http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
يكشنبه 14 آبان 1396
ICT ايراني در هفته‌اي که گذشت
ICT ايراني در هفته‌اي که گذشت

سنگ بارسلون و مافياي گوشي در ايران

  • پريسا خسروداد
  •  
 
هفته‌ گذشته، هفته‌اي بود که به‌طور کلي بازار رفت‌وآمد کالاهاي حوزه ICT به‌عنوان مجاز يا ممنوع براي واردات و همچنين دست‌وپنجه نرم کردن آنها با پديده قاچاق به‌شدت گرم بود، به‌طوري‌که پاي دو تن از وزراي سابق ارتباطات که معضل گوشي‌هاي قاچاق از دغدغه‌هاي اصلي زمان وزارتشان بود به اين غائله باز شد. در اين ميان جشنواره مطبوعات نيز در حال برگزاري بود که هم غرفه‌داران و هم بازديدکنندگانش خبرساز شدند. در اين جشنواره بنر يکي از اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب که اخيرا به‌شدت خبرساز شده بود نيز جلب توجه مي‌کرد و باعث شد آزادترين برداشت‌ها از محتواي بنر براي مخاطب ايجاد شود.
با اين رويکرد به تحليل و ارزيابي اهم اخبار ICT ايراني در هفته‌ گذشته مي‌پردازيم.
  • اقدامات باند مافيا براي عدم اجراي رجيستري
پس از تصمیم دولت مبني بر مبارزه و کنترل واردات گوشي قاچاق به کشور از طريق اجراي طرح رجيستري، تاثيرات اين اقدام که هنوز به مرحله اجرا به صورت جدي نيز نرسيده است مانند افزايش قيمت و کمياب شدن کالا در اين بازار غلبه کرده است. از اين بابت مي‌توان گفت جو حاکم بر بازار گوشي بسيار آشفته و متشنج است و هر از چندگاهي مصاحبه‌هاي مقامات مسوول نيز موج‌هاي جديدي را در اين زمينه ايجاد مي‌کند. در اين ميان اظهارنظرهاي دو تن از وزراي سابق ارتباطات که در زمان وزارتشان قاچاق گوشي بسيار رايج بود، تامل‌برانگيز است و جالب اينکه تحليل محتواي نظرشان حاکي از وجود مانعي مشترک جهت مبارزه با پديده قاچاق است.
در اين ميان ابتدا به اظهارات محمد سليماني، وزير ارتباطات دولت محمود احمدي‌نژاد در کابينه نهم مي‌پردازيم که نسبت به پيشنهاد جهرمي، وزير فعلي نسبت به نخريدن گوشي واکنش نشان داده و گفت، چطور ممکن است کالایی ظرف مدت یکی دو شب افزایش قيمت۱۰ درصدی داشته باشد؟ ايشان که خود زماني يکي از اعضاي هيات دولت بوده و در زمان وزارتش، گوشي با معضل قاچاق به خاطر افزايش بي‌رويه تعرفه واردات مواجه بود و ظاهرا تمايلي به يادآوري وضعيت کارنامه خود در اين زمينه به خصوص ندارد، همچنين اظهار داشت دولت‌ها تا امروز زیر بار اجرایی آن (منظور طرح رجيستري) نرفته‌اند، زیرا خودشان می‌دانستند اجرای آن بدون اصلاح زیرساخت‌های لازم تبعات گوناگونی از فشار افکار عمومی گرفته تا فراهم‌آوردن زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و ممانعت اپراتور‌های داخلی خواهد داشت.
