http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
دوشنبه 10 مهر 1396
در کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران تدوین می‌شود
در کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران تدوین می‌شود

مطالبات بخش خصوصی ICT از سه وزیر

کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران یکشنبه دوم مهرماه در جلسهای با حضور اعضای این کمیسیون، مقرر کردند نقشه راه حوزه فاوا و مطالبات بخش خصوصی در حوزه ICT از سه وزیر ارتباطات، صنعت و فرهنگ و ارشاد اسلامی، تدوین شده و به هیات دولت ارسال شود.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون ICT اتاق بازرگانی ایران، در این جلسه محمدرضا طلایی، رییس کمیسیون گفت: نقشه راه و درخواستهای بخش خصوصی حوزه ICT از سه وزیر ارتباطات، صنعت و فرهنگ که هر یک به نحوی با حوزه فناوری اطلاعات در ارتباط هستند از مواردی است که کمیسیون ICT  قصد دارد به تدوین آنها پرداخته و به اطلاع وزرا برساند.
وی اضافه کرد: ما قصد داریم مطالبات بخش خصوصی را باتوجه به شروع به‌کار دولت جدید به گوش وزرا برسانیم. این پتانسیل در ICTکشور وجود دارد که با یک اپلیکیشن پیام‌رسان مانند تلگرام شغلهای زیادی را ایجاد کرد، اما ما هر روز با معضلی روبهرو هستیم؛ زیرا پراکندگی و فعالیت بخشهای گوناگون موجب ایجاد یک سردرگمی ميان فعالان حوزه ICT  شده که نمی‌دانند برای پیگیری مسایل خود به کجا بايد رجوع کنند.
طلایی در زمینه قانون کپیرایت نیز گفت: ناکارآمدیهایی در قانون و آییننامههای اجرایی آن وجود دارد که امیدواریم باتوجه به عنایت وزیر ارتباطات به این موضوع به آنها رسیدگی شود. همچنین کمیسیون ICT اتاق بازرگانی در همین زمینه از گروهی کارشناس دعوت به همکاری کرده تا مطالبات بخش خصوصی ICT را از سه وزیر تدوین کرده و به دولت اعلام کنیم. علاوه بر این، با هماهنگی که با ریاست اتاق انجام شده، قرار است وزیر ارتباطات را به‌عنوان نخستین وزیر به صرف صبحانه کاری به اتاق بازرگانی ایران دعوت کنیم.
مسعود شنتیایی، عضو کمیسیون ICT اتاق ایران نیز گفت: هر جایی که ما کار کارشناسی انجام دادیم و نتایج آن را ارایه دادهایم، حداقل 70 تا 80 درصد آن به‌نتیجه رسیده است که باید این امر مورد توجه قرار گیرد.
وی اضافه کرد: مسوولیت اتاق تولید و بازرگانی است و نبايد این مسوولیت‌ها را به اتاقهای دیگر همچون تعاون و اصناف سپرد.
وی ادامه داد: در برنامهای که وزیر ارتباطات پیش از کسب رای اعتماد در اتاق بازرگانی تهران مطرح کرد، موضوع تولید سخت‌افزاری و تجهیزات گنجانده نشده بود؛ درحالی‌که در برنامه ششم که با حمایت وزارت ارتباطات تصویب شده، حدود 110 هزار میلیارد تومان برای سرمایهگذاری پیشبینی شده بود که بايد این حوزه را متحول کند؛ اما به‌نظر میرسد برنامه مشخصی برای این حوزه وجود ندارد یا حداقل درباره آن صحبت نمیشود.
به گفته وی، در این مدت تمرکز وزیر بر مسایلی همچون پهنای باند و اینترنت بوده که این فقط گوشه‌ای از مسایل حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات است و چراغ راه فعالان حوزه سختافزار مشخص نشده است.
بیات، مدیرعامل مرکز فاوای آموزش الکترونیک نیز گفت: حراست از کسب‌و‌کارهای نوپا که بتواند در آینده منشا اشتغال باشد میتواند یک مطالبه جمعی باشد که بايد از وزرای دولت جدید آن را خواست. به هر حال با کسب‌وکارهای نوپا شوری ایجاد شده که باید مدل مناسبی برای حراست آنها انتخاب شود و حداقل سه وزیر صنعت، ارتباطات و فرهنگ بايد به این موضوع توجه کنند.
خالقی، پژوهشگر حوزه ICT نیز با ذکر نتایج تحقیقی که روی تاثیر ICT بر رشد کشورها و به سفارش کمسیون انجام داده، گفت: چیزی نزدیک به 4/2 تریلیون دلار ارزش‌افزوده اقتصادی توسط حوزه ICT در کشورهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی ایجاد شده است. همچنین دو تا سه درصد نیروی کار کشورهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی از بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات تامین میشود که آمار جالب توجهی است.
وی افزود: ICT سه اتفاق بزرگ را در فضای کسب‌وکار ایجاد میکند که بحث ارزش اندازه بازار، کاهش موانع ورود به بازار والبته پایین آوردن هزینه مشترک از جمله آنها هستند.
خالقی ادامه داد: در منطقه شاخصهای ICT ایران در مقایسه با کشورهای امارات و عربستان که رقبای منطقه‌ای ما هستند وضعیت خوبی نداشته و در بین 139 کشور رتبه صدم را در اختیار داریم. توجه کنید که آمارها نشان میدهد 10 درصد سرمایهگذاری در فاوا، حدود نیم‌درصد به رشد اقتصادی کمک میکند که میزان قابل توجهی است. اگرچه شاید در مقایسه با درآمدهای نفتی آنچنان به چشم نیاید، اما واقعیت این است که چون این رشد اقتصادی از ذهن نشات گرفته ارزش بسیار بالایی دارد و نباید آن را با درآمد نفتی قیاس کرد.
در پایان این جلسه، مسوولان شرکت «تواکسیم» (2exim ) که تحت نظر اتاق بازرگانی البرز و سازمان علمی و فناوری در حال فعالیت است به ارایه مطالب خود پرداختند. نماینده سایت فروشگاهی تواکسیم گفت: هم‌اکنون شرکتهای مختلف از جمله شرکتهای دانش‌بنیان محصولات خود را روی سایت تواکسیم قرار داده‌اند و ما مطالب آنها را به زبان‌های انگلیسی، روسی و عربی ترجمه کرده و منتشر میکنیم و نقش یک علیبابای ایرانی را بازی میکنیم که ارتباطات شرکت‌های ایرانی و خارجی را میسر میکند.
براساس اعلام نماینده این شرکت، تواکسیم از طریق شرکت در نمایشگاههای بین‌المللی و با کمک سئوی سایت خود به تبلیغ محصولات شرکتهای ایرانی می‌پردازد و در حال حاضر نیز 50 درصد بازدیدکنندگان این سایت کاربران خارجی هستند.
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200