http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
دوشنبه 20 فروردين 1397
تمام نظرات موافقان و مخالفان تلگرام
تمام نظرات موافقان و مخالفان تلگرام

موضوع حریم خصوصی مساله‌ساز است

نادر نینوایی
خبر فيلتر یا محدود شدن تلگرام بار ديگر بر سر زبان‌ها افتاده و با اعلام خبر فيلترشدن آن تا انتهاي فروردين امسال عملا به موضوعي جدي تبديل شده است. در سال‌هاي گذشته همواره دلايل مختلفي براي فيلتر شدن احتمالي تلگرام مطرح شده که دلايل امنيتي و سياسي در صدر آنها بوده است. اين بار اما افزون بر دلايل امنيتي و سياسي دلايل اقتصادي هم به مجموعه دلايلي که طرفداران فيلترينگ تلگرام مطرح مي‌کنند، اضافه شده است. در همين حال اما مخالفان فيلترينگ تلگرام نيز کم نيستند و لزوم آزادي اطلاعات، ايجاد کانال‌هاي خبري و تجاري موفق بر بستر اين پيام‌رسان را عواملي مي‌دانند که با استناد به آنها مي‌بايست مانع فيلترينگ تلگرام شد.
در اين مطلب سعي کرده‌ايم با بررسی نقطه نظرات طيف گسترده‌اي از مسوولان، کارشناسان و مردم علل مخالفت‌ها و موافقت‌ها با فيلتر شدن اين پيام‌رسان را خلاصه کنیم.
 
مخالفان فيلتر تلگرام چه مي‌گويند؟
* در یک نظام پیشرفته، یک مدیر حکومتیِ هوشمند، دسترسی آزاد مردمش به اطلاعات را محدود نمی‌کند. او می‌داند "جریان اطلاعات" مثل هواست، بالاخره وارد می‌شود.
* فيلترينگ مخالف آزادي رسانه‌ها و حق انتخاب مردم براي انتخاب رسانه مورد نظر خودشان است و اين جريان در کليت خود مخالف جريان آزاد اطلاعات است.
* فيلترينگ براي حکومت، دردسر، هزینه و استرس دارد. به جاي فيلترينگ باید گذاشت مردم به بلوغ رسانه‌اي برسند، بخشی از اين فرآيند را هم البته حکومت باید آموزش دهد.
* فيلتر تلگرام در نهايت تاثير مثبت نخواهد داشت چون يا باعث مي‌شود مردم بيشتر از فيلترشکن استفاده کرده و در تلگرام بمانند يا بار ديگر به يک پيام‌رسان خارجي مشابه مهاجرت کنند.
* تلگرام اولین شبکه اجتماعی است که توانسته انحصار رسانه‌ای نفتی و رانتی را بشکند، آگاهی ایجاد کند‌ و صدها کانال خبری مستقل از بودجه‌های دولتی و فارغ از نگاه‌های محافظه‌کارانه را سامان دهد. تلگرام فاصله نویسندگان و نخبگان با بدنه جامعه را به حداقل رسانده و توانسته روایت رسمی خبر و اطلاع‌رسانی را از سیطره یک‌طرفه صداوسیما، خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های دولتی درآورد.
 
موافقان فيلترينگ تلگرام چه مي‌گويند؟
* تلگرام بی‌هویت و فاقد آدرس، دفتر و سهامدار است؛ اين پيام‌رسان در هيچ کشوري به جز کشور ما پيام‌رسان غالب نيست اما ما بسياري از دارايي‌هايمان را روي بستر آن قرار داده‌ايم.
* تلگرام در سايت خود سندي 32 صفحه‌اي منتشر و اعلام کرده به روش "آيکو" که يکي از راه‌هاي جمع‌آوري منابع مالي براي توسعه پروژه‌هاي ارزرمز است قصد دارد عمل کند و تلگرام را تبديل به يک سکوي اقتصادي کند.
* تلگرام مي‌خواهد براي توليد ارزرمز از فناوري بلاک‌چين بلادرنگ استفاده کند و علاوه بر اين از تمام معاملاتي که بر بستر آن انجام مي‌شود کميسيون دريافت کند.
* دلیل اصلی فیلترینگ تلگرام موضوعی کاملا غیر سیاسی است که به اقتصاد کشور ربط دارد. اخبار حکایت از آن دارد که تلگرام درصدد ایجاد ارز اینترنتی "گرام" است تا با شیوه‌های متعدد و متنوع ظرف مدت کوتاهی سرمایه‌های کشور را از ایران خارج کند و ایران را دچار بحران جدی اقتصادی کند که در صورت صحت این خبر چاره‌ای جز فیلتر تلگرام باقی نخواهد بود.
* اطلاعات رد و بدل شده در تلگرام در اختیار انگلیس، آلمان و رژیم صهونیستی قرار می‌گیرد.
* وقتی کشور انگلیس به عنوان کشور شاخص غربی در سطح نخست‌وزیری اعلام می‌کند تلگرام بستر تولید تروریست است و کشورهایی چون چین و پاکستان تلگرام را فیلتر می‌کنند، این موضوع نشان دهنده این واقعیت مهم است که تلگرام عملا با طراحی‌های صورت گرفته و پیچیدگی‌های پشت پرده تهدید امنیتی و اختصاصی برای جمهوری اسلامی است. به دلیل تهدید امنیتی تلگرام کشورها آن را فیلتر کردند و از شبکه‌ها و پیام‌رسان‌های داخلی و ملی خود استفاده می‌کنند، ما هم به عنوان کشور شاخص طبیعتا باید در این جهت فعال باشیم.
*درزمان ناآرامي‌هاي دي ماه96 با وجود ارتباط دولت با مدیر تلگرام در جهت فیلتر کانال‌هایی که مشوق ضد امنیت بودند مسوولان تلگرام با ایران همکاری نکردند، آنها به دنبال این هستند که مشکل آفرینی کنند.
* هر چند که فیلتر تلگرام ممکن است در ابتدای امر برای بسیاری از ما ناخوشایند باشد اما امیدواریم تحولات آتی در نهایت به نفع تمام مردم ایران و فعالان کسب و کارهای نوپا تمام شود و این امر به خواست پروردگار و درایت مسوولان دولت و همدلی و همزبانی گروه‌های مختلف مردم با یکدیگر شدنی است.
 
