http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
دوشنبه 24 مهر 1396
ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت
ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت

افکار عمومی در انتظار اقدام عملی مراجع قضایی و پلیس

افکار عمومی در انتظار اقدام عملی مراجع قضایی و پلیس
پریسا خسروداد
Khosrodad.news@gmail.com
هفته گذشته پرونده‌اي در دادسراي جنايي تهران مفتوح شد که طي آن راننده تاکسی اینترنتی اسنپ در حال فعاليت است، به يکي از کاربران تعرض کرد. اين حادثه چنين اتفاق افتاد که در يکي از روزهاي هفته گذشته، زني 31 ساله و ساکن شرق تهران با مراجعه به دادسراي جنايي اعلام مي‌کند که به دليل اين که به تازگي يک عمل جراحي را پشت سرگذاشته بود، تصميم مي‌گيرد براي رسيدن به فرودگاه از طريق نرم‌افزار اسنپ اقدام به درخواست خودرو کند. به همين منظور، شرکت مربوطه مردی حدودا 22 ساله را به عنوان راننده معرفی و به محل اعزام مي‌کند. اما متاسفانه وي، مسافر را به جاي فرودگاه به يکي از تپه‌های تهران برده و او را مورد تعرض قرار مي‌دهد. ابعاد اين جريان به حدي گسترده بود که واکنش بسياري از مقامات قضايي و انتظامي را در پي داشت. اما هنگامي وارد فاز بحراني شد که شرکت مذکور که مسووليت استخدام راننده را به عهده داشت، اقدام به ارايه توضيحاتي کرد که نه تنها باعث دلجويي و تلاش براي اقناع افکار عمومي نشد، بلکه باعث شکل‌گيري موجي از نگراني‌هاي جديد شد. نگراني‌هايي که اين بار نه تنها کاربران درخواست خودروي آنلاين، بلکه در سطوح گسترده‌تر مي‌تواند تعميمي احتمالي نسبت به فعاليت کسب و کارهاي نوپايي باشد که هنوز در ميان آشفته‌بازار فقدان نهادهاي نظارتي و ارايه‌دهنده مجوز براي اين قبيل خدمات غوطه‌ورند و دلشان مي‌خواهد از اين دريا، بيشترين ماهي را صيد کنند. با اين رويکرد به مرور اهم اخبار هفته گذشته مي‌پردازيم.

