http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
شنبه 4 شهريور 1396
منافع شخصی جایی در استاندارد کالاهای IT ندارد
منافع شخصی جایی در استاندارد کالاهای IT ندارد

ویدا سینا، مدیرعامل مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک و یکی از اعضای کمیسیون ICT و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی ایران و از زنان شناخته‌شده در صنعت فاوا محسوب می‌شود. وی نزدیک به 9 سال است که به‌عنوان مدیرعامل در مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک به بررسی محصولات مختلف الکترونیکی پرداخته و مجموعه تحت نظارت وی صلاحیت این محصولات را برای دریافت نشان استاندارد بررسی می‌کنند.

ویدا سینا، مدیرعامل مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک و یکی از اعضای کمیسیون ICT و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی ایران و از زنان شناخته‌شده در صنعت فاوا محسوب می‌شود. وی نزدیک به 9 سال است که به‌عنوان مدیرعامل در مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک به بررسی محصولات مختلف الکترونیکی پرداخته و مجموعه تحت نظارت وی صلاحیت این محصولات را برای دریافت نشان استاندارد بررسی می‌کنند.
در سال‌های گذشته در گوشه و کنار انتقادهايی به عملکرد این مرکز مطرح شده، اما مدیرعامل مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک ضمن تشریح و دفاع از عملکرد این مرکز، مستندات و مصادیقی ارایه می‌کند که پاسخی به نقدهای مذکور است.
وی تاکید دارد که در مبحث استاندارد، منافع ملی بر منافع فردی واردکنندگان اولویت دارد. مشروح گفت‌وگوی روابط عمومی کمیسیون  ICT و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی ایران با وی در پی می‌آید.
*در حال حاضر مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک، در حوزههای برق و الکترونیک، IT و لیزر، سیستمهای صوتی، لوازم خانگی و موارد دیگر، 16 آزمایشگاه تخصصی در حال فعالیت دارد که مشغول به‌کار هستند و حتی به‌تازگی در امور خودرو نیز وارد شده است. به‌طور مشخص فعالیتهای شما در این 16 آزمایشگاه در چه زمینههايی است و چه کاری انجام می‌دهید؟
همان‌طور که میدانید، هر محصولی بايد استاندارد شده و کیفیت فنی آن سنجیده شود. برای هر محصول در دنیا تعاریفی وجود دارد. براي مثال، در کالاهای برق و الکترونیک ما تستهای ایمنی و در بعضی موارد مصرف انرژی داریم، همچنین استانداردهای کارکردی نیز وجود دارد که ما بر همین اساس استانداردهای مختلف را تدوین کردهایم. بیش از 400 استاندارد تاکنون تدوین کردهایم. براي مثال، در حوزه امنیت برای اولین بار الزامات را مشخص کرده‌ایم. بررسی این استانداردهای مختلف نیز نیاز به تجهیزات گران‌قیمتی دارد که تجهیزات لازم آنها را نیز خریداری کردهایم.
*آیا تاکنون اتفاق افتاده که محصولی از خارج از کشور بیاید و به‌رغم داشتن استانداردهای کشورهای دیگر موفق به اخذ استاندارد شما نشود؟
بله، این اتفاق خیلی رخ داده است و به‌وفور هم. متاسفانه علیه آزمایشگاه ما مطالب زیادی در برخی رسانهها بیان شده و دلیل آن هم این است که ما بر اساس استانداردهای بینالمللی کار میکنیم. در حال حاضر مرکز اعتباردهی نروژ که سومین مرکز مطرح در زمینه اعتبارسنجی است، شیوه کار مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک را بررسی و تایید کرده است. همچنین کرهایها و آلمانیها نیز شیوه سنجش ما را تایید کردهاند و ما به‌طور مرتب در تستهای بینالمللی شرکت میکنیم.
توجه کنيد که معروف بودن یک برند دلیل بر استاندارد بودن آن نیست و محصولات هر برند معروف با استانداردهای مختلف و برای کشورهای مختلفی تولید میشود؛ یعنی یک محصول از برندی خاص که شناخته‌شده است هم با استاندارد آمریکا، هم اروپا و هم مناطق دیگر تولید میشود که از کیفیت یکسانی برخوردار نیست. بنابراین میتوان متوجه شد که شاید حتی پشت محصولات وارداتی خیلی از برندهای مطرح نیز استاندارد مشخصی وجود نداشته باشد.
برای مثال، برخی منتقدان به نوشته شدن واژه CE روی محصولات الکترونیکی اشاره میکنند و آن را لزوما نشان استاندارد میدانند که البته در بسیاری از موارد این علامت نشان استاندارد نبوده و مخفف واژه‌ Chinese export‌ است و با CE واقعی تفاوت دارد. اجازه بدهید بگویم از 100 گواهی‌نامهای که برای محصولات مختلف برای ما میآورند شاید دو مورد آنها واقعی باشد، اما با این وجود اگر محصولی بیاورند که ما اصالت گواهینامه آن را ردیابی کنیم، محصول را تایید میکنیم.
*طبق گفته شما، محصولات خارجی که به کشور وارد میشوند از استاندارد مناسبی برخوردار نیستند. اوضاع در خصوص محصولات داخلی چگونه است و کیفیت آنها تا چه حد با اصول استاندارد مطابقت دارد؟
محصولات داخلی دارای استاندارد اجباری در کشور هستند و باید نشان استاندارد داشته باشند که توسط سازمان ملی استاندارد کاملا مشخص شده است. محصولات داخلی به‌طور کامل بررسی میشوند و سالانه و حتی گاهی سالی دو بار وقتی میخواهد پروانههایشان صادر شود بررسی مجدد میشوند.
ما در مرکز صنایع انفورماتیک به تولیدکنندگان کمک میکنیم که محصولات خود را ارتقا دهند و خیلیها می‌آیند و ما مشکلاتشان را رفع میکنیم. کسانی که تولیدات حساس دارند که شامل مسوولیت مدنی می‌شود، براي مثال در صنعت خودرو یا وسایل پزشکی فعالیت مي‌کنند، دقت زيادي در استاندارد دارند.
*در خصوص صحبتهایی که علیه استانداردهای داخلی مطرح میشود، براي مثال گفته میشود امکانات لازم را ندارند یا انتقادهايي از این دست وارد میکنند، چه نظری دارید؟
ببینید، یک هجمهای صورت گرفته است، براي مثال میگویند چه کسی میخواهد به ما بگوید محصولات سیسکو استاندارد است؟ یا آزمایشگاههای ما سواد یا امکانات انجام بررسی را ندارند. اینها همه خودتخریبی بوده و از روی ناآگاهی است و کسانی که این اظهارنظرها را میکنند اطلاعات لازم را ندارند. شاید چون فرایند تایید استاندارد هزینهبر است، طبیعی است که برخی واردکنندگان تمایل نداشته باشند به آن تن بدهند، اما واقعیت این است که هر واردکننده خود مصرفکننده محصولات بسیار زیادی است، پس اگر قرار باشد همه استاندارد را دور بزنند یا علیه آن هجمه کنند بازنده این اتفاق خودشان هستند، چون حق ندارند وقتی خود، استاندارد را دور میزنند به محصولات دیگر و استاندارد نبودنشان اعتراض کنند. ما باید هزینه استاندارد را پذیرفته و منافع ملی را حاکم بر منافع فردی کنیم.
*برخی میگویند کنترلهای این‌چنینی که در کشور ما صورت میگیرد در هیچ کجای جهان وجود ندارد و قوانین ما بیش از اندازه سفت و سخت است، در این خصوص چه نظری دارید.
در این زمینه ما هیچ وجه قیاسی نداریم، مگر در کشور ما همه‌چیز مانند دنیاست که در این موضوع این‌گونه باشد. در کشورهای دیگر سیستم ردیابی کالا وجود دارد و هیچ‌کس نمیتواند کالایش را توزیع کند مگر آن کالا امکان ردیابی داشته باشد. وقتی امکان ردیابی برای یک کالا وجود داشته باشد، قابلیت جمعآوری وجود دارد. اکنون در سایت RAPEX  اتحادیه اروپا، هر هفته اطلاعات محصولاتی که ظرف یک هفته گذشته عرضه شده‌اند منتشر می‌شود با اين توضيح که این محصولات به دلایل ذکر شده بايد در سطح خانهها یا مغازهها جمعآوری شوند.
از سوی دیگر جرایم سنگینی که وجود دارد موجب میشود فرد متخلف منفعتش را از دست بدهد. جالب است بدانید که خود تولیدکنندگان اگر محصولشان عیبی داشته باشد، بلافاصله تقاضای مرجوعی آن را نیز می‌دهند تا با جریمههای سنگین روبهرو نشوند.
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200