http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
يكشنبه 16 مهر 1396
ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت
ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت

ايران؛ موزه ماهواره‌هاي زميني و فضايي

از چهارم تا دهم اکتبر هر سال که مقارن با دوازدهم تا هجدهم مهرماه است، در کشورهایي از جمله ايران که عضو اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) هستند، هفته جهاني فضا ناميده مي‌شود. فضا، عموما از جمله حوزه‌هايي است که نه تنها در ايران، بلکه در بسياري از کشورهاي جهان به نوعي از جنبه نظامي-دفاعي به آن نگريسته مي‌شود و در اين ميان اغلب تصميم‌گيران ارشد در کشور تمايل دارند، حوزه فضايي به عنوان مانوري اقتدارگرايانه که داراي جامه علمي ‌نيز هست، به نمايش گذاشته شود. اما به دور از هياهوي موجود بر سر تحقق اين خواسته، ايران تا چه حدتوانسته در عرصه فضا حرفي براي گفتن داشته باشد؟
مرور کارنامه ايران در حوزه فضا حاکي از اين است که ايران تا کنون 9 بار به طور جدي اقدام به ساخت و در برخي موارد پرتاب ماهواره با کمک کشورهايي چون روسيه، چين و ايتاليا به فضا کرده است که در تمامی اين اقدامات، ميليون‌ها دلار در پاي قرارداد با کشورهاي شريک و راهبر در اين زمينه صرف شده است که حاصلی جز زمين‌گير شدن ماهواره‌ها به دلايلي همچون تحريم، گم شدن ماهواره‌ها در نقطه‌اي نامعلوم از فضا، عدم تحويل ماهواره به ايران و همچنين رديف شدن فهرستي از نام‌هاي زيبا همچون ناهيد، اميد، مصباح، طلوع، رصد، نويد و فجر را در پي نداشته است. شعار امسال ايران «اکتشاف جهان‌های جدید در فضا» بود و در اين هفته رويدادهاي بسياري در اين خصوص رخ داد.
از جمله اين که ريیس کارگروه هوافضای کمیسیون صنایع مجلس از اختصاص ۳۶ هزار میلیارد ریال در برنامه ششم به فناوری فضايي خبر داد و البته از نبود انسجام و هماهنگی در ساختار اداری فضایی کشور انتقاد کرد. ريیس سازمان فضایی ایران اما بار دیگر و در ادامه ماموریت‌های این سازمان فهرستي بلند بالا از ماهواره‌هاي در دست پرتاب ارايه داد و در نهايت الهام امين زاده، دستیار حقوقی شهروندی ريیس جمهور نيز پیش‌نویس قانون ملی فضا را ضمن يک سخنراني به وزارت ICT اعطا کرد که با ترديدهايی از سوی خبرگان همراه بود. برای مثال وي در ابتدا اعلام کرد که حقوق فضا در مقایسه با حقوق هوا و دریا در ايران رشد نداشته است که اين خود باعث طرح اين پرسش شد که آيا واقعا منظور ايشان اين است که حقوق دريا و هوا در کشور رشد داشته؟! وي همچنين در حالي ایران را جزو ۱۰ کشور اول فضایی دنیا اعلام کرد که عملکرد پرهزينه و نيز ناموفق ايران در اين زمينه بارها موجبات انتقادات بسياري از جمله نمايندگان مجلس در دوره‌هاي مختلف با هر نوع فراکسيون و حزبي را برانگيخته است. با اين رويکرد به تحليل اخبارICT  ايراني در هفته‌اي که گذشت، مي‌پردازيم.