دنیا چه راهی رفته است؟
موافقان مهار و فیلتر تلگرام معتقدند همانگونه که هر خانه‌اي مي‌بايست در داشته باشد تا از ورود کسي که مالک خانه نيست به داخل خانه جلوگيري کند عرصه اطلاعات و ديتا نيز نيازمند يک عامل کنترل‌کننده و نظارت‌کننده براي بررسي روند ورود و خروج اطلاعات به هر کشوري است تا از بروز مشکلات عليه امنيت ملي و نيز اعمال سلطه از طريق ارسال پيام که گفتمان اين روزهاي دولت‌هاي قدرتمند جهان براي اعمال سلطه بر کشورهاي ديگر است، جلوگيري شود.
در دنيا براي نظارت و کنترل تبادل اطلاعات و جريان ديتا در کشورها راه‌هاي مختلف و متفاوتي به کار گرفته شده است؛ برخي دولت‌ها سعي مي‌کنند با وارد شدن به تعامل با قدرت‌هاي بزرگ اينترنت مثل گوگل به مدیریت ورودی و خروجی داده‌ها و اطلاعات بپردازند. برخي ديگر مثل روسيه اما به کل قصد دارند ساختاري موازي با اينترنت جهاني به وجود آورده و اين بستر نو را براي فعاليت کاربران خود ارايه داده و حتي آن را به صورت جهاني راه‌اندازي کنند.
کشوري همچون چين نيز از سويي با سیاست بومي‌سازی مشتقات اینترنت و ساير زيرساخت‌ها سعي بر کنترل بيشتر داشته و از سوي ديگر با اعمال فشار بر شرکت‌هاي بزرگ مثل فيسبوک و گوگل مانع نشر اطلاعاتي مي‌شود که تمايل ندارد کاربرانش آنها را دريافت کنند.
کشورهاي اروپايي اما عمدتا سياست‌هاي مقررات‌گذاري براي کنترل را در پيش گرفته‌اند و با ابزاري مثل قوانين مبارزه با دامپينگ، تروريسم و قوانين حمايت از حقوق بشر به کنترل موضوعاتی می‌پردازند که ممکن است به کشورشان لطمه بزند.
کشورهاي خاورميانه و همسايه‌هاي عرب‌زبان ما نيز که از لحاظ فرهنگي و اجتماعي شباهت‌هايي به ما دارند بيشتر رو به پول‌درماني آورده و با خريد سهام ابر شرکت‌هاي فعال در عرصه اينترنت مثل توييتر قصد اعمال نفوذ و کنترل براي جريان اطلاعات در کشورهايشان دارند. اين کشورها البته هر از گاه با فيلتر کردن پيام‌رسان‌هاي موبايلي با اين بهانه که وجود آنها باعث لطمه به اپراتورهاي موبايلي‌شان مي‌شود نيز در اين عرصه اعمال نفوذ مي‌کنند.
کشور ما نيز در اين ميان با ايجاد شبکه ملي اطلاعات در پي بومي‌سازي بوده و البته سیاست محدودیت و فيلترينگ را نيز دنبال مي‌کند؛ در اين ميان اما توان رگوليشن و مقررات‌گذاري دقيق در اين عرصه به دلیل جایگاه ایران و شرکت‌های بزرگ عرضه‌کننده خدمات اینترنتی محسوس است.
مساله ما با دنيا چيست؟
کشورهايي مثل هند و چين به واسطه قدرت جمعيتي، اقتصادي و سياسي که دارند سعي مي‌کنند ابر شرکت‌هاي اينترنتي را ملزم به رعايت خواسته‌هاي خود کنند و صد البته اين شرکت‌ها هم که نمي‌خواهند بازار بيش از يک ميلياردي کشورهاي هند و چين را از دست دهند در بيشتر موارد با آنها همکاري مي‌کنند.
اروپایی‌ها نیز با سیاست واحد اتحادیه‌ای و مقررات‌گذاری منافع خود را پیش می‌برند.
کشور ما اما مثل ساير کشورهايي که قدرت جمعيتي، اقتصادي و سياسي پايين‌تري دارند اين امکان را ندارد که ابر شرکت‌هاي اينترنتي را وادار به پذيرش خواست‌هاي خود کنند. شايد در اين ميان راه چاره اما استفاده از مقررات‌گذاري و اعمال مقررات سفت و سخت باشد که البته به دليل تعاريف متفاوت ما از مسايلي همچون حريم خصوصي، گردش آزاد اطلاعات، حقوق بشر و مسایلی از این دست با دنيا باز هم مشکلاتي وجود دارد.
درواقع مشکل ما در همين تعريف متفاوتمان از حريم خصوصي، جرم و جرم‌انگاري با دنیا است.
اما کشور چين درحالي که سردمدار محدودیت اینترنت، بزرگترين ناقض حقوق بشر و گردش آزاد اطلاعات در جهان شناخته مي‌شود اما دومين اقتصاد ديجيتالي جهان را دارد. شايد يکي از علل مهم آن نيز همين مطابقت تعريف حريم خصوصي دولت چين با تعاريف جهاني باشد. چيني‌ها درواقع در عرصه حريم خصوصي دست کاربران را باز گذاشته‌اند و فقط در شرايطي که مطلبي خلاف حکومت کشور مطرح شود با آنها برخورد مي‌کنند.
در کشور ما اما همانطور که در سلسله مقالاتي که به قلم "سیامک قاجار قيونلو" کارشناس حقوق سایبری به آن پرداختيم؛ محدوديت‌هاي حريم خصوصي بسيار بالا بوده که همين امر حتی باعث از بین رفتن جنگل‌های کشور، افزایش آلودگی، افزایش مصرف بنزین، تصادفات رانندگی نیز شده است! به این مفهوم که تعداد قابل ملاحظه‌ای از مردم براي آنکه کسي متعرض آنها نشود ويلاهايي با دیوارهای بلند در دل جنگل‌هاي شمال می‌سازند تا بتوانند به حفظ حريم خصوصي خود اميدوار باشند. صدالبته که همين موضوع به قطع بيشتر جنگل‌ها و تشديد آلودگي هوا براي سفرهاي هفته‌اي ساکنان پايتخت به شمال دامن زده است.
شايد براي ايجاد شرايطي مناسب براي کنترل ديتا و اينترنت در کشور بهترين راه‌حل اين باشد که با بازنگري در قوانين حريم خصوصي ترس مردم از برخوردهاي قانوني فرو بريزد تا هم مردم به پيام‌رسان‌هاي داخلي راحت‌تر اعتماد کنند و هم امکان نظارت بر محتوا وجود داشته باشد.

منبع:عصر ارتباط

 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200