http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
دوشنبه 27 آذر 1396
ICT ايراني در هفته‌اي که گذشت
ICT ايراني در هفته‌اي که گذشت

رونمایی از بودجه ICT کشور و چند نکته

  • پريسا خسروداد
  •  
 
 
ICT ايراني در هفته‌اي که گذشت، تحت تاثير حوزه‌هاي بسياري قرار داشت. مجلس، سازمان امور مالياتي، سازمان بهزيستي، صنعت نمايشگاهي کشور و مثل هميشه پليس فتا، بازيگراني بودند که در هفته گذشته هر يک نقشي را در اين زمينه ايفا کردند. با هم به ارزيابي و تحليل اهم اخبار ICT ايراني در هفته‌اي که گذشت، مي‌پردازيم.
 
  • ارايه لايحه بودجه 97 به مجلس و چند نکته
معمولا وقتي ماه آذر هر سال به انتها نزديک مي‌شود، بحث بودجه و تحليل و ارزيابي آن حسابي داغ مي‌شود. هفته گذشته لایحه بودجه سال ۹۷ از سوی ريیس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی ارايه شد. اما آن بخش از بودجه که به حوزه ICT مربوط مي‌شود، حاکي از اين است که براي وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مجموع حدود ۳۹۰۶ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده که نسبت به سال جاری تا ۴۳۷ میلیارد تومان افزایش دارد. از اين ميزان بودجه حدود ۳۵۶۸ میلیارد تومان به خود وزارتخانه، ۹۲ میلیارد تومان برای سازمان تنظیم مقررات رادیویی، ۳۸ میلیارد تومان برای سازمان فضایی ایران و همچنین ۹ میلیارد تومان برای شرکت پست و تا 6 میلیارد دیگر نيز قابل اختصاص به شرکت زیرساخت است.
اما نکاتي نيز در لايحه بودجه 97 وجود داشت و اين بود که در این لایحه، جدول ۱۴ که برای تحقق سیاست‌های کلی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری در سال‌های گذشته تدوین شده بود، حذف شده بود. همچنين دولت در بودجه سال آینده درآمد حاصل از شماره‌گذاری مخابرات (نامبرینگ) را ۲۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته است، در حالی که سال گذشته در لایحه پیشنهادی دولت این میزان ۱۰۰ میلیارد تومان بود.
اما بودجه تخصيص يافته به مرکز ملي فضاي مجازي نيز که بازوي اجرايي شوراي‌عالي فضاي مجازي به شمار مي‌رود، از ديگر موارد قابل توجه لايحه بودجه سال 96 بود. به عبارت ديگر، مجموع بودجه درنظر گرفته‌شده برای مرکز ملی فضای مجازی در سال جاری 115 میلیارد و 701 میلیون و 900 هزار تومان است که در بودجه سال آینده به 17 میلیارد و 514 میلیون و 400 هزار تومان تقلیل مي‌يابد.
  • فرزندخواندگي الکترونيکي
هفته گذشته، رييس سازمان بهزيستي از آغاز به کار سامانه فرزندخواندگي خبر داد. اين سامانه که موقتا فقط شهر تهران را پوشش مي‌دهد و در آينده کشوري خواهد شد، امکان ثبت‌نام را براي افرادي که متقاضي فرزندخواندگي هستند، فراهم مي‌کند اما ساير استعلام‌هاي مورد نياز انجام اين کار نظير دادگستري، پزشکي و بهزيستي و تاييد صلاحيت‌هاي اخلاقي و روحي مي‌بايست به صورت حضوري انجام پذيرد. به گفته بندپي، ريیس سازمان بهزیستی کشور با ايجاد اين سامانه بسياري از کاغذبازي‌هاي انجام اين کار حذف مي‌شود و زمان فرايند اداري اين کار به سه ماه کاهش مي‌يابد.
بر اساس اين گزارش، سامانه فرزندخواندگي که در گروه خدمات G2C قرار مي‌گيرد، سه گروه از متقاضيان را مورد هدف قرار مي‌دهد. يگ گروه، زوج‌هايي هستند که بنا به دلايل متعدد مايلند داراي فرزند باشند اما از نظر پزشکي نمي‌توانند. گروه ديگر زوج‌هايي هستند که داراي يک فرزند هستند و متقاضي دومين فرزند هستند و گروه سوم نيز دختران مجرد بالاي 30 سال هستند که متقاضي فرزندخواندگي هستند. فرزندخواندگي، از جمله اموري است که به دليل آمار بالاي ناباروري در ميان زوج‌هاي ايراني متقاضيان بسياري دارد، اما متاسفانه به دليل اين که يک پروسه بسيار زمان‌بري است برخي از متقاضيان يا شرايط خود مانند شرط سن را از دست مي‌دهند و يا اين که منصرف مي‌شوند.
  • فرار ماليات فعالان اقتصادي مجازي؟
کسب‌و‌کارهاي آنلاين، از جمله رايج‌ترين و در عين حال پررونق‌ترين تجارت‌هاي امروزي است که در ايران نيز طرفداران خود را دارد. اما يکي از چالش‌هاي دولت با اين گونه کسب‌و‌کارها، چگونگي اخذ ماليات است. به اين ترتيب که فعالان اصناف آنلاين با طرح اين ادعا که به دليل نوپابودن نيازمند انواع حمايت‌هاي دولت از جمله معافيت مالياتي هستند درصددند تا به نوعي راه گريزي از پرداخت ماليات پيدا کنند. اما در مقابل، دولت نيز بر اين باور است فرقي ميان آنها و ساير کسب‌و‌کارها نيست و نبايد فعاليت در فضاي مجازي به بهانه‌اي براي عدم پرداخت ماليات تبديل شود.