  • يک کشور و اين همه ماهواره
هفته گذشته بهرامي، رییس سازمان فضایی ایران در نشستی با حضور خبرنگاران منتخب، از ليست بلندبالايي از ماهواره‌هاي ايراني خبر داد که در صف انتظار براي پرتاب ايستاده‌اند. وي در ابتدا از ساخت ماهواره دوستی متعلق به دانشگاه شریف خبر داد که به‌زودی با پرتاب‌گر داخلی به فضا فرستاده می‌شود. سپس از اتمام مراحل ساخت ماهواره پیام دانشگاه امیرکبیر گفت. بهرامي ‌همچنين از رسيدن ماهواره ناهيد به مرحله تحويل‌گيري توسط پژوهشگاه فضایی ایران خبر داد و اظهار داشت  ماهواره سنجشی ظفر دانشگاه علم و صنعت نيز تا سال ۹۷ برای پرتاب آماده می‌شود. وي يادي نيز از ماهواره مصباح کرد و گفت تعیین تکلیف این پروژه نیازمند زمان و هزینه بيشتر است که اين بدان معناست که 11 سال (از سال 85 تا کنون) زمان و هزينه کردن براي اين ماهواره کافي نبوده است! نکته جالب اين بود که وي در خصوص اعزام موجود زنده به فضا نيز گفت که نبايد جنبه هیجانی و تبلیغاتی به اين قضيه دهیم، چرا که توقع ایجاد کردن، صدمه‌زا است. بهرامي ‌همچنين از ماهواره‌اي به نام پارس 1 نيز سخن گفت که در اين خصوص جزييات بيشتري ارايه نداد و ظاهرا دانش‌بنيان و دانشگاهي بودن از ويژگي‌هاي آن است.
  • من يک روس هستم
پس از اين که دولت‌آبادي، دادستان تهران عليه پاول دوروف، مديرعامل پيام‌رسان تلگرام جهت بسترسازي براي ارتکاب جرم‌هایی مانند هرزه‌نگاری کودکان، قاچاق مواد مخدر و عملیات تروریستی از جمله گروه داعش اعلام جرم کرد، واکنش‌هاي بسياري برانگيخته شد. در اين ميان همان طور که انتظار مي‌رفت، دوروف نيز بلافاصله پس از انتشار اين خبر واکنش نشان داد. اما ظاهرا کنار آمدن با اين قضيه براي وي آن قدر راحت نبود که به رسم گذشته به انتشار يک توييت قناعت کند. زيرا وي، در واکنش به اين خبر، ابتدا دو توييت به فاصله کوتاهي از يکديگر منتشر کرد و سپس يادداشت مفصلي را در کانال شخصي خود در تلگرام نوشت که متاسفانه رسانه‌هاي ايراني، برداشت‌هاي آزاد و کلیک‌آور از بخشي از اين يادداشت‌ها کردند. ما ترجمه کامل اظهارات وي را يافتيم که درICT ايراني بخشي از آن را مي‌آوريم. دوروف چنين اظهار داشته است که «برخی کاربران از من می‌پرسند که احکام قضایی در ایران و روسیه، چه تاثیری روی تلگرام و شخص من می‌گذارد. پاسخ ساده این است که: بی‌تاثیر است. برای من سفر نکردن به ایران ساده است. اگرچه این کشور تاریخی غنی دارد و به نظر جای جالبی می‌رسد، من ارتباطی با آن ندارم و می‌توانم ممنوعیت سفر به ایران را تاب بیاورم. در مورد روسیه اما، موضوع کمی ‌مهم‌تراست؛ چون من یک روس هستم (اگرچه گذرنامه سن کیتس دارم) و والدینم در روسیه زندگی می‌کنند. ممنوعیت سفر به روسیه، هزینه‌ای کوچک است که باید برای موضوعاتی که در معرض تهدید است، بپردازم. وي همچنين نوشت:«برای ما اهمیتی ندارد که برخی کشورها علیه ما، به دلیل حفاظت از حریم کاربران، اعلام جرم کنند. ما همیشه آماده‌ایم که تمامی ‌ارتباطات شخصی و تجاری را با چنین کشورهایی قطع کنیم که از این ارتباطات علیه ما استفاده نشود. آنها می‌توانند ما را در قلمرو خود مسدود کنند. اما، همان گونه که در نوشته‌های قبلی‌ام درباره چین نشان دادم، این کار به آنان کمکی نمی‌کند. در نهایت، آزادی و حریم خصوصی چیره خواهد شد و کسانی که می‌خواهند به دهه 1930 میلادی بازگردند، خود را در سمت نادرست تاریخ خواهند یافت.»
  • مسيرياب WAZE؛ دیگر صهيونيستي نیست!؟
اغلب رانندگاني که داراي گوشي هوشمند هستند و يا افرادي که از مسافران تاکسي‌هاي آنلاين در ايران‌اند، درباره مسيرياب WAZE چيزهايي شنيده‌اند. ویز در واقع یک برنامه جهت‌یابی جغرافیایی بر مبنای GPS است که برای گوشی‌های هوشمند طراحی شده و رانندگان برای مسیریابی بهتر از آن استفاده می‌کنند. این نرم‌افزار توسط استارت‌آپ اسراییلی به نام ویز ایجاد شد که سرانجام در سال ۲۰۱۳، توسط گوگل به قیمت ۱٫۰۳ میلیارد دلار خریداری شد. ويز که در ايران به دليل ارايه اطلاعات ترافيکي و همچنين مسيريابي دقيق مورد استقبال شمار قابل توجهي از کاربران قرارگرفته بود در اسفند سال گذشته به شکل عجيبي فيلتر شد. فيلتر ويز از اين جهت، تامل‌برانگيز بود که عامل صدور دستور آن مطابق قانون، کميته تعيين مصاديق مجرمانه نبود! بلکه طبق آنچه که در آن زمان توسط خرم‌آبادي، معاون دادستان اعلام شد، اين بود که فيلتر این نرم‌افزار بنا به دستور یکی از مقامات قضایی ايران صورت گرفته است. در اين رابطه، قاضي که دستور فيلتر ويز را صادر کرد و بلافاصله حکم ايشان مورد اجرا قرار گرفت، هيچ‌گاه شناسايي نشد، اما علت فيلتر ويز، ابزار جاسوسی بودن و تعلق به رژیم صهیونیستی اعلام شد. به طوري که بنا به گفته معاون دادستان، اين نرم‌افزار قادر بود به محض نصب روی گوشی به تمامی اطلاعات شخصی کاربر از جمله مسافرت‌ها و موقعیت جغرافیایی و سایر اطلاعات خصوصی وی دسترسی پیدا کند و این امر مي‌توانست برای امنیت مردم و کشور مشکلاتی ایجاد کند.
اما هفته گذشته، فيلتر ويز وارد فاز ابهام‌آميز ديگري شد. به طوري که رسانه‌ها خبر از رفع فيلتر بي‌سر و صداي ويز دادند. اما اين بار ويز، داراي تغييرات جديدي شده بود. از جمله اين که  امکانات فارسی از جمله راهنمای صوتی فارسی و نیز منوی فارسی برای بخش تنظیمات اپلیکیشن به اين نرم‌افزار اضافه شده بود. اما در ميان هياهوي رفع فيلتر ويز بود که دسترسي برخي از کاربران به اين مسيرياب دوباره قطع و دسترسي بقيه به آن همچنان ادامه داشته و دارد. وضعيت فعاليت مسيرياب ويز در ايران در حالي ابهام‌آميز است که چنانچه فيلتر آن به دليل صهيونيستي بودن‌اش باشد، تغييري در ماهيت آن ايجاد نشده است که حال بخواهد رفع فيلتر شود. البته شايعات ديگري نيز وجود دارد که علت فيلترينگ ويز را رايزني فعالان حوزه حمل و نقل جهت مانع‌تراشي فعاليت تاکسي‌هاي آنلاين در کشور مي‌داند.  
  • گيم‌هاي خارجي و دردسر جديد وزير ارتباطات
آذري جهرمي ‌را مي‌توان فعال‌ترين عضو کابينه در فضاي مجازي و به ويژه توييتر دانست، اما به نظر مي‌رسد دستيابي به چهره‌اي مردمي ‌دردسرهايي نيز دارد. وي که چندي است، پیگیر وضعیت اتصال کاربران ايراني به بازی‌های آنلاین خارجی است و علت این اقدام را مطالبات کاربران ايراني از وي مي‌داند، هفته گذشته نام 16 بازی آنلاین خارجی و نيز وضعیت سرعت دسترسي به سرعت آنها را در بازه زماني 29 شهریور تا 3 مهر اعلام کرد. اين در حالي بود که در ميان نام بازي‌هاي اعلام شده توسط وزير، بازي‌هايي وجود داشت که برخي از آنها بدون مجوز بنياد بازي‌هاي رايانه‌اي بودند و يکي از آنها نيز داراي محتواي نامناسب مبتني بر ترويج خشونت و عریانگری بود که به دليل احتمال تبليغ و سوءاستفاده برخي از کاربران از بازي مذکور، نام آن افشا نمي‌شود و محفوظ باقي مي‌ماند. اين اقدام وي در حالي صورت گرفت که وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات در اینستاگرام نزدیک به 50 هزار فالوور دارد که البته بیشتر آنان را جوانان تشکیل می‌دهند. لذا پس از انتشار بازتاب گسترده اين قضيه، وي پستي در اينستاگرام منتشر کرد و نوشت که محتوای این بازی‌ها ازسوی وزارت ارتباطات بررسی نشده و صرفا اسامی‌بازی‌ها بر اساس بیشترین میزان مصرف کاربران و اقبال آنها در بین کاربران ایرانی لحاظ شده است.
  • دستگيري نذري‌ياب تلگرامي
اما يکي از خبرهاي جالب و در عين حال تامل‌برانگيز هفته گذشته، دستگيري فردي بود که اقدام به راه‌اندازي کانالي با عنوان نذري‌ياب کرده بود. گرداننده اين کانال که فردی باهویت ع.ا مستقر در شهر زنجان بود، در حالي اقدام به ايجاد کانال نذري‌ياب در تلگرام کرده بود که ادعا داشت اعضاي کانال مي‌توانند با عضويت در آن از اماکن مختلف پخت و توزيع غذاي نذري در سراسر کشور مطلع شوند. اين در حالي بود که به گفته سرهنگ آدينه‌لو، رییس پلیس فتا فرماندهی انتظامی‌استان زنجان، انگيزه اصلي اين فرد ايجاد مزاحمت براي شهروندان بوده است. به طوري که وي با انتشار آخرين اطلاعيه‌اي در کانال‌اش که به موجب آن نيز دستگير شد ادعا کرده بود قهوه‌خانه‌اي در شهر زنجان، نذر قليان رايگان دارد! اما صرفنظر از اقدامات مذبوحانه‌اي که اين فرد براي آزار و اذيت مردم انجام مي‌داد، افرادي هستند که در اين کانال عضو شده بودند. طبق اعلام پليس فتا در اين کانال 4 هزار نفر عضويت داشتند. اين بدان معناست که اگر اين کانال تعطيل نمي‌شد و عضوگيري آن تا مراسمي ‌همچون اربعين که مردم طي آن اقدام به پخش نذري مي‌کنند، ادامه مي‌يافت مي‌توانست به بيش از پنج هزار عضو دست يابد که اين بدان معناست که کانال مربوطه جزو کانال‌هاي پربازديد به شمار مي‌رفت و طبق آيين‌نامه شوراي‌عالي فضاي مجازي، مشمول دريافت مجوز از وزارت ارشاد مي‌شد!؟

منبع:عصر ارتباط


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200