http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
دوشنبه 10 مهر 1396
ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت
ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت

ایران از تلگرام شکایت کرد

پریسا خسروداد
Khosrodad.news@gmail.com
علاقه‌مندي ايراني‌ها به کد يک در سيم‌کارت تلفن همراه را همه مي‌دانند. به طوري که فردي که داراي شماره تلفن همراه با کد يک است همواره نسبت به اين موضوع آگاه است که فارغ از اين که شماره مورد نظر کي و چگونه به وي واگذار شده است، به محض اعلام آن در هر جايي اعم از اماکن عمومي، جمع دوستان، هنگام کاريابي و يا موارد مشابه، ممکن است با اين ظن که او فردي مرفه، احتمالا پولدار و چه بسا باکلاس باشد، قضاوت مي‌شود. صرفنظر از اين که قضاوت کردن افراد با توجه به شماره موبايل‌شان چه قدر حقيقي و چه قدر غيرواقعي است، نبايد از اين واقعيت غافل شد که هم‌چنان در بازار فروش سيم‌کارت، پس از شماره‌هاي رند،  شماره‌هايي قرار دارند که پس از 912 با عدد يک آغاز مي‌شوند. اين رويکرد، به زماني بازمي‌گردد که حدود دو دهه پيش و با واگذاري نخستين سيم‌کارت‌هاي تلفن همراه توسط شرکت ارتباطات سيار، نامبرينگ اين شماره‌ها به گونه‌اي در نظر گرفته شده بود که با عدد يک آغاز مي‌شد. حال با عرضه نامبرينگ‌هاي متنوع و پيش‌شماره‌هاي مختلف توسط اپراتورها و با گذشت بيش از 23 سال از عرضه نخستين سيم‌کارت، ايراني‌ها همچنان ترجيح مي‌دهند که سيم‌کارتي داشته باشند که از نامبرينگي قديمي‌تر برخوردار باشد تا شايد به گمان برخي گواهي بر داشتن اصالت و البته نوکيسه نبودن(!) آنها باشد. به قول برخي از دلال‌هاي اين بازار، اين سيم‌کارت‌ها هنوز خز نشده‌اند و دولوکس‌هاي بازار به شمار مي‌روند. شايعات پيرامون اين گونه سيم‌کارت‌ها در مقطعي از زمان آن قدر افزايش يافته بود که برخي کيفيت، آنتن‌دهي، عدم قابليت شنود و حتي امواج و تشعشعات آنها را بهتر از ساير سيم‌کارت‌ها مي‌دانستند. با يکديگر، ضمن بررسي اين موضوع به اهم رويدادهاي ICT ايراني در هفته‌اي که گذشت، مي‌پردازيم.

  • فوبياي کد يک را پاياني هست؟
هفته گذشته معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با تاکيد بر اين که مردم اصراري بر دريافت پيش‌شماره خاص نکنند از اجرای طرح یکپارچه‌سازی يا همان فلت‌سازي شماره‌های تلفن همراه از نظر نوع، کیفیت خدمات و هزینه‌های مترتب آن گفت: بین پیش‌شماره‌های مختلف هیچ تفاوتی وجود ندارد. وي همچنين اظهار داشت، شماره‌هایی که واگذار شده و به هر دلیلی فعال نشده است، باید تعیین تکلیف شوند تا امکان ورود آنها به چرخه بهره‌برداری فراهم شود.
براساس این گزارش مطابق آمارهای منتشره وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تا پایان خردادماه امسال مجموع خطوط واگذار شده در کشور بیش از 156 میلیون مشترک، مجموع مشترکان فعال بیش از 83 میلیون نفر و ضریب نفوذ آن 13/104 درصد اعلام شده است که همراه اول با داشتن بيش از 67 ميليون مشترک، داراي بيشترين تعداد مشترک تلفن همراه است. معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت از هموطنان خواست در صورت مواجهه با هرگونه تخلف در این زمینه مراتب را از طریق شماره تلفن 124 دریافت و رسیدگی به شکایت مردمی این سازمان و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در سراسر کشور اطلاع دهند تا اقدام قانونی لازم درباره آن صورت پذیرد. 
  • اعلام جرم دادستان ايران عليه تلگرام
موضع‌گيري‌هاي ايران عليه تلگرام به خاطر مسايلي همچون عدم مسدودسازي کانال‌هايي که داراي محتواي مجرمانه هستند و همچنين عدم موافقت جهت انتقال سرورهاي اين پيام‌رسان به داخل خاک ايران، سرانجام از وضعيت هشدار و تهديد خارج شد و در هفته گذشته شکلي جدي به خود گرفت.
بر همين اساس هفته گذشته، دولت‌آبادي، دادستان تهران اعلام کرد: علیه مدیریت تلگرام اعلام جرم شده و این پرونده به ناحیه‌ امور بین‌الملل دادسرای تهران ارجاع شده است. وي افزود، این که شبکه تلگرام خود را تابع قوانین غربی‌ می‌داند، مانع از رسیدگی به این اعلام جرم نخواهد بود. به موجب این اعلام جرم، شبکه تلگرام علاوه بر ارایه خدمات به گروه‌های تروریستی از جمله گروه داعش، به بستر مناسب برای فعالیت سایر گروه‌های مجرمانه سازمان‌یافته تبدیل شده و ارتکاب جرایم هرزه‌نگاری کودکان، قاچاق انسان و مواد مخدر را ترویج و تسهیل کرده است.
اما هنوز بيشتر از چند ساعت از اعلام اين خبر نگذشته بود که مطابق آنچه که از پاول دوروف، مدير تلگرام انتظار مي‌رفت، نسبت به اين اقدام قوه قضاييه در توييتر واکنش نشان داد. وي اعلام کرد، «شگفت‌زده شدم از شنیدنش. ما به صورت فعال محتوای تروریستی و پورنوگرافی را درایران مسدود می‌کنیم فکر می‌کنم دلایل اصلی این تصمیم چیز دیگری است.» به هر حال فعلا قضاوت خاصی نمی‌توان کرد و باید دید سرانجام این شکایت به کجا می‌رسد.
  • خطر سونامي‌استارت‌آپ‌هاي بدهکار
چند سالي است که استارت‌آپ‌ها و يا آنچه که تحت عنوان کسب و کارهاي نوپا از آنها يافت مي‌شود وارد حوزه ICT ايراني شده‌اند و تقريبا روزي نيست که از چگونگي فعاليت و وضعيت آنها خبري به گوش نرسد. اما فعاليت اين تازه‌واردهاي عرصه فناوري، ابعاد ديگري  نيز دارد. هفته گذشته، افشین کلاهی، عضو کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی ایران با تاکید دوباره بر نزدیک بودن وقوع سونامی شرکت‌های دانش‌بنیان بدهکار به علت شرایط موجود گفت، ما بدون آن که بررسی کنیم که آیا این کسب‌ و کار در بازار موفق خواهد شد یا خیر از آن حمایت می‌کنیم پس این ریسک را می‌کنیم که از هر ۱۰ حمایت صورت گرفته ۹ مورد آن شکست خورده و سرمایه برنگردد و این ریسک همان سونامی است.
الان هم می‌بینیم که تعداد زیادی از شرکت‌هایی که از صندوق نوآوری وام دریافت کرده‌اند قابلیت بازپرداخت ندارند؛ شاید حتی به محصول رسیده باشند و محصول خوبی نیز فراهم کرده باشند و دانش‌بنیان هم باشند اما بازار را برای محصولشان ندیده‌اند یا به هر علت نتوانستند وارد بازار شوند. مشکل دیگر هم اعطای وام به شرکت‌های دانش‌بنیان است که در کشورهای خارجی این اتفاق نیفتاده و به جای آن کسب‌وکارهای نوپا به شرکت‌های بزرگ‌تر وصل می‌شوند. وی در خصوص راهکار جلوگیری از این سونامی نیز گفت: راهکار این است که ما شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا را به شرکت‌های دیگر و به بازار واقعی وصل کنیم تا هنگام خروج از این حالت گلخانه‌ای کمکی در کنار خود داشته باشند؛ همچنین شتاب‌دهنده‌ها نیز یکی از مواردی است که در برخی موارد هم در کشور موفق بوده‌اند.
  • پاتک سنگین به ناصرخسرويي‌هاي فضاي مجازي
پيش از اين بارها در گزارش ICT ايراني عصرارتباط از انتقال دلالان دارو در بازار ناصرخسرو به فضاي مجازي و کانال تلگرامي ‌و حضور فعال آنها در صفحات اينستاگرام گفته و هشدار داده بوديم. در همين راستا، هفته گذشته رييس پليس پايتخت از اجراي ضربتي طرحي تحت عنوان رعد2 خبر داد که طي آن 102 نفر از افرادي که با حضور در باندهاي سازمان‌دهي شده به فروش و توزيع داروهاي قاچاق و تقلبي از طريق فضاي مجازي مي‌پرداختند، خبر داد. اعضاي اين باند که فعاليت آنها بين‌المللي بوده و در خارج از مرزهاي کشور نيز به فعاليت مي‌پرداختند تحت عنوان پانچي‌آي به فروش سياه دارو، لوازم آرايشي و مواد بهداشتي قلابي مي‌پرداختند و از محل اين کسب و کار، درآمد بالايي نيز براي خود برهم زده بودند.
بر اساس اين گزارش، طي سال‌هاي اخير خريد از فروشگاه‌هاي اينترنتي، کانال‌هاي تلگرامي‌ و اينستاگرام به شدت رواج يافته است و بسياري از مردم بر اين باورند که صاحبان اين دکان‌ها در مقايسه با مغازه‌داران پاساژها به دليل اين که بيمه و ماليات واجاره بها نمي‌پردازند، ارزان‌فروش هستند. اين در حالي است که در درجه اول، حضور کاسبان در فضاي مجازي، صرفا به معناي ارزان‌قيمتي آن کالا نيست، اما قطعا دسترسي به آن کالا را سهولت مي‌بخشد. نکته مهم ديگر اين که چنانچه از سايت‌هاي خريد اينترنتي، اقدام به خريد کالا مي‌کنيد حتما به نماد اعتماد الکترونيکي توجه کنيد تا در صورت رسيدن خسارت احتمالي و يا اصل نبودن کالا، امکان اعمال هر گونه اقدام قانوني وجود داشته باشد.
  • از مدیر دوتابعیتی ایرانسل تا امور جوانان
معمولا پس از انتخابات و معلوم شدن سرنوشت اعضاي کابينه، انتصاب معاونان و مديران داخل وزارتخانه‌ها در زمره خبرهای مورد توجه است. بر همين اساس هفته گذشته نيز بازار انتصابات حسابي داغ بود. يکي از اين تغييرات در خارج از وزارتخانه ارتباطات بود، که به دليل وجود حساسيت روي فرد مربوطه مورد توجه ICT ايراني قرار گرفت. اين فرد، روح‌الله رحماني، مدیر اسبق برنامه‌های مایکروسافت و آمازون بود که پس از کناره‌گيري از پست «مدیر کل دفتر امور نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارتICT» در ارديبهشت سال 95، به دليل داشتن تابعيت ايالات متحده آمريکا به سمت «مسوول بخش نوآوری و توسعه ایرانسل» منصوب شد. دور ديگري از انتصابات در وزارت ICT نيز متعلق به سمت‌هايي بود که پيش از اين به شکل رسمي ‌وجود نداشتند. بر اين اساس، جهرمي ‌با صدور حکمي ‌براي اين وزارتخانه و سازمان‌هاي تابعه‌اش، حکمي‌تحت عنوان دستيار امور جوانان ايجاد کرد و طي آن افرادي را در احکامي‌ جداگانه معرفي کرد.

منبع:عصر ارتباط
 
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200