http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
يكشنبه 20 اسفند 1396
وزارت صنعت پاسخگوي مجوزهاي توليد باشد
وزارت صنعت پاسخگوي مجوزهاي توليد باشد

به شکل خلاصه روند صدور مجوز توليد اين‌گونه است که وزارت صنعت بعد از دریافت درخواست یک متقاضی تولید، از طریق یک یا چند کارشناس خود راسا مجوز مي‌دهد

کوکب فرخ‌پيام
به شکل خلاصه روند صدور مجوز توليد اين‌گونه است که وزارت صنعت بعد از دریافت درخواست یک متقاضی تولید، از طریق یک یا چند کارشناس خود راسا مجوز مي‌دهد و کاري نيز به نظرات، انتقادات و ابهامات اصناف و اتحاديه‌هاي حوزه تخصصي مربوطه هم ندارد. از آن جالب‌تر آنکه در صورت ايجاد خسارت‌هاي احتمالي از تبعات این تشخیص و تصمیم، کارشناس مربوطه و وزارت صنعت پاسخگو نيست.
به عبارت دیگر ظاهرا کارشناسان وزارت صنعت اگرچه براي بررسي‌هاي اوليه به واحد توليدي مراجعه حضوري دارند اما در ادامه ظاهرا به مواردي همچون توان توليدي شرکت درخواست‌کننده توجه نداشته و اين موضوع را در نظر نمي‌گيرند که آيا يک شرکت با فعاليت بسيار محدود توان تامين نياز کشور را داراست يا فاقد چنين توان و ظرفيتي است. بعد از صدور مجوز هم تعرفه‌های واردات آن کالا به اسم حمایت از تولید داخلی بالا می‌رود.
سال 92 بود که یک شرکت از وزارت صنعت، درخواست دریافت مجوز تولید یک کالای پیشرفته IT را مطرح کرد. اين وزارتخانه نیز بدون مشورت با اتحاديه‌ها، انجمن‌ها و فعالان حوزه و بررسي وضعيت بازار، مجوز توليد را صادر کرده است.
متعاقب این مساله با هدف حمايت از توليد داخل به سرعت تعرفه واردات آن کالا افزايش يافت. اين افزايش تعرفه اما با انتقادات، پیگیری‌ها و ابهام‌هاي چهار ساله از سوي نظام صنفي رايانه‌اي، اتحاديه فناوران و بسياري ديگر از فعالان این عرصه مواجه شد و پس از مشکلات متعددی که برای کشور، مردم و حتی خود دولت به وجود آمد در نهايت ظاهرا هفته گذشته اين پيگيري‌ها به سرانجام رسيد و قرار شد تعرفه آن کالا به روال سابق بازگشته و کاهش پيدا کند.
اما آنچه با تبعات ناشي از اين تصميم برجسته شد و بايد به آن پرداخت اين بود که مشخص شد سازمان نظام صنفي رايانه‌اي به عنوان يک نهاد فراگير و تخصصي در حوزه ICT، کوچک‌ترين نقشي اعم از اجرايي، فني و حتي مشورتي در صدور مجوز توليد کالاهاي IT ندارد. به عبارت ديگر هر فرد متقاضي توليد در هر زمينه‌اي مي‌تواند به راحتي و با ارايه توجيهي به يک کارشناس وزارت صنعت مجوز توليد گرفته و مشمول حمايت شده و اقدام به تغيير تعرفه‌هاي وارداتي کند.
علي‌القاعده کارشناسان همه‌فن‌حريفي که شناخت کافي از همه محصولات مختلف، از کالاهاي هاي‌تک گرفته تا پيش‌پا افتاده‌ترين محصولات توليدي را داشته باشند در اختيار وزارت صنعت نيست. با اين شرايط اگر فردا کسي مدعي توليد CPU به عنوان یک قطعه خاص و پیشرفته در کشور شد، آيا کارشناس ذي‌ربط در وزارت صنعت بلافاصله خود به تنهايي مرجع تاييد و تصويب خواهد بود؟
نکته ديگري که نبايد از نظر دور داشت اما آن است که چه کسی پاسخگوی تبعات يک تصميم غيرشفاف و غيرکارشناسي در وزارت صنعت خواهد بود و اگر کشور بابت يک تصميم اشتباه، ميلياردها تومان زيان ديد آيا کارشناس و مدیرانی که آن را تاييد کرده‌اند به مراجع قضايي معرفي شده و با آ‌نها برخورد مي‌شود؟
پاسخ روشن است. خير! کما اينکه در بسياري از موارد مشابه نیز چنين اتفاقي نيفتاده است. لذا به نظر مي‌رسد رويه صدور مجوز در خصوص کالاهاي پيشرفته و تخصصي بايد تغيير کند و الزاما باید نظر رسمي صنف يا اتحاديه ذي‌ربط برای صدور مجوز لحاظ شود. در آينده بیشتر به این ابهام کليدي در رویه صدور مجوزهای تولید در وزارت صنعت خواهيم پرداخت.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200