http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
سه شنبه 4 ارديبهشت 1397
روسیه موفق به فیلتر کردن تلگرام نشد
روسیه موفق به فیلتر کردن تلگرام نشد

هفت روز است که دولت روسیه تلاش می‌کند تلگرام را در این کشور فیلتر کند- تا کنون بی‌ثمر.» او در این پیام که ۲۲ آوریل (۲ اردیبهشت) منتشر شده نوشته است: «من از اینکه توانستیم از تهاجمی‌ترین تلاش برای سانسور در طول تاریخ روسیه‌ با بستن ۱۸ میلیون آی‌پی آدرس، عبور کنیم به وجد آمده‌ام.

پاوول دوروف، مدیر تلگرام با انتشار پیامی در حساب‌کاربری خود در پیام‌رسان تلگرام نوشته است: «هفت روز است که دولت روسیه تلاش می‌کند تلگرام را در این کشور فیلتر کند- تا کنون بی‌ثمر.» او در این پیام که ۲۲ آوریل (۲ اردیبهشت) منتشر شده نوشته است: «من از اینکه توانستیم از تهاجمی‌ترین تلاش برای سانسور در طول تاریخ روسیه‌ با بستن ۱۸ میلیون آی‌پی آدرس، عبور کنیم به وجد آمده‌ام.»

مدیر تلگرام در پیام خود از مردم روسیه دعوت کرده که اگر حامی اینترنت آزاد هستند روز ۲۲ آوریل ساعت ۷ به وقت محلی موشکی کاغذی به شکل نماد تلگرام از پنجره خانه‌شان به بیرون پرتاب کنند. او در ادامه از همه اعضای جنبش "مقاومت دیجیتالی" تشکر کرده و نوشته است: «به کار خود برای تنظیم socks5 پروکسی و VPN ها و دراختیار گذاشتن آنها با دوستان و خویشاوندان روسی خود ادامه دهید. این ابرازها در کشوری که به سوی سانسور کامل اینترنت می‌رود مورد نیاز هستند.»

فیلترینگ تلگرام از ۲۷ فروردین (۱۶ آوریل) با حکم دادگاه و از طریق بستن آدرس‌های آی‌پی سرورهای تلگرام آغاز شد. این حکم در پی آن صادر شد که تلگرام به خواست "سرویس امنیت فدرال روسیه " (FSB) عمل نکرد. این نهاد امنیتی که جانشین "کمیته امنیت کشور در اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (کاگ‌ب)" شده، از تلگرام خواسته بود که کلید رمزگذاری پیام‌های کاربران را در اختیار این نهاد امنیتی بگذارد.

پاوول دوروف، مدیر تلگرام

پاول دوروف، بنیانگذار اکنون ۳۳ ساله تلگرام، یک روز پس از آغاز فیلترینگ توییت کرد که مسکو در تلاش برای انسداد تلگرام در خاک روسیه بیش از ۱۵ میلیون آدرس آی‌پی را از دسترس خارج کرده است. این رقم حال به ۱۸ میلیون آی‌پی رسیده است.

اما از قرار تلگرام با عرضه نسخه جدید این پیام‌ر‌سان که پشتیبانی پروتکل "ساکس" هم دارد موفق شده فیلترینگ را دور بزند. پروتکل "ساکس" امکان برقراری ارتباط با سرور را به صورت غیرمستقیم فراهم می‌کند. یعنی کاربر از طریق یک سرور پروکسی به سرور فیلترشده می‌رسد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

تلگرام همزمان بخشی از سرورهای خود را به شبکه ابر رایانشی غول‌های اینترنتی دیگر، از جمله آمازون و گوگل، منتقل کرده است. با این حساب انسداد دسترسی به سرورها، "خسارت جانبی" ایجاد می‌کند. به همین دلیل پس از آغاز فیلترینگ تلگرام در روسیه اخباری مبنی بر ایجاد اختلال در بخش‌هایی از خدمات شرکت‌های یادشده در این کشور منتشر شد.

شکست فیلترینگ تلگرام در روسیه، پیام روشنی برای سایر کشورهایی خواهد بود که تلاش می‌کنند فعالیت‌این پیا‌م‌رسان را محدود یا مسدود کنند. ایران از جمله‌ این کشورهاست که تلاش می‌کند پیام‌رسان‌های بومی را جایگزین تلگرام کند. مقامات جمهوری اسلامی خواستار کنترل فضای مجازی در ایران هستند.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200