http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
دوشنبه 13 آذر 1396
ICT ايراني در هفته‌ا‌ي که گذشت
ICT ايراني در هفته‌ا‌ي که گذشت

بازخواني سرنوشت سامانه قراردادهاي سفيد امضا

  • پريسا خسروداد
 
سفيد، به خودي خود رنگ بسيار زيبايي است که در ذهن خلاقانه و پراحساس برخي از هنرمندان، طيفي از تمامي ‌رنگ‌ها محسوب مي‌شود. اما وقتي که به عنوان پسوند در کنار برخي از امور قرار مي‌گيرد، حال و هواي امر مربوطه را به طور کلي تغيير مي‌دهد. «قراردادهاي کار سفيد امضا» پديده شومي ‌هستند که به عبارتي برداشتي مدرن از برده‌داري در حال حاضر به شمار مي‌روند. بدين ترتيب که طي اين پديده، کارفرما با سوءاستفاده از موقعيت جوياي کار در خصوص تصاحب شغل مورد نظر، وي را به امضاي قراردادي وا مي‌دارد که در آن به هيچ وظيفه و حقوق شفاف و مشخصي، حتي گاه به صورت فيزيکي اشاره نشده است و طي آن کارفرما قادر است در زمان مقتضي و با شرايطي که مطلوب وي است، نسبت به قطع همکاري و اخراج شخص مورد استخدام اقدام کند.
اين موج منفي که مدت‌هاست شيوع يافته و محل منازعات کارگري و کارفرمايي فراواني را در دادگاه‌هاي ايران به خود اختصاص مي‌دهد، قرار بود از طريق ايجاد سامانه‌اي که «ثبت قراردادهای کار و ثبت دادخواست» نام دارد، کنترل و رسيدگي شود. اما سرنوشت اين پرونده به کجا رسيد؟ موضوعي است که در گزارش اين هفته ICT ايراني به آن مي‌پردازيم.
  • رصد قراردادهاي سفيد امضا معطل يک سامانه
مرداد ماه سال جاري بود که سامانه‌اي با عنوان «ثبت قراردادهای کار و ثبت دادخواست» با حضور وزير کار و تعاون راه‌اندازي شد تا ضمن به‌کارگيري ظرفیت مغفول مانده ماده 10 قانون کار که کارفرما را مکلف می‌کند تا قرارداد کار را در 4 نسخه تنظیم و یک نسخه را به اداره کار تحویل دهد و از انعقاد قراردادهاي سفید امضا جلوگيري کند. فعاليت آزمايشي سامانه جامع روابط کار با حضور 30 زيرسامانه ديگر به طور آزمايشي شکل گرفت و قرار شد تا از مهرماه فعاليت رسمي ‌و جدي آن آغاز شود. اما اتفاقي که افتاد اين است که با گذشت بيش از چهار ماه از اين زمان، هنوز خبري از فعاليت اين سامانه نيست. به طوري که هفته گذشته، علي خدايي، عضو کارگری شورای‌عالی کار با نشانه رفتن اين قضيه اظهار داشت، حجم انتظاری که از این سامانه می‌رفت، به حدي فراتر از موضوع ثبت قراردادها بود که باعث شد پیوندهای مختلفی که باید با سامانه بسته می‌شد زمانبر شود و در اختیار عموم قرار نگيرد. از همين رو، وي ضمن خواستار جامعه کارگري نسبت به فعاليت اين سامانه، خواهان پيگيري فعاليت سامانه مذکور به عنوان يک مطالبه از دولت شد.
  • پيگرد قانوني جاعلان هويت سايبري افراد مشهور
گشتي کوتاه در شبکه‌هاي اجتماعي به ويژه اينستاگرام و تلگرام نشان مي‌دهد، فضاي مجازي پر از صفحات و کانال‌هايي است به نام افراد مشهور اعم از ستارگان دنياي ورزش و سينما گرفته تا پزشکان و افراد سرشناس ايراني که با هدف مطالبات مختلف از مردم ايجاد شده است. بعضي از آنها مي‌خواهند، کمک‌هاي مردمي ‌براي زلزله‌زدگان کرمانشاه جمع کنند و برخي ديگر درصدد گلريزان بچه گربه‌اي هستند که يک پايش بر اثر تصادف با خودرو شکسته و در خطر يوتانايز قرار دارد. اما چه قدر راست مي‌گويند؟
سرهنگ دوم مهدی شکیب، ريیس اداره پیشگیری از جرايم سایبری پلیس فتا ناجا هفته گذشته طي مصاحبه‌اي نسبت به افزايش صفحاتي که در  فضاي مجازي با استفاده از عکس و اسم افراد مشهور ايجاد شده است هشدار داد و اعلام کرد، اين افراد در خوشبينانه‌ترين وضعيت فروش کالا و خدمات و در برخي موارد اهداف مجرمانه‌ای نظير کلاهبرداری، اخاذی هتک حیثیت را دنبال مي‌کنند و گاه با آيدي افراد مشهور اقدام به برقراري رابطه دوستی با جنس مخالف و يا جمع‌آوری عکس‌های خصوصی و اطلاعات شخصی وي جهت اخاذی مي‌کنند و در صورت عدم موفقیت آبروی قربانی خود را به چوب حراج می‌گذارند. وي خطاب به اين قبيل سلبریتي‌ها گفت، صرف اعلام جعل هويت مجازي در یک برنامه تلویزیونی یا مصاحبه با یک نشریه، مبني بر اين که در فضای سایبر یا شبکه‌های اجتماعی فعال نيستند و هیچ‌گونه صفحه یا کانالی ندارند، کافي نيست و این افراد حتما باید پیگیر قانوني این موضوع باشند تا نه تنها مانع سوءاستفاده از نام و آوازه خود شوند بلکه جلوی بسیاری از کلاهبرداری‌هایی که به نام آنها صورت می‌گیرد و افراد ساده قربانی آن می‌شوند را بگیرند.
  • استفتا در خصوص فالووري جنس مخالف
هفته گذشته دفتر مقام معظم رهبري، نظر ايشان را نسبت به شبهاتي که در فضاي مجازي براي برخي از افراد وجود دارد، اعلام کرد. اين استفتاها از جايي که اغلب به چگونگي ارتباط با جنس مخالف در فضاي مجازي بازمي‌گردد، مورد بازتاب گسترده‌اي قرار گرفت.
در يکي از اين استفتاها پرسيده شده بود، آیا صحبت یا شوخی با نامحرم به شکل صوتی، تصویری یا نوشتاری، فالو یا لایک کردن جنس مخالف در فضای مجازی حرام است؟ ايشان نظر خود را در خصوص استفتاي مذکور چنين اعلام کردند: به طور کلی ارتباط با نامحرم که مستلزم مفسده بوده یا خوف وقوع در حرام در میان باشد، جایز نیست. همچنين در استفتايي ديگر، نظر ايشان در مورد اين که آیا خواندن صیغه عقد موقت در فضای مجازی جهت حلال شدن رابطه مجازی صحیح است و نيز آيا برای خواندن عقد حتما باید طرف مقابل را بشناسیم؟ دفتر معظم له در اين خصوص اعلام کرده، نوشتن کافی نیست اما خواندن عقد به صورت تلفنی و امثال آن با رعایت شرایط لازم اشکال ندارد و یکی از شرایط این است که بنابر احتیاط واجب در ازدواج با دختر باکره اجازه پدر یا جدّ پدری او لازم است و بنابر احتیاط بدون آن عقد صحیح نیست. همچنين در پاسخ به معلوم بودن هويت طرف مورد عقد نيز اعلام کرده‌اند، فی‌نفسه لازم نیست؛ همین که در عقد مخاطب شما معلوم باشد، کفایت می‌کند.
  • تلگرام به دوبي رسيد
کار و زندگي پرابهام پاول دوروف، بنيانگذار تلگرام همواره محل پرسش‌هاي بسياري بوده است. اين ابهامات از محل زندگي وي آغاز مي‌شود و تا جايي که درآمدزايي وي از ايجاد پيام‌رسان تلگرام چگونه است، ادامه دارد. اما در پي ادامه بروز اين ابهامات، هفته گذشته اخبار جديدي پيرامون استقرار و محل جديد دفتر اين پيام‌رسان منتشر شد.
هفته گذشته در منوي پرسش‌های متداول (f&q) سايت اين پيام‌رسان اعلام شد که تیم تلگرام به دلیل قوانین روسیه در زمینه آی‌تی مجبور به ترک این کشور شدند و مناطق مختلفی از جمله برلین، لندن و سنگاپور را برای دفتر مرکزی خود امتحان کرده‌اند و در حال حاضر از اقامت در دوبی رضایت دارند. اما با این حال آماده‌اند که در صورت تغییر قوانین محلی، به طور مجدد تغییر مکان بدهند.
اما براي کاربران نخبه و حتي معمولي تلگرام، همواره اين پرسش مطرح بوده است که وقتي تمام خدمات ارايه در اين پيام‌رسان رايگان است، پس محل درآمد و تامين هزينه‌هاي وي از کجاست؟  دوروف همواره ديدگاه خود را نسبت به اين موضوع چنين ابراز داشته است که اعتقادی به درآمدزایی از طریق اپلیکیشن‌های پیام‌رسان ندارد؛ چرا که با ورود به این زمینه، دیگر نمی‌توان خصوصی ماندن اطلاعات کاربران را تضمین کرد. لذا برای چنین اپلیکیشن‌هایی، باید یک حامی مالی بزرگ داشت و چه بسا در سايت تلگرام نيز به اين موضوع اشاره شده است. اما با توجه به اين که تبيين اين که حامي ‌مالي يک پيام‌رسان که به طور مستقيم با ديتاي باارزش مبادله شده مردم در کشورهاي مختلف سر و کار دارد، کيست از درجه بالايي از اهميت برخوردار است، بنابراين نمي‌توان نسبت به عدم پاسخ شفاف به اين پرسش، بي‌تفاوت بود. در همين راستا،‌ هاله‌هايي از ابهام نيز بر بالاي سر زندگي خصوصي اين ميلياردر روس وجود دارد. از جمله اين که وي در حال حاضر با گذرنامه کشور کوچکي به نام سنت‌کيس زندگي مي‌کند تا بتواند از تهديدات دولت روسيه در امان باشد. اما پدر و مادر وي همچنان در روسيه زندگي مي‌کنند. حال با توجه به فضاي بسته سياسي در اين کشور، چگونه ممکن است که والدين پاول بدون هيچ دردسري و مانند يک شهروند عادي به زندگي خود در روسيه ادامه دهند؟
  • گمرکي گوشي مسافري 16درصد
به طور معمول سياست‌هاي دولت در بخش گمرک تا کنون بر اين اصل استوار بود که حساسيت و سخت‌گيري‌هاي بسياري در خصوص کالاهايي که توسط مسافران و در حجم کم وارد کشور مي‌شد، وجود نداشت. اما قضيه قاچاق بي‌رويه تلفن همراه به کشور باعث بروز تغييراتي در اين زمينه شد. از سوي ديگر کوچک بودن سايز و اندازه اين وسيله الکترونيکي باعث شده بود تا در طول سال‌هاي اخير، واردات مسافري اين کالا به نوعي معضل در کنترل و مديريت بازار داخلي آن ايجاد کند.
در همين راستا، هفته گذشته تصميمات جديدي در اين زمينه اتخاذ شد. به طوري که حقوق و عوارض گمرکی واردات گوشی تلفن همراه مسافری ۱۶ درصد است که شامل 4 درصد حقوق گمرکی، دو درصد سود بازرگاني، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده و یک درصد عوارض هلال احمر است. طبق قانون جديد، چنانچه مسافري حتي يک دستگاه تلفن همراه را حتي براي مصرف شخصي وارد کشور کند، بايد در بدو ورود به کشور اعلام کند. اما حال ممکن است اين پرسش براي برخي مطرح شود که ابراز راستي‌آزمايي مسافران توسط گمرک چگونه است؟ طبق آنچه که روابط عمومي ‌گمرک اعلام کرده است،  مسافراني که گمرکي گوشي‌هاي خود را پرداخت نکنند، به دليل عدم رجيستر شدن در سيستم نمي‌توانند از آن استفاده کنند. اين نخستين باري است که قوانين گمرکي سفت و سختي در برابر ورود مسافري يک کالا اتخاذ مي‌شود. اما آيا بهتر نبود، همين اعمال قانون در سطوح گسترده‌تر و براي واردکنندگان کلان و سطح بالاي اين کالا اجرا مي‌شد؟
 
منبع:عصر ارتباط


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200