اما از سوي ديگر رضا تقي‌پور، وزير ارتباطات کابينه دهم نيز همزماني طرح رجيستري با خصوصي‌سازي مخابرات را عامل ناکامي ‌وزارتخانه‌اش در زماني که خود وزير بود دانست و گفت، در آن زمان سامانه‌های حوزه تجارت داخلی و خارجی به شکل امروزی تکمیل نشده بود و به‌‌رغم آنکه این طرح پیاده شد؛ اما تقلب‌هایی در آن صورت گرفت و زمینه‌ای فراهم شد تا برخی افراد بتوانند پولی را دریافت و از طريق غیرقانونی، گوشی‌های تلفن همراه را به شبکه وارد کنند و از این طریق کسب‌وکاری برای خود راه بیندازند. بخش قابل توجه اظهارات تقي‌پور اين بود که در آن زمان يکي از زيرمجموعه‌هاي وزارتخانه متبوعش وظيفه وارد کردن سريال گوشي‌ها به شبکه را به عهده داشت! اما فصل مشترک اظهارات هر دو وزير سابق، اشاره به وجود باند قدرت و مافیا براي انجام نشدن رجيستري و به نوعي پيش‌بيني شکست طرح مذکور است.
  • ابهامات کالاهاي ممنوعه
تيرماه سال جاري که همچنان واعظي، کرسي وزير ارتباطات را به عهده داشت، ليستي منتشر شد که به موجب آن واردات 21 قلم از کالاهاي حوزه ICT به دليل وجود توليد مشابه داخلي ممنوع اعلام شد. مخالفت‌هاي بسياري در آن زمان شکل گرفت و دلايل بسياري براي برداشته شدن اين ممنوعيت از جانب فعالان خصوصي اين صنف برشمرده شد. اما به دليل اينکه کشور در هيجان انتخابات و معرفي کابينه بسر مي‌برد، اين قضيه بازتاب چنداني نداشت.
تا اينکه هفته گذشته، وزير ICT يک بار ديگر بر اين ليست دست گذاشت و اين بار بازار که فرصت بيشتري براي فکر کردن و نشان دادن واکنش به اين موضوع داشت، اقدام به مخالفت و جلب کردن خطراتي کرد که اين قضيه مي‌توانست ايجاد کند. فقدان توانمندی داخلی کافی برای ارایه محصولات فهرست مورد نظر، ايجاد رانت براي چند شرکت محدود، ايجاد انحصار و کاهش رقابت‌پذیری، افت سطح خدمات و همچنين عقب‌ماندگي کشور از جمله خطراتي بودند که بخش خصوصي براي برداشته شدن ممنوعيت واردات کالاهاي فاوا از آنها ياد مي‌کردند. بر اثر اين کش‌وقوس‌ها بود که وزير ارتباطات با انتشار چند توييت، به نوعي نرمش نشان داد و گفت لیست اعلام شده نهایی نیست و با آنچه در رسانه‌ها آمده، تفاوت دارد. لذا به‌زودی پس از طی سایر مراحل قانونی به‌صورت رسمی اعلام خواهد شد.
صحبت از حمايت کالاهاي وطني شد، بد نيست به خبر مشابه ديگري در اين زمينه بپردازيم. هفته گذشته خط توليد گوشي براي کودکان در منطقه آزاد اروندرود افتتاح شد. سرمايه در گردش اين طرح 950 میلیارد ریال اعلام شده و قرار است ضمن توليد 500 هزار دستگاه  براي 5 هزار نفر شغل مستقیم و غیرمستقیم ايجاد کند. حال با توجه به وجود تجربه‌هاي مشابه در اين زمينه که متاسفانه اغلب آنها محکوم به شکست شده‌اند، بايد ديد اقبال توليد اين کالاي وطني چه خواهد بود؟
  • خبرنگاران و اينترنت بدون فيلتر
هفته‌اي که گذشت، مصادف با برگزاري بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات بود. نمايشگاهي که مسوولان و دولتمردان کشور ضمن بازديد از آن سعي کردند با ارايه خبرهاي خوش و گاه مهيج باعث دلخوشي اصحاب رسانه شوند و به نوعي دل آنها را به‌دست آورند. در همين راستا بود که آذري‌جهرمي، وزير ICT نيز از نمايشگاه مطبوعات ديدن کرد و خبر از مصوبه‌اي در کميته تعيين مصاديق محتواي مجرمانه داد که بر اثر آن مقرر شده است امکان دسترسی به اینترنت بدون فیلتر به خبرگزاری‌ها و خبرنگاران داده شود. البته متولي اجراي اين مصوبه، وزارت ارشاد است و وزارت ارتباطات وظيفه فراهم‌سازي زيرساخت فني آن را به عهده دارد. از اين روي مي‌توان گفت، چنانچه اصحاب رسانه بخواهند اجراي مصوبه اينترنت بدون فيلتر را پيگيري کنند، از آنجا که کار به عهده وزارت ارشاد است، باید کفش آهنی بپوشند تا شاید به نتیجه برسند.
