http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
يكشنبه 19 آذر 1396
ICT ايراني در هفته‌اي که گذشت
ICT ايراني در هفته‌اي که گذشت

ردپاي واسطه‌ها برای دوران پساتلگرام!

ردپاي واسطه‌ها برای دوران پساتلگرام!
پريسا خسروداد Khosrodad.news@gmail.com
ايران، کشوري در منطقه خاورميانه است که با ضريب نفوذ اينترنت بيش از 50 درصد، مرز داشتن 45 ميليون کاربر را شکسته است. اما مزاج و علايق کاربران ايراني بسيار خاص و همانند ساير ويژگي‌هاي فرهنگي ما کاملا خونگرم‌مآبانه است؛ به اين معني که کاربران ايراني عاشق حضور در شبکه‌هاي اجتماعي، به‌اشتراک‌گذاشتن مطالب جالب در گروه‌هاي دوستانه و خانوادگي و کاري، چت‌هاي کوتاه و گاه طولاني در پيام‌رسان‌ها، اهل لايک و فالوکردن و حتي ديدزدن‌هاي يواشکي عکس‌هاي پروفايل هستند و برخی نیز نسبت به تجارت و کسب‌وکار در شبکه‌هاي اجتماعي نيز بدون پرداخت بيمه و ماليات بسيار علاقه‌مندند. البته در اين ميان متاسفانه سودجويي و فريب نيز مهمان هميشگي اين دورهمي‌هاست که گاه براثر ساده‌لوحي و فقدان آگاهي کافي، نصيب برخي از آنها مي‌شود.
آنچه بدان اشاره شد، توصيفي کيفي از وضعيت کاربران ايراني در شبکه‌هاي مجازي بود که چنانچه حضور بيش از 40 ميليون کاربر ايراني در انواع گروه‌هاي سني و طيف‌هاي شغلي و مناطق جغرافيايي را در پيام‌رسان تلگرام به اين توصيف ضميمه کنيم، درمي‌يابيم کاربران ايراني، بهترين بازار هدف براي شرکت‌هاي توليدکننده اپليکيشن‌هاي پيام‌رسان در جهان هستند که در صورت جذب و به قول عاميانه تور کردن آنها، قادر خواهند بود خيلي راحت به انواع چشم‌اندازهاي احتمالي نظير تجاري، امنيتي و سوداگري تبادل ديتاي ايراني‌ها با هر چيز باارزش ديگري برسند. حال چنانچه آشفتگي‌ها مقرراتي و نيز استفاده از فيلترينگ به‌عنوان اساسي‌ترين راهکار مسولان جهت کنترل حضور کاربران ايراني در شبکه‌هاي اجتماعي را به اين ملغمه اضافه کنيم، درمي‌يابيم منحصربه‌فردترين کشور دنيا بابت وضعيت حضور شهروندان در فضاي مجازي هستيم. با اين رويکرد، به ارزيابي و تحليل اهم اخبار ICT ايراني در هفته‌اي که گذشت، مي‌پردازيم.

  • واسطه‌گری براي جا انداختن يک پيام‌رسان
فيلتر شدن يا نشدن تلگرام، معمولا جزو موضوعاتي است که هر از چندگاهي به واسطه مصاحبه يک مقام مسوول مطرح مي‌شود و با گذشت زمان به کما مي‌رود. اما هفته اخير از بروز تحرکات جديدي در اين زمينه باخبر شديم که بسيار قابل‌تامل بود. گويا بحث و بررسي مسدودسازي تلگرام بنا به دلايلي که عمده‌ترين آنها پافشاري و تمکين نکردن مدير روس‌تبار آن به بستن کانال‌هاي معاند و همچنين حضور نداشتن در خاک ايران است، بسيار جدي شده است. اما آنچه به‌تازگي مورد توجه قرار گرفته است، آمد و رفت واسطه‌هایی است که سعي دارند پس از مسدودسازي تلگرام و با نفوذ در ميان افرادي که در تصميم‌گيري‌هاي کلان در اين خصوص نقش دارند، جای تلگرام را پر کنند.
آنچه بديهي است، کوچ حدود 40 ميليون کاربر تلگرام که ديگر به داشتن حداقل يک شبکه اجتماعي روي گوشي خود عادت کرده‌اند به سمت يک پيام‌رسان جديد مي‌تواند منافع مالي قابل توجهي را نصيب شرکت برنده این شبه‌مزایده کند. حال به اين سود مالي، دستيابي و ارايه اطلاعات کاربران پيام‌رسان مذکور در مواقع نياز به برخي دستگاه‌هاي خاص را نيز بايد اضافه کرد که در نوع خود، تجارتي ديگر است. اما اينکه کدام پيام‌رسان‌ها، کانديداي تصدي کرسي تلگرام در ايران هستند و اينکه ايراني هستند يا خارجي، هنوز به‌درستي مشخص نيست. اما صحبت‌هايي شده است که در ميان آنها نام اپلیکیشن‌هایی دیده می‌شود که مالکان ایرانی دارند و ظاهرا دیگر خبر از گزینه خارجی در میان نیست.
  • تعرفه‌هاي جديد، وزير را به مجلس کشاند
تعرفه‌هاي جديد اينترنت که پس از ابلاغ، بسيار بحث‌برانگيز شده و بروز انتقادها و مخالفت‌هايي را از سوي شرکت‌هاي ارايه‌دهنده خدمات اينترنتي به همراه داشته است، هفته گذشته نيز مناقشاتي را در برداشت. اين تحولات به موجب مصوبه‌اي ايجاد شده که به مصوبه 266 معروف است، داراي 12 صفحه و بسيار مفصل است. اما خلاصه آن به طور تلويحي چنين است که مشتری را ملزم به مصرف تنها یک مدل از اینترنت حجمی مي‌کند و چنانچه وي بخواهد از مدل دیگری استفاده کند، باید سراغ اپراتورهای موبایل برود.
در همين راستا، هفته گذشته رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، از حضور  وزير ارتباطات در اين کميسيون براي ارايه توضيحاتي در خصوص تعرفه‌هاي اينترنت و طرح رجيستري خبر داد. حال که صحبت از مجلس شد، اشاره به اين نکته ضروري است که به‌رغم اينکه طي سال‌هاي اخير ارتباطات به يکي از حوزه‌هاي اصلي و تاثيرگذار در تمامي‌طيف‌ها در کشور تبديل شده است، اما مجلس ايران فاقد کميسيون مخصوصي براي رسيدگي به امور مرتبط با اين حوزه است و مسايل مربوطه را از طريق کمیسیون صنایع و معادن پيگيري مي‌کند. بهارستان، در حال حاضر داراي کميته‌اي با عنوان مخابرات است که مستقيم‌ترين مسووليت در خصوص فعاليت‌هاي دولت در حوزه ICT را به عهده دارد و از منظر کارشناسان به‌روزرساني نشدن کميسيون‌هاي مجلس، ابتدايي‌ترين گام مجلس براي عقب‌ماندن از اين قافله است. 
  • طبقه‌بندي کاربران ايراني براي فيلترينگ
هفته گذشته، وزير ارتباطات با برگزاري يک نشست خبري از بروز رويدادهايي جديد در زمينه فيلترينگ خبر داد. آنچه از اظهارات وي برمي‌آيد، چنين است که مدل دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت بر اساس موقعیت، سن و سایر شرایط تعريف مي‌شود و فیلترینگ بر مبنای این تعاریف روی سایت‌های اینترنتی اعمال می‌شود. جهرمي، در خصوص آخرين وضعيت اين نوع فيلترينگ که غيرهمسان گفته مي‌شود، اظهار داشت، نظام فیلترینگ غيرهمسان در اینترنت را طي دستورالعملی آماده کرده‌ايم و چارچوب فنی آن را نيز برای ارايه به دادستانی آماده کرده‌ایم. لذا پیرو مذاکرات مکتوب با دادستانی این موضوع مورد موافقت قرار گرفته که شروطی برای آن در نظر گرفته شده است. وي همچنين در خصوص بازکردن تماس صوتي از طريق تلگرام گفت، دستگاه قضا اعتقادی به باز کردن این دسترسی ندارد و نکاتی که در مورد شرایط اقتصادی و کاهش درآمد اپراتورها در خصوص این سرویس مطرح می‌شود درست نیست. بنابراين نگاه دستگاه قضایی به فیلتر تماس صوتی تلگرام در چارچوب مسايل امنیتی است.
  • انتقاد معاون رييس‌جمهور از خودش!
اعطاي وام‌هاي ميلياردي به کسب‌وکارهاي نوپا که با عنوان استارت‌آپ شناخته مي‌شوند، موافقان و مخالفان بسياري در ايران دارد. موافقان معتقدند، دولت مي‌بايست همواره حامي‌اين قبيل کسب‌وکارها باشد و تا به مرحله به ثمررسيدن از آنها پشتيباني کند که اين پشتيباني مي‌تواند مالي نيز باشد. اما منتقدان بر اين باورند در کشورهاي توسعه‌يافته، استارت‌آپ‌ها از دولت وامي ‌براي حمايت دريافت نمي‌کنند و اين کار مي‌تواند آنها را بدهکار کند.
در همين زمينه، هفته گذشته سورنا ستاري، معاون علمي‌فناوري رياست‌جمهوري سرانجام بعد از چهار سال به این نتیجه رسید و اعتراف کرد، وام دادن به استارت‌آپ‌ها خیانت به آنهاست. چه‌بسا معاونت علمي‌ پیش‌ از این از طریق صندوق‌های وابسته به بیش از دو هزار شرکت وام داده بود، اما امروز اثرات آن را می‌بینیم؛ زيرا بسیاری از این شرکت‌ها شکست‌ خورده‌اند و امروز باید پول‌های وام را پس بدهند. وی همچنين ادامه داد، وام برای شرکتی است که از آب و گل درآمده و می‌تواند بازار، قیمت، رقبا و ریسک‌ها را پیش‌بینی کند، اما این در اختیار یک استارت‌آپ نیست. هیچ‌کس نمی‌داند یک ماه بعد چه اتفاقی برای یک استارت‌آپ و شرکت نوپا می‌افتد.
  • درخواست عکس عريان از کاربران ايراني
پليس فتا، نسبت به شيوع باج‌افزاري به کاربران ايراني هشدار داد که طي آن اطلاعات کاربران را رمزنگاری می‌کند و برای دسترسی مجدد و رمزگشایی آن درخواست عکس عریان می‌کند. اين باج‌افزار که nransomwer نام دارد، پس از نفوذ و رمزنگاری اطلاعات قربانی از وی درخواست می‌کند که یک حساب کاربری در سرویس ایمیل protonmail ایجاد کرده و از طریق آن فایل عکس خود را ارسال کند. پليس فتا از شهروندان درخواست کرد، نسبت به شناسایی رفتارهای غیرعادی و مشکوک شبکه و سیستم‌ها حساس باشند و در صورت مواجهه با باج‌افزارها و هرگونه درخواست باج موضوع را از طریق سایت پلیس فتا منعکس کنند.

منبع:عصر ارتباط


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200