در همين راستا، هفته گذشته چهاردهمين کنفرانس فنی سالانه مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی برگزارشد که طي آن گريزي نيز به اين قضيه زده شد. در اين کنفرانس که مسوولان مالياتي کشورهای مالدیو، موریتانی، مراکش، پاکستان، قطر، سودان، ترکیه، اندونزی، عراق لبنان و مالی نيز حضور داشتند، تقوی‌نژاد، ريیس کل سازمان امور مالیاتی اظهار داشت کسب‌و‌کارهای مجازی چالش‌های مالیاتی به همراه دارند، اما با این وجود به کمک دستگاه‌های مربوطه شناسایی مودیان فضای مجازی آغاز شده است. اين اظهارات در حالي مطرح شد که تيرماه سال جاري که موضوع ماليات به شدت داغ بود، وي طي مصاحبه‌اي گفت که به تازگی ١١ هزار شرکت در فضای مجازی شناسایی شده‌اند که بر اساس نوع فعالیتشان مشمول مالیات میشوند و در همين زمينه شرکت‌های فعال در فضای مجازی از دو هفته آینده باید مالیات پرداخت کنند. بر اين اساس مي‌توان گفت به درستي مشخص نيست، اخذ ماليات از کسب‌و‌کارهاي آنلاين فعلا درمرحله شناسايي آنهاست يا تا کنون رقمي تحت عنوان ماليات از آنها دريافت شده است يا خير؟
  • جيتکس را بي‌خيال؛ باکوتل را دريابيد
هفته گذشته مصادف با پايان بيست و سومين نمايشگاه باکوتل آذربايجان بود. اين نمايشگاه براي ايران و به ويژه صنعت ICT يک پيام بسيار مهم داشت. باکوتل در حالي برگزار شد که دقيقا عمري برابر با الکامپ ايراني دارد. اين در حالي است که ما در برخي از دوره‌هاي افتتاح الکامپ از آوردن وزير ارتباطات کشور خود براي روشن کردن چراغ اين نمايشگاه ناتوان بوده‌ايم، اما نه تنها آذربايجان مي‌تواند وزير ايران را در مراسم افتتاحيه نمايشگاه خود داشته باشد، بلکه علاوه بر وزير خود قادر است وزرای ارتباطات کشورهای ترکیه، روسیه و دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات را نيز در مراسم افتتاحيه داشته باشد.
باکوتل در حالي با اقتدار و نظم هرچه تمام‌تر برگزار شد که مجريان برگزاري الکامپ در ايران همواره براي برنامه‌ريزي وقت کم دارند و همواره با دولت و ساير هم‌صنفانشان بر سر مسايل مختلفي از جمله اين که سال آينده چه کسي متولي است و تعرفه ارزي چگونه باشد، سر جنگ دارند. باکوتل در حالي ميزبان شرکت‌ها و استارت‌آپ‌هاي ايراني بود که کشور آذربايجان از نظر مساحت مي‌تواند با يکي از استان‌هاي ايران پهناور، برابري کند. اما براي دعوت از شرکت‌هاي خارجي منطقه و ساير کشورهاي همسايه مي‌بايست چشم به اين بدوزيم که واسطه‌هاي ايراني چقدر مي‌توانند در ترغيب خارجي‌ها براي حضور در الکامپ ايراني موفق عمل کنند؟ در نهايت، مسوولان ايراني در حالي روياي هاب نمايشگاهي منطقه را در حوزه ICT در سر مي‌پرورانند که جيتکس که ديگر جاي خود دارد، اما حالا باکوتل نيز حرفي براي گفتن دارد.
  • اخاذي سريالي پسران دبيرستاني از مردان
کلاهبرداري و اخاذي، روي سياه شبکه‌هاي اجتماعي است که بر اثر عدم آگاهي کاربران و همچنين باورناپذيري آنها نسبت به جريانات تبهکارانه‌اي که مي‌تواند بر بستر اين شبکه‌ها انجام شود، به وقوع مي‌پيوندد. هفته گذشته، پليس فتاي استان خراسان از کشف شبکه‌اي 40 نفره از باج‌گيران در فضاي مجازي خبر داد که سردسته اين باند را آرايشگر مردانه 22 ساله تشکيل مي‌داد.
تعقيب و شناسايي اعضاي اين باند زماني مورد توجه پليس قرار گرفت که مردي به خاطر اخاذي 15 ميليون توماني دختر جواني از طريق تلگرام شکايت کرد. پس از اندکي تحقيق و تفحص مشخص شد، نه تنها دختر جواني در کار نبوده، بلکه اين اقدام و ساير کلاهبرداري‌هاي مشابه توسط پسراني دبيرستاني انجام مي‌شود که با ايجاد تله براي مردان هوسباز از آنها در اشل‌هاي مختلف شامل درخواست خريد شارژ تلفن همراه گرفته تا واريز وجوه ميليوني اخاذي مي‌کنند. گفته شده است که پس از شناسايي اعضاي اين باند، برخي از آنها با مراجعه به مدير دبيرستان از وي خواسته‌اند تا ضمن مذاکره با مقامات پليس فتاي خراسان، از آنها بخواهد چنانچه جرم آنها را ببخشند تمامی مبالغ اخاذي شده را برگردانند.

منبع:عصر ارتباط

 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200