http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
يكشنبه 5 آذر 1396
واکاوی یک خبر عجیب اینترنت ثابت ایران ارزان نیست
واکاوی یک خبر عجیب اینترنت ثابت ایران ارزان نیست

در يکي دو هفته گذشته اعلام تعرفه‌هاي مبهم و نامشخص جديد اينترنت ثابت و حجمي و واگذارکردن تعيين ميزان مصرف منصفانه اينترنت به شرکت‌هاي اينترنتي باعث شد که مردم خصوصا در اينترنت اعتراضات گسترده‌اي را به اين نحوه قيمت‌گذاري وارد کنند.

در يکي دو هفته گذشته اعلام تعرفه‌هاي مبهم و نامشخص جديد اينترنت ثابت و حجمي و واگذارکردن تعيين ميزان مصرف منصفانه اينترنت به شرکت‌هاي اينترنتي باعث شد که مردم خصوصا در اينترنت اعتراضات گسترده‌اي را به اين نحوه قيمت‌گذاري وارد کنند.
در حالي که به‌زعم و باور بسياري از کاربران ايراني قيمت اينترنت در مدل جدید گران‌تر از قبل شده و تعرفه‌هاي جديد منصفانه نيست اما به یکباره دو خبرگزاری رسمی آن هم در یک روز و به نقل از یک منبع خارجی! مدعي شده‌اند که اينترنت ايران ارزان‌ترين اينترنت دنيا است!
باتوجه به انتشار همزمان اين مطلب در این دو خبرگزاری آن هم همزمان با اعلام تعرفه‌هاي جديد، شائبه‌هايي در خصوص چرايي انتشار این مطلب به وجود آمد. چراکه تقریبا بعید بود این اتفاق تصادفی باشد، به خصوص زمانی‌که منبع خبر چندان شناخته‌شده نبود.
اما بگذارید یک بار پاسخ این پرسش را بررسی کنیم که واقعا اینترنت ایران ارزان و به قول دو خبرگزاری مذکور ارزان‌ترین کشور جهان است یا آنکه گران است؟
نکته جالب توجه دیگر در خصوص گزارش عجیب این دو خبرگزاری آنکه، فراموش نکنيم که پيش از اين گزارش‌هاي زيادي در رسانه‌هاي مختلف در خصوص گران بودن اينترنت ثابت ايران (حتی در خود این خبرگزاری‌ها!) منتشر شده و حتي خود جهرمي وزير ارتباطات نيز پيش از گرفتن راي اعتماد و در جلسه‌اش در اتاق بازرگاني تهران، اينترنت ثابت ايران را گران دانسته و خواستار کاهش قيمت آن شده بود.
نکته دیگر آنکه گزارش مذکور تنها به قیمت ارایه اینترنت در کشورهای مختلف پرداخته و خبری از سرعت و میزان محدودیت در استفاده از اینترنت نیست. حال آنکه از نظر سرعت ایران در رده کشورهای متوسط و رو به پایین محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد این گزارش صرفا بخش ریالی و کف استفاده از اینترنت آن هم بدون در نظر گرفتن سرعت و محدودیت را محور بررسی خود قرار داده است.
 
گزارش‌هاي متعدد از گرانی اينترنت
در همين چند ساله اخير بارها در رسانه‌ها گزارش‌هاي متفاوتي در خصوص گران بودن قیمت اينترنت ايران منتشر شده است و حتي برخي برآوردها ايران را به عنوان چهارمين کشور گران‌قيمت در زمينه قيمت اينترنت معرفي کرده است.
براساس گزارشي که پيش از اين در عصر ارتباط تهيه و منتشر شد در سایت numbeo.com که یکی از چندین ‌سایتی است که برای کسانی که قصد سفر به کشورهای مختلف دارند قیمت‌های مواد خوراکی، حمل و نقل، هتل، تفریحات، موزه‌ها و غیره را بررسی کرده و منتشر می‌کند، اعلام شد که ایران در بین تمام کشورهای جهان چهارمین کشور گران‌قیمت در خصوص ارایه اینترنت است.
براساس اين گزارش مشخص شد قیمت اینترنت در کشورهای مختلف متفاوت است برای مثال قیمت استفاده نامحدود از اینترنت ADSL  با سرعت ۱۰مگابیت در هر ثانیه برای یک ماه در کشور روسیه که از ارزان‌ترین کشورها در این حوزه است تنها ۵ دلار یعنی حدود۲۰ هزار تومان  بود. اما در رتبه‌بندي اين سايت ایران با اینترنت ۲۶/۸۸ دلاری خود در این زمینه بعد از جزایر برمودا، ازبکستان و بولیوی با اقتدار در رتبه چهارم گران‌قیمت‌ترین اینترنت‌های جهان ایستاده بود. به این ترتیب اینترنت ایران به لحاظ گرانی رتبه اول منطقه و چهارم جهان را از آن خود مي‌کرد!
نکته جالب توجه اما آن است که باتوجه به نامشخص بودن سقف مصرف منصفانه عملا همچنان شيوه محاسبه اينترنت در ايران متفاوت با بسياري از نقاط جهان است و با در نظر گرفتن آن همچنان کشورمان يک کشور گران‌قيمت در زمينه فروش اينترنت ثابت قلمداد مي‌شود.
موضوع وقتي جالب‌تر مي‌شود که بدانيد يکي از همين رسانه‌هايي که امروز به نقل از منبعي ناشناخته ايران را به عنوان ارزان‌قيمت‌ترين کشور در زمينه اينترنت معرفي مي‌کند تنها دو سال قبل با استناد به منابعي ديگر رتبه قيمت اينترنت ايران را 46 تخمين زده بود!
 