  • تعبير هيجان براي مسافر اسنپ!
تجاوز به يک زن توسط راننده اسنپ در هفته گذشته در حالي صورت گرفت که واکنش برخي از مسوولان و از طرف ديگر شرکت مذکور، باعث جريحه‌دار شدن هر چه بيشتر افکار عمومي شد، اما پس از اين که قوه قضاييه و پس از آن رييس پليس تهران وارد عمل شدند تا حدودي اين روند متوقف شد. هر چند که هنوز نگراني‌هاي بسيار جدي در پس استفاده از خدمات خودروهاي آنلاين وجود دارد. در همين راستا، همان طور که انتظار مي‌رفت، وزير ارتباطات جزو افرادي بود که نسبت به اين جريان واکنش اينستاگرامي نشان داد و صرفا آن را تاسف‌برانگيز توصيف کرد. اما چنان که پيش از اين وی در موضعي شفاف، اين کسب و کار را نمونه‌ای از کسب و کارهای نو و ایده‌های خلاق دانسته بود، توقع آن مي‌رفت حساسيت بيشتري نيز نسبت به عملکرد ضعيف و سهل‌انگارانه اين شرکت نسبت به تامين امنيت کاربران نشان دهد. اما در ادامه، توضيحات اسنپ نيز نه تنها نتوانست توجيهي براي علت به خطرافتادن کاربرش باشد، بلکه زنگ خطري براي ساير کاربران اين اپليکيشن نيز شد. به‌طوري که اسنپ نه تنها درصدد عذرخواهي از حادثه پيش آمده و تلاش براي رفع کاستي‌هاي موجود در اين زمينه برنيامد، بلکه ظاهرا توقع تشکر و قدرداني از ارایه خدمات خود نيز داشت! زيرا اعلام کرد که به صورت داوطلبانه جهت تسريع در دستگيري متهم اقدام به همکاري با پليس کرده است. تا اين که سرانجام، دولت‌آبادي، دادستان تهران، اسماعيلي، رييس دادگستري استان تهران و نيز سردار رحيمي، رييس‌پليس تهران وارد اين جريان شدند. اين افراد از مواضع رسمي خود، صرفا عمل تجاوز و فرد متجاوز را نشانه نگرفتند. بلکه مديران اسنپ را به پليس امنيت احضار کردند تا به گفته دادستان تهران، ضمن ارايه مستندات و چگونگي فعاليت شرکت مذکور در حوزه حمل و نقل، فعالیت‌های وي محملی برای ایجاد ناامنی و ارتکاب جرایم نشود.
بر اساس اين گزارش، از جايي که تا کنون هر گونه نقد و هشدار رسانه‌ها نسبت به لزوم قانونمند شدن و لزوم نظارت دقيق نسبت به عملکرد استارت‌‌آپ‌هايي نظير اسنپ و ساير فعالان موجود در اين زمينه باعث واکنش‌هاي پشت‌گرم‌گونه و گاه طلبکارانه صاحبان اين کسب و کار شده است، تصميم گرفتيم اين بار مخاطبان خود را مردم و کاربران اين خدمت اعم از راننده و مسافر قرار دهيم تا حداقل نسبت به حقوقي که اين اپليکيشن براي آنها در نظر گرفته است، آگاه باشند. مطابق قوانین و توافق‌نامه اسنپ، کاربران پس از اخذ خودرو از طريق اين اپ، می‌پذیرند که اسنپ خدمات حمل و نقل شهری نیست، بلکه تنها خدمات نرم‌افزاری است که ارتباط بین مسافران و رانندگان را جهت توافق بر انجام یک سفر فراهم می‌کند. توضيح اين بند به زبان ساده و در يک کلام چنين است که خون کاربر اسنپ، به گردن خودش است و اين شرکت هيچ مسووليت و تعهدي در برابر مسافر و البته راننده خود ندارد!
در همين راستا، تعرض به مسافر اسنپ توسط راننده اين اپ را مي‌توان تعبيري از کمپين تبليغاتي «ناکجا ميري» اين شرکت دانست که چندي پيش اعلام کرده بود مخاطبان اسنپ هیجان بیشتری را تجربه خواهند کرد.
  • ورود وزارت اطلاعات به قرارداد مخابراتي
دو تن از نمايندگان زن مجلس شوراي اسلامي که چندي پيش درصدد دو سوال از وزير ارتباطات بودند، در هفته گذشته توانستند ضمن اعلام وصول، به طرح اين پرسش‌ها بپردازند. بر اين اساس، سيده حميده زرآبادي و فاطمه حسيني از جهرمي در خصوص قراردادهای نگهداری شرکت زیرساخت و همچنين سرنوشت پروژه ارتقا و توسعه انتقال برنامه پنج‌ساله پنجم مخابرات سوال پرسيدند. يکي از اين سوال‌ها، مربوط به تعدادی از قراردادهاي نگهداری سیستم‌های مختلف مربوط به شرکت زیرساخت (از توابع وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات) بود که تا آبان‌ماه سال ۹۶ اعتبار داشت. اما وزارت ارتباطات شش ماه زودتر اعلام کرده بود که باید شکل این قراردادها تغییر کند و حجمی شود که به اعتقاد نمايندگان مطرح‌کننده اين سوال، اقدام مذکور با شائبه‌هايي نظير بيکار شدن نيروهاي متخصص، عدم نظارت دقيق کارفرما بر روي قراردادها و در نتيجه به جيب زدن بيت‌المال توسط پيمانکاران رو‌به‌روست.
