http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
يكشنبه 16 مهر 1396
رونمایی از سامانه‌ای که در مرحله پایلوت است
رونمایی از سامانه‌ای که در مرحله پایلوت است

سامانه صیاد در مرحله راه‌بنداز جابنداز

عبداله افتاده -
سه هفته پيش بانک مرکزي در حاشيه جلسه شوراي پول و اعتبار و با حضور مسوولان مربوطه سامانه صياد (صدور يکپارچه الکترونيکي دسته چک) را رونمايي کرد و طبق معمول برخی رسانه‌های وابسته و کم‌اطلاع تیتر زدند و هیاهویی به پا شد مبنی بر این که سامانه صیاد راه‌افتاد و اعتبار به چک‌های ایرانی بازگشت!
اين در حالي است که **بررسي‌هاي ما نشان مي‌دهد آنچه افتتاح شد چیزی بیش از یک طرح پایلوت (آزمایشی) و محدود نبود و هنوز راهی بسیار طولانی تا اتصال تمامي شعب بانک‌ها در سراسر کشور به اين سيستم و عملیاتی شدن واقعی آن باقی مانده است. **
نحوه عملکرد سامانه صياد به شکلي است که از ابتداي درخواست دسته چک تا مرحله نقد شدن آن را تحت کنترل داشته و مشکلات موجود را حل مي‌کند و به عبارتي مديران بانک مرکزي در صدد بازگشت اعتبار به چک‌ها هستند.
تعريف رونمايي رسمي از يک سرويس زماني است که تمامي اجزاي آن کار کنند‌ نه اينکه سيستمي همانند صياد که اگر حتي يک بانک به طور کامل به آن متصل نشود، عملاً چک‌هاي آن بانک به مفهومي که در صياد تعريف شده داراي اعتبار نيست.
**در حال حاضر چنانچه به شعب بانک‌ها براي دريافت دسته‌چک جديد مراجعه کنيد دسته‌چک‌ها با روال گذشته صادر مي‌شود و به نظر مي‌رسد تنها برخي از شعب امکان اتصال به سامانه صياد را دارند. **
اين در حالي است که معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي در مراسم رونمايي (بخوانید تشریح کارکردهای سامانه صیاد) از سامانه صياد در خصوص ويژگي بارز سامانه صياد گفته بود: ويژگي بسيار مهم سامانه صياد اين است که يک شماره منحصر به‌فرد روي هر برگ چک درج مي‌شود که دريافت‌کننده چک مي‌تواند اين رقم را به سامانه پيامکي بانک مرکزي ارسال کند و در همان لحظه از سوءسابقه صاحب چک مطلع شود.
ناصر حکيمي تاکید کرد: اگر مشکلي وجود داشته باشد همان لحظه گيرنده پيامک مطلع مي‌شود و مي‌تواند قبل از اينکه چک را دريافت کند معامله را قطعي نکند، اين موضوع اطمينان نسبي به افراد مي‌دهد که اصالت چک اطمينان‌بخش است و ضمن آنکه وضعيت صاحب چک استعلام شده است.
او در ادامه تشریح کارکردهای سامانه صیاد که پیش از این نیز همگان در جریان آن قرار داشتند، گفت: استانداردسازي برگه چک نقش مهمي را در پيشگيري از جعل ايفا مي‌کند و به ذي‌نفع چک امکان مي‌دهد تا از اصالت آن با توجه به يکپارچگي مولفه‌هاي امنيتي و ظاهري در تمام بانک‌ها اطمينان حاصل کند. همچنین با توجه به اصلاح فرايند صدور و کارسازي چک، امکان استعلام وضعيت صادرکننده چک براي گيرنده‌ ذي‌نفع آن به هنگام معامله و پيش از پذيرش آن از سامانه متمرکز فراهم خواهد شد.
وي با اشاره به برنامه‌ريزي و پياده‌سازي اين سامانه در مدت يک سال گفت:‌ طرح و رنگ چک‌هاي صياد گلبهي و از فردا در شعب بانک‌ها ارايه وتوزيع مي‌شود.
وي ادامه داد: ‌چک‌هاي موجود تا 15 ارديبهشت ماه 97 داراي اعتبار است و درخواست و دريافت از طريق اينترنت بانک انجام مي‌شود و گيرنده چک مي‌تواند از طريق پيامک استعلام چک‌ها انجام دهد.
معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي با ابراز امیدواری کرد: با راه‌اندازي سامانه صياد که از امروز (سه هفته قبل) فعاليت خود را آغاز مي‌کند اطمينان و اعتماد به چک بيشتر شود و اين ابزار به عنوان يکي از ابزار‌هاي تامين مالي خرد و پرداخت باشد. وی گفت:‌ در مورد چک‌هايي که براي بعد از اين تاريخ صادر شده است اين چک‌ها از اعتبار ساقط نمي‌شود و به قوت خود باقي است.
حکيمي عنوان کرد:‌ البته تنها تفاوت اين است که از ارديبهشت سال 97 اين چک‌ها تنها در بانکي که آن را صادر کرده قابل نقد شدن است اما ساير چک‌ها صيادي قابل وصول است.
این در حالیست که گفته شده سامانه صیاد به صورت ۲۴ ساعته از طریق سامانه پیامکی به درخواست‌های استعلامی پاسخ خواهد داد و شماره این سامانه پیامکی به زودی از طریق بانک مرکزی به اطلاع عموم خواهد رسید.
**اما بررسی‌های خبرنگار ما نشان می‌دهد در حال حاضر برخلاف وعده قبلی بانک مرکزی در خصوص اعلام شماره پیامکی به منظور استعلام چک‌های صیادی هنوز هیچ سرشماره‌ای از سوی این نهاد اعلام نشده که خود نشان از رونمایی نمایشی این سامانه دارد.**
شعب همچنان در انتظار دریافت چک‌های صیادی
تمامي اينها در حالي است که بررسي‌هاي ميداني ما از شعب بانک‌ها نشان مي‌دهد که هنوز هيچ چک صيادي در شعب بانک‌ها توزيع نشده است و همچنان روال صدور و ارايه چک به مشتریان بانک‌ها همان مسير گذشته است.
براساس این گزارش، بانک مرکزي سوم خرداد ماه ۱۳۹۶ سامانه صدور يکپارچه الکترونيکي دسته چک (صياد) را به منظور افزايش امنيت چک و جلوگيري از صدور چک‌هاي بلامحل اجرايي و به بانک‌ها مهلت داد تا ۱۵ شهريور ماه امسال به اين سامانه متصل شوند. با گذشت اين مدت، ۲۲ بانک به اين سامانه متصل شده‌اند اما هشت بانک هنوز باقي مانده‌اند که بانک مرکزي نيز در ابتداي شهريورماه فرصت ۱۱ روزه‌اي را براي پيوستن آنها به اين سامانه تعيين کرد که به نظر مي‌رسد همچنان آنها به اين سامانه متصل نشده‌اند.
**حال پس از گذشت مدتي از معرفي و اجراي اين طرح در سيستم بانکي، ۱۵ شهريور ماه سال جاري آخرين مهلت بانک‌ها براي اتصال به اين سامانه بود، اما اکنون با گذشت مهلت داده شده همانند گذشته از بانک‌هایی که به این سامانه متصل شده‌اند تنها چند شعبه آنها امکان ارایه خدمات چک‌های صیادی را دارند.**
اين در حالي است که بر اساس اعلام بانک مرکزي فقط در تيرماه امسال قريب به يک و نيم ميليون فقره چک برگشتي به ارزش ١٣ هزار ميليارد تومان ثبت شده است، آماري بزرگ از ميزان چک برگشتي که مي‌تواند نظام اقتصادي و اجتماعي و فرهنگي هر جامعه‌اي را تحت تاثير قرار دهد.
 
راه‌بنداز جابنداز
اينکه چرا بانک مرکزي در رونمايي از سرويس‌هايي که همچنان در مرحله پايلوت قرار دارد عجله مي‌کند، موضوعي است که به نظر مي‌رسد اين نهاد به دليل کندي بانک‌ها مجبور به استفاده از روش "راه‌بنداز جابنداز" است تا بلکه با فشار افکار عمومي سامانه‌هاي مدنظر بانک مرکزي به صورت کامل راه‌اندازي شود.
البته کارکرد دیگر این رونمایی، رها شدن از پیگیری و فشارهای رسانه‌ای است تا این کار هم به نوعی تمام‌شده تلقی شود **هر چند که بانک مرکزی در بسیاری از موارد در صورت ساده‌ترین تخلفات مبالغ بانک‌ها را بلاک می‌کند و حتی پس از رفع مشکل با کسر میزان جریمه پول را به بانک‌ها بر‌می‌گرداند اهرم نظارتی مناسبی است، اما اینکه چرا در مواردی که چکی برگشت بخورد که انبوهی از معضلات و مشکلات را نیز ایجاد می‌کند، از اهرم‌های نظارتی خود استفاده نمی‌کند سوال‌برانگیز است.**
منبع:عصر ارتباط
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200