http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
دوشنبه 4 دي 1396
ICT ايراني در هفته‌اي که گذشت
ICT ايراني در هفته‌اي که گذشت

وقتی اولویت پول است؛ عرضه بازی ممنوعه در روز روشن

پريسا خسروداد، Khosrodad.news@gmail.com
فضاي مجازي، يکي از حساس‌ترين ايستگاه‌هاي کشور است که دستگاه‌هاي دولتي و حاکميتي بسياري ادعاي سياست‌گذاري و تاثيرگذاري بر آن را دارند. برخي از سياست‌هاي حاکم بر اين فضا، معتقد بر مسدودسازي و فيلترينگ محتوايي است که به هر ترتيبي پيام منفي سياسي، اخلاقي، فرهنگي و اجتماعي را به همراه دارند. اما در مقابل، سياست بازگذاشتن دسترسي به محتوا نيز چندان بي‌رونق نيست؛ هرچند مدافعان اين رويکرد، عموما در اجرا داراي چندان برشي نيستند، اما به هر حال مي‌توانند تاثيرگذار باشند.
در اين ميان فروشگاه‌هاي اينترنتي، يکي از حساس‌ترين بخش‌هاي فضاي مجازي هستند که با عرضه محصولاتي با ماهيت فيزيکي يا صرفا محتوايي، در عين حال که جنبه سرگرمي‌ دارند، به تامين نيازهاي بسياري از مردم به‌ويژه نوجوانان و جوانان مي‌پردازند.
موضوع تاسف‌بار اينجاست که نظارت بر کالاهاي عرضه‌شده توسط فروشگاه‌هاي مجازي در حيات خلوت اين طرح قرار دارد؛ به اين معني که مسوولان ايراني به اهميت اين موضوع که فلان کانال يا سايت يا اپليکيشن بايد درجا فيلتر شود، واقف هستند! اما از اينکه آشفتگي و بي‌سروساماني در حوزه فروشگاه‌هاي اينترنتي مي‌تواند در سطحي باشد که آثار مخرب فرهنگي و اخلاقي به بار بياورد، غافل‌اند (البته این روزها مشخص شده با آنهایی که برخوردی نمی‌شود، دارای ارتباطات و روابطی هستند). از جمله محصولاتي که داراي جنس محتوايي است و در فروشگاه‌هاي اينترنتي ايراني عرضه مي‌شود، گيم است، اما در‌حالي‌که بازي‌هاي رايانه‌اي به خودي خود به‌دليل وجود دستگاه‌هاي موازي و فقدان سياست‌گذاري کاربردي داراي وضعيتي آشفته و سردرگم هستند، در فروشگاه‌هاي اينترنتي، وضعيتي بسيار وخيم‌تر دارند.
عدم ساماندهي جدي بازي‌هاي رايانه‌اي، چه در عرصه کلان و چه از منظر تجاري در حالي ادامه دارد که رويکرد دولت نسبت به توليدکنندگان و عرضه‌کنندگان اين محصول، بيشتر بر پايه چگونگي اخذ ماليات، مانور براي نمايش توليدات بومي، برگزاري نمايشگاه و اخذ بودجه براي دستگاه‌هاي به‌اصطلاح متولي استوار است. در گزارش ICT ايراني اين هفته با محوريت قرار دادن اين موضوع به تحليل و ارزيابي اهم اخبار هفته گذشته مي‌پردازيم.
دانلود روشنفکري در فروشگاه‌هاي اينترنتي!
هفته گذشته متوجه شدیم در یک سایت نورچشمی عرضه اپلیکیشن در ايران، یک بازي‌ به‌فروش مي‌رسد که حتي در برخي از کشورهاي اروپايي معتقد به داشتن درهاي باز نيز اين بازي به اين سهولت و در دسترس همگان نیست.
اين بازي رايانه‌اي که به علت تبليغ و ايجاد انگيزه براي برخي کاربران براي تهيه و دانلود، از اعلام نام آن خودداري مي‌کنيم، در شرايطي عرضه مي‌شود که به‌طور رسمي ‌فارسي و به‌اصطلاح دوبله شده است و در نگاه نخست باعث ايجاد اين تصور مي‌شود که در داخل کشور توليد شده و مجاز است. در صورتي‌که چنين نيست. اما آنچه از منظر محتوايي بازي مذکور را به چالش وا مي‌دارد، تبليغ و تشويق انجام اموري مانند حمله، اذیت و آزار دیگران، تهاجم، غارت، قمار و شرط‌بندی و ارتباط‌گیری بازیکنان واقعی در فضای مجازی و امکان شکل‌گیری ارتباطات عاطفی، اعم از دوستی و ازدواج‌های مجازی و همچنين ارتباطات همجنس‌گرايانه است که در قالب پيامي‌ با عنوان «از این سیستم روشنفکری لذت ببر!» ارايه مي‌شود.
با مراجعه به فروشگاه اينترنتي مذکور دريافتيم، این بازي که داراي 10 هزار نصب فعال است، فاقد تاييد نظام رده‌بندی سنی بازی‌های دیجیتال (اسرا) است و قابل توجه‌تر از همه اينکه هيچ‌يک از بازي‌هاي عرضه‌شده در اين فروشگاه داراي گروه سني نبودند و هر گيمري بسته به سليقه و علاقه خود مي‌توانست آنها را دانلود کند. گفتني است اين بازي تا لحظه نگارش اين گزارش در دسترس کاربران بود. علت را هم بارها گفته‌ایم و البته منتظر اتفاق خاصی نیستیم. این قبیل سایت‌ها وابسته به افراد صاحب‌منصب بوده و حامیان متعددی در بخش‌های مختلف دارند.
این موضوع منتشر شد تا افکار عمومی هم بیشتر در جریان باشند که اولویت برخی از این کسب‌وکارهای اینترنتی و حامیان پیدا و پنهانشان صرفا کسب درآمد است.
ايستگاه‌هاي سنجش آلودگي هوا؛ معطل يک خط تلفن
آلودگي تهران در هفته گذشته، محور اصلي بسياري از اخبار و گزارش‌ها بود. مانند هميشه سازمان و دستگاه‌هايي که به نوعي به اين بحران مرتبط بودند، مانند سازمان محيط زيست و شهرداري هر يک تقصير را به گردن ديگري مي‌انداختند و در حالي که آمار حملات قلبي و مراجعه به اورژانس در هفته گذشته به اوج خود رسيده بود، ادعا داشتند که چنانچه بودجه فلان کار به آنها تعلق مي‌گرفت، مي‌توانستند کاري براي نفس‌هاي به شماره افتاده مردم کنند. اما آنچه در هفته گذشته به‌عنوان يکي از معضلات بحران آلودگي هوا مورد توجه قرار گرفت که پيش از اين کمتر به آن پرداخته شده بود، سامانه‌هاي سنجش آلودگي هوا بودند.
شهرداري و محيط زيست، دو دستگاهي هستند که اولي داراي 21 و دومي ‌داراي 14 ايستگاه سنجش آلودگي هوا در سطح استان تهران هستند. اما در حالي که اين ايستگاه‌ها وظیفه کنترل خروجی گازهای منتشره از واحدهای صنعتی و معدنی طبق استانداردهای مربوطه و آلایندگی وسایل نقلیه و پایش لحظه‌ای آلودگی هوای کلانشهر و نيز ارسال گزارش مربوط به اطلاعات سطح آلاينده را به عهده دارند، خبر رسيده است که بسياري از ايستگاه‌هاي مذکور داراي اختلال ارتباطي فني براي تحليل و ارسال اطلاعات بوده‌اند. بر اين اساس، به گفته برخي از روساي اداره‌هاي محيط زيست در حومه تهران که منتظر دريافت اطلاعات ايستگاه‌هاي مذکور بوده‌اند، اختلال‌هاي جاري اعم از نبودن اطلاعات تمامي پارامترهاي آلوده‌کننده هوا، فقدان ثبت اطلاعات تمامي روزها و همچنين در برخي موارد ارسال نشدن اطلاعات ثبت‌شده به مراکز است که بعضا با يک خط تلفن و اينترنت قابل حل بوده است! اختلال سامانه‌هاي سنجش آلودگي هوا در حالي در هفته گذشته، يکي از عوامل ايجاد بحران آلوگي هوا بود که هر دو دستگاه مذکور، سالانه بودجه قابل توجهي را به خود اختصاص مي‌دهند.