اما سوال دوم در مورد قراردادي بود که در سال 1390 توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با شرکت‌های پیمانکار جهت ارتقا و توسعه انتقال برنامه پنج‌ساله پنجم مخابرات منعقد شد. اما به گفته نمايندگان مجلس، در حالی که مبلغ پایه این قرارداد ۱۶۹ میلیون یورو بوده و قرار بوده اعتبارات آن از طریق فروش اوراق مشارکت توسط آستان قدس رضوی تامین شود به ۲۵۰ میلیون یورو افزایش یافته است. گفتني است افزايش 81 ميليون يورويي اين قرارداد، باعث شده است تا وزارت اطلاعات هم در این حوزه ورود پيدا کند. زيرا بهای پروژه را به‌‌طور کلی چه مبلغ پایه و چه مبلغ نهایی نامناسب و محل شبهه تشخيص داده است.
  • درآمد 400 ميليون توماني سايت‌هاي صيغه
سايت، کانال و صفحاتي که در فضاي مجازي، مردان و زنان را تشويق به داشتن روابطي خارج از رابطه‌هاي رسمي و دايمي زناشويي مي‌کنند را مي‌توان حيات‌خلوت‌هاي دنيايي دانست که افراد با زدن يک نقاب بر چهره مي‌توانند چهره دیگری از خود را نشان دهند. هفته گذشته، نتايج يک تحقيق در مورد سايت‌هاي صيغه منتشر شد که بسيار تامل‌برانگيز بود. به گفته حامد بخشي، جامعه‌شناس؛ مردان متاهل از مشتريان پر و پاقرص سايت‌هاي همسريابي هستند. طبق آنچه که وي به تحقيقات مرکز پژوهش‌هاي مجلس، گزارش مي‌دهد تنها یکی از این سایت‌ها در سال 91، بيش از 12 میلیون تومان درآمد روزانه داشته و درآمد برخی از سایت‌ها به ماهی 400 میلیون تومان هم رسیده‌ است. به گفته وي، طبق تحقيقي که پيش از اين در خصوص سايت‌هاي همسريابي انجام شده است، رنج سني کاربران اين سایت‌ها بین 18 تا 70 سال بوده، اما 65 درصد کاربران سن خود را بین 23 تا 32 گزارش داده‌اند. همچنین 70 درصد اين کاربران ادعا کرده‌اند که تحصیلات دانشگاهی دارند و نکته قابل توجه آن‌ که 23 درصد از مردان کاربر و یک درصد از زنان تمایل به ازدواج موقت داشته‌اند که البته اغلب مردان داوطلب، متاهل بوده‌اند. روان‌شناسان بر اين باورند که دلايلي همچون پر کردن خلاهاي موجود در افراد، به‌روز نشدن روابط زناشويي، وجود تنوع در گزينه‌هاي جنسي و نيز عدم وجود فانتزي در هنگام ازدواج فرد داوطلب، مي‌تواند از عواملي باشد که مردان متاهل را در صدر مشتريان اين قبيل سايت‌ها قرار مي دهد.
  • رجيستري شاید از 28 مهر بیاید
بدون ترديد رجيستري گوشي تلفن همراه را مي‌توان از خاک‌خورده‌ترين پرونده‌هاي ICT ايراني دانست که در دولت‌هاي مختلف، شکل عوض کرده و در قامتي جديد ظاهر مي‌شود. بر همين اساس، هفته گذشته نيز طرح رجيستري بار ديگر مورد هم انديشي قرار گرفت و طي آن مقرر شد اين طرح از 28 مهرماه اجرا شود و به دنبال آن برای 5 تا 10 درصد از گوشی‌های موجود در بازار که از روز شنبه روشن می‌شوند، پیامک برای خریدار ارسال شود که گوشی شما از مبادی قانونی خریداری نشده است. به دنبال ارسال پیامک، خریدار یک ماه فرصت دارد که برای تعیین تکلیف به فروشنده مراجعه کند و بر اساس سیستمی که براي این موضوع طراحی شده، مغازه‌دار باید 15 درصد از ارزش کالای خریداری‌شده را از طریق سامانه‌ای که در گمرک طراحی شده به‌عنوان عوارض ورود پرداخت کند و پس از آن کد رجیستری برای خریدار ارسال می‌شود. در همين راستا، پيش از اين اعلام شده بود که شرکت دانش‌بنیانی از دانشگاه شریف توانسته رقیب خود که شرکتی خارجی بود را کنار بگذارد و وارد مرحله اخذ مجوز اجرا برای طرح رجیستری شود. انتشار اين خبر در هفته گذشته دو نکته را در بر داشت: يک اين که آيا رجيستري با اين مدل باعث سرشاخ شدن خريدار و فروشنده با يکديگر نمي‌شود و اين درست است که به جاي اصلاح اين عمل از ريشه، مصرف‌کنندگان نهايي کالا را به جان يکديگر بيندازيم؟
ديگر اين که عموما افکار عمومي، خاطره مطلوبي از عملکرد شرکت‌هاي دانش‌بنيان دانشگاه شريف ندارد(مثال طراحي نرم‌افزار فارسي کردن پيامک و يا طرح شکست‌خورده لينوکس ملي و يا FOSS). بنابراين انتظار می‌رود تمامی ملاحظات از جمله سوابق کاري شرکت‌هاي دانش‌بنيان، پيش از واگذاري يک طرح به آنها به ميزان کافي بررسي شود!
 
 
منبع:عصر ارتباط


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200