با شنيدن اين خبر، تصميم گرفتيم شوخي کوچکي نيز با محل تصويب اين مصوبه، و به عبارتي کميته تعيين مصاديق کنیم. بر فرض که اينترنت بدون فيلتر نيز در اختيار خبرنگاران قرارگفت، سرنوشت محتواي توليدشده از اين دسترسي چه خواهد بود؟
  • تحريم ايران براي حضور در کنگره موبايل
شهريور ماه بود که خبر رسيد انجمن جهانی موبایل موسوم به (GSMA)، ايران را تحريم کرده و ارايه خدمات مستقيم به ايران را ممنوع کرده است. اما اين خبر همچنان با قيدهايي همچون گمان مي‌رود و احتمال داده مي‌شود، همراه بود؛ زيرا GSMA در دوران تحريم که ايران تحت تاثير شديدترين تحريم‌هاي جهاني قرارداشت، همچنان خدمات خود از جمله ارايه کدهاي IME براي شناسه‌دارکردن گوشي تلفن همراه را به ايران ادامه مي‌داد. بنابراين با برداشته شدن بسياري از تحريم‌هاي جهاني، تعجب‌آور به نظر مي‌رسيد که اين انجمن آغاز به تحريم ايران کرده باشد.
اما هفته گذشته و با نزديک شدن به روزهاي آغاز ثبت‌نام ايران براي حضور در کنگره جهاني موبايل که به رسم هميشگي در بارسلونا برگزار مي‌شود، فاز جديدي از برنامه تحريم اين انجمن جهاني شکل گرفت، به اين صورت که از ثبت‌نام کاربران ایرانی برای حضور در کنگره جهانی موبایل ممانعت به‌عمل آمد.
  • نگراني وزارت دادگستري از جاسوسي سايبري
جغرافياي حوزه ICT به گونه‌اي است که قوه قضاييه و هر آنچه که به دستگاه قضا مربوط مي‌شود، معمولا تاثيرات بسياري بر تصميم‌گيري‌هاي فناورانه مي‌گذارد و شايد از اين بابت است که ما در ICT ايراني با دقت بسياري به اخبار قوه قضاييه مي‌پردازيم. اما وزارت دادگستري، معمولا در حاشيه سکوت قرار دارد و تصور آن مي‌رود که راهبردهاي رسانه‌اي آن به‌گونه‌اي طراحي شده باشد که تمايلي براي اطلاع رسانه‌اي آنچه که در اين وزارتخانه مي‌گذرد، وجود ندارد. لذا اين روند، هفته گذشته به شيوه غيرمنتظره‌اي شکسته شد و باعث شکل‌گيري اين گمان شد که موضوع از اهميت ويژه‌اي براي اين دستگاه برخوردار است.
هفته گذشته، وزارت دادگستري با صدور يک اطلاعيه نسبت به ایمیل‌های مجعول با عنوان رسیدگی به شکایات دادگاه‌های عمومی و انقلاب هشدار داد. در اين اطلاعيه، آمده بود به تازگی نامه‌های الکترونیکی با عنوان «سامانه رسیدگی به شکایات دادگاه‌های عمومی و انقلاب اسلامی پایگاه اطلاعاتی وزارت دادگستری» (یا سایر عناوین مجعول) برای برخی افراد ارسال شده که حاوی مطالب جعلی بوده و خواننده را ترغیب به باز کردن پیوست‌های نامه می‌کند. در صورتي که پیوست‌های مذکور آلوده به نرم‌افزار جاسوسی بوده که اطلاعات کاربر را به مکانی خارج از کشور ارسال می‌کند این امر می‌تواند باعث دستبرد و برداشت غیرمجاز از حساب اشخاص شود.

منبع:عصر ارتباط

 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200