خريداران ايراني بيت‌کوين، ضرر می‌کنند
چندي است که تيتر جديدي به اخبار رسانه‌ها افزوده شده و آن ارز ديجيتال يا همان بيت‌کوين است که با گران شدن لحظه‌اي در بازارهاي جهاني، دل بسياري از ايراني‌هاي عاشق سودکردن را برده است. اما در اين ميان بازار نگراني بانک مرکزي، مجلس و کارشناسان اقتصادي نيز حسابي داغ شده است، به‌طوري که مدام سعي مي‌کنند سرمايه‌گذاران ايراني بيت‌کوين را از اين اقدام منع کنند. در همین راستا، هفته گذشته محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نسبت به گسترش استفاده از ارز الکترونیکی در ايران هشدار داد بیت‌کوین نه‌تنها منطبق با هیچ‌کدام از اصول اقتصادی نیست، بلکه فضای ناامنی را نیز برای مبادله‌کنندگان ایجاد می‌کند که لازم است تجار نسبت به این مساله توجه کافی داشته باشند. او مستقيم اشاره به اينکه مردم از خريد بيت‌کوين پرهيز کنند، نکرد اما توجه آنها را به مراقبت بیشتر جلب کرد  تا در آینده با مشکل مواجه نشوند. در همين راستا بود که علی کاشمری، کارشناس مطالعات استراتژیک اقتصادی نيز اظهار کرد، چند ماه گذشته، چین استفاده از بیت‌کوین را ممنوع اعلام کرد و ارزش آن به‌شدت افت پیدا کرد و ایران به‌دليل کاهش سود بانکی و بي‌اعتمادي مردم به بورس به یکی از بهترین گزینه‌ها برای بازاریابان این حوزه تبديل شد. در اين ميان، دولت یا بانک مرکزی نيز بر اين تصورند که با هجوم مردم به بازار بیت‌کوین، فشار تقاضا از دلار برداشته شود و مدتی قیمت دلار ثبات پیدا کند. ولی به هر حال این یک تجویز موقتی خواهد بود و در نهایت آسیب آن به مردم می‌رسد.
انتصابات پرسروصدا
يکي از رويدادهاي هفته گذشته ICT ايراني که در بخش دولتي شاهد آن بوديم، انتصاباتي بود که در بدنه وزراتخانه صورت گرفت. در همين راستا جهرمي، وزير ارتباطات ترجيح داد آرايش جديدي از معاونان خود را در حلقه اطرافيانش داشته باشد. بر اثر اين تغييرات، رسول سراییان از شرکت مخابرات ايران به سازمان فناوري اطلاعات آمد و به کرسي تکيه زد که جهانگرد تکيه زده بود. اما با آمدن وي، جهانگرد وزارتخانه را ترک نکرد، بلکه از سازمان فناوري اطلاعات به معاونت تازه تاسیس با عنوان فناوری و نوآوری رفت که جزو درحاشيه‌ترين و کم‌سروصداترين معاونت‌هاي سيدخندان است. اما اين پايان تغييرات نبود؛ زيرا با صدور احکامي‌ ديگر نيز حسین دهدشتی به عنوان معاون امور پارلماني و مرتضی براری به‌عنوان رییس سازمان فضایی ایران منصوب شدند.
گفتني است با اين انتصابات، تمامي معاونت‌هاي وزير يک دور مورد تغيير و تحول قرار گرفتند. هرچند در برخي از آنها معاوني از يک معاونت به معاونت ديگر نقل مکان کرد، اما پيش‌بيني مي‌شود پس از بروز اين تغييرات، جابه‌جايي‌ها در لايه‌هاي پايين‌تر شکل بگيرد.
 
منبع:عصر ارتباط


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200