتباط نیز به آن پرداختیم، بعد از انتشار آگهی‌های غیرمتعارف و غیراخلاقی، دادستانی یکی از استان‌ها با دادن ضرب‌الاجل خواستار حذف آگهی‌های هنجارشکن از روی سایت دیوار شده بود.
آگهی‌های ‌مدنظر دادستانی آن استان ناظر به مواردی در بخش حمایت و کمک‌رسانی یکی از این سایت‌ها بود که به‌صورت علنی خواسته‌های غیراخلاقی را مطرح می‌کرد.
در همان زمان معاون دادستان اين استان از پلیس فتا خواست که به مسوولان سایت دیوار برای حذف آگهی‌های غیراخلاقی هشدار دهند و از آنها بخواهند ظرف 72 ساعت، آگهی‌های هنجارشکن را حذف کنند، در غیر این صورت فیلترخواهند شد.
**بر اساس نظر این مقام قضایی در مورد گروه‌ها و سایت‌هایی که مطالب آنها بدون تایید مدیر منتشر می‌شود، مدیر مکلف به نظارت و حذف فوری موارد مجرمانه است و در صورت اطلاع یافتن و حذف نکردن این مطالب مجرمانه به قید فوریت، وی نیز شریک در انتشار مطلب خواهد بود، چراکه با ایجاد گروه و سایت، امکان انتشار مطالب توسط افراد را فراهم کرده و مکلف به نظارت کافی بر محتوای منتشر شده کاربران است.**
در جریان این خبرها و اتفاق‌ها روابط عمومی یکی از سایت‌هاي آگهي رايگان، اما با اشاره به وجود کلاهبرداری و سوءاستفاده در هر صنف و فعالیتی، وجود کلاهبرداری در حوزه‌ سایت‌های نیازمندی آنلاین را به تمام حوزه‌های کسب‌و‌کار تعمیم داده و از کاربران خود خواست قبل از انجام هر معامله‌ای، صفحه‌ قوانین و مقررات این سایت را مطالعه کنند و همچنین از طریق سایر کانال‌های ارتباطی، اطلاعیه‌های این سایت را دنبال کنند تا در دام کلاهبرداران گرفتار نشوند.
در بخش دیگری از اطلاعیه این سایت تبلیغاتی آمده بود، امکان بررسی واقعی بودن شماره‌ تماس آگهی‌دهنده با ارسال کد تایید، رصد شبانه‌روزی آگهی‌ها توسط تیم کنترل کیفیت در فرایندی چندمرحله‌ای، پشتیبانی شبانه‌روزی از کاربران و رسیدگی به درخواست‌های کاربران، از دیگر اقدامات برای مبارزه با تخلفات بودند که اين سايت وعده آن را داده است.
این سایت در ادامه، خود را موظف به رعایت موارد مشخص‌شده از سوی مراجع ذی‌ربط دانسته و اعلام کرده است که مطابق این قوانین در برابر درج آگهی‌هایی مانند ماساژ، همخانه، اجاره ساعتی ملک ممانعت می‌کند.
در اینکه همین قوانین و مقررات حداقلی هم رعایت شود تردید‌هایی وجود دارد به همین دلیل است که درباره آگهی‌های نیاز به همخانه هم شهریور پارسال پلیس فتا هشدارهایی داد و نکاتی را گوشزد کرد تا کاربران از گرفتار شدن در دام این‌گونه کلاهبرداری‌ها در امان باشند.
آگهي‌هاي غيرمتعارف همچنان پابرجا
باوجود تمام هشدارهاي مقامات قضايي و پليس فتا اما باز هم تعداد بالايي از آگهي‌هاي ماساژدرماني رايگان، همسفر خانم و البته هر از گاهي آگهي فروش آثار تاريخي در سايت‌هاي آگهي به‌چشم مي‌خورد.
به‌نظر مي‌رسد با توجه به بي‌توجهي سايت‌هاي آگهي رايگان از يک‌سو و تذکرات و هشدارهاي متعددي که در اين سال‌ها به گردانندگان اين سايت‌ها داده شده از سوي ديگر حالا وقت آن رسيده تا برخورد قانوني و جدي‌تري با آنها شود تا شايد يک‌بار براي هميشه امکان تخلف‌هاي اين‌چنيني گرفته شود.
از سوي ديگر عده زيادي نيز در سايت‌هاي آگهي رايگان بدون آنکه بررسي در خصوص وضع زندگي و توانايي مالي آنها صورت گرفته باشد به انجام نوعي گدايي آنلاين روي آورده‌اند و با اعلام اينکه نيازمندند از کاربران تقاضاي کمک مي‌کنند. اگر قرار به کمک به افراد نيازمند باشد اين کمک لازم است مثل تمام دنيا از طريق انجمن‌هاي مردم‌نهاد و خيريه که روي آنها نظارت وجود دارد انجام گيرد و البته کميته امداد نيز در کشور فعاليت دارد که مي‌تواند در صورت نياز جذب کمک‌هاي مردمي را از طريق فضاي مجازي نيز تسهيل کند. اما صرف اعلام نيازمندي در اينترنت باعث مي‌شود عده‌اي به فکر سوء‌استفاده از اين امکان بيفتند و به دروغ خود را نيازمند معرفي کنند.
**در نهایت اینکه خاطرنشان می‌شود پلیس آگاهی نیز پیش از این هشدار داده بود که دو سایت دیوار و شیپور به پاتوقی برای کلاهبرداران تبدیل شده و از شهروندان خواسته بود مراقب آگهی‌های مشکوک باشند.**
به‌نظر مي‌رسد وقت آن رسيده که نهادهاي مسوول به فکر روشي نظام‌مند براي نظارت و کنترل سايت‌هاي آگهي رايگان باشند و در صورت تخلف با آنها برخورد جدي داشته باشند تا مانع شکل‌گيري فضاي مجازي تاريک و خلافکارانه در کشور شوند.

 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200