تاکید جهرمي بر گرانی اينترنت ثابت
محمدجواد آذری‌جهرمی، وزير فعلي ارتباطات زماني که هنوز راي اعتمادش را از مجلس نگرفته بود در صفحات مجازی خود از ارزان و به‌صرفه‌بودن اینترنت موبایل و گران و قدیمی بودن فناوری اینترنت ثابت در ایران خبر داد؛ جهرمي البته در جلسه‌اي که در اتاق بازرگاني ايران برگزار شد نيز اين موضوع را مطرح کرد و البته تاکيد کرد که شرکت‌هاي اينترنتي مي‌بايست با کاهش قيمت اينترنت کنار بيايند چون اين کاهش قيمت در نهايت موجب افزايش بازار آنها خواهد شد.
وي در آن مقطع با ذکر اين که کاهش قيمت اينترنت موبايل نيز موجب افزايش استفاده مردم از اين خدمت شده خواستار کاهش تعرفه‌هاي اينترنت ثابت شد. اين اتفاق البته بعد از به وزارت رسيدن او نيفتاد بلکه نرخ تعرفه‌ها تغيير کرد و با سپردن تعيين ميزان مصرف منصفانه به شرکت‌هاي اينترنتي رنگ و بويي پيچيده به خود گرفت که اعتراضات کاربران ايراني اينترنت را در پي داشت و آن را به نوعي به گران شدن اينترنت تعبير کردند.
 
تاکيد مجلس بر گرانی اينترنت ايران
در سال 92 که هنوز اينترنت نامحدود نيز ارايه مي‌شد رييس کميته فناوري‌هاي نوين مجلس نیز بر گران بودن اينترنت ايران صحه گذاشت.
مرکز پژوهش‌هاي مجلس نیز در سال 94 در گزارشي ايران را از لحاظ قيمت دسترسي به اينترنت به عنوان يکي از گران‌قيمت‌ترين کشورهاي جهان معرفي کرده بود. در اين گزارش که مرکز پژوهش‌هاي مجلس تهيه کرده بود، اعلام شده بود خدمات اينترنت در ايران با ٢۵برابر قيمت اوليه به دست کاربران خانگي مي‌رسد. بنابراين گزارش هر1 STMپهناي باند اينترنت با قيمت ٩‌ميليون ‌تومان به کشور وارد مي‌شد اما با قيمت ٢٣٢‌ميليون تومان به کاربران فروخته مي‌شد.
برخي از آگاهان معتقدند که با در نظر گرفتن ادغام برخي شرکت‌هاي ارايه‌دهنده اينترنت ثابت در واقع واگذارکردن تعيين ميزان مصرف منصفانه به شرکت‌هاي اينترنتي از سوي وزارت ارتباطات راهکاري براي حمايت از اين شرکت‌ها و افزايش درآمد آنها باشد. با اين تعبير** ايجاد جو رسانه‌اي مساعد براي کاهش مخالفت با تعرفه‌هاي جديد نيز مي‌تواند به عنوان راهکاري براي تثبيت تعرفه‌هاي اينترنت ثابت عنوان شود. در صورت صحت اين فرضيه بايد گفت که اين شکل جوسازي‌هاي رسانه‌اي به هيچ عنوان به نفع مردم و کشور نيست و صدالبته که باعث از بين رفتن اعتبار رسانه‌هايي شود که چنين ادعاهايي را مطرح کرده و جايگاه خود به عنوان نماينده مردم و افکار عمومي ناديده مي‌گيرند. **

منبع:عصر ارتباط


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200