http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
سه شنبه 7 شهريور 1396
هشدار بانک مرکزي به 11 بانک
هشدار بانک مرکزي به 11 بانک

دبيرکل بانک مرکزي در نامه‌اي خطاب به مديران عامل ۱۱ بانک، درباره اجرا نکردن سامانه صياد اخطار داد و گفت: بانک‌هاي متخلف، با اقدام انضباطي مواجه خواهند شد.

دبيرکل بانک مرکزي در نامه‌اي خطاب به مديران عامل ۱۱ بانک، درباره اجرا نکردن سامانه صياد اخطار داد و گفت: بانک‌هاي متخلف، با اقدام انضباطي مواجه خواهند شد.
به گفته محمود احمدي، ايجاد شفافيت اطلاعاتي از طريق برپايي نظام استعلام همگاني درباره چک‌هاي برگشتي زنگ خطري براي صادرکنندگان چک‌هاي بلامحل است که در صورت تخلف و عدم اقدام براي رفع سوءاثر سابقه چک‌هاي برگشتي، اين اطلاعات در اختيار دريافت‌کننده چک هم قرار خواهد گرفت و عملاً ساير برگه‌هاي چک، بلااستفاده خواهد بود. به عبارت ديگر اين موضوع فعاليت اقتصادي متخلفان را با مشکلات جدي مواجه خواهد کرد.
دبيرکل بانک مرکزي با هشدار به برخي بانک‌ها که در اجراي سامانه «صياد» (صدور يکپارچه الکترونيک دسته چک) تعلل داشتند، اخطار داد در صورت عدم نهايي‌سازي و اجراي اين سامانه با اقدامات انضباطي و تضييقي بانک مرکزي مواجه خواهند شد.
بر اساس اين گزارش ۴ بانک دولتي، ۶ بانک خصوصي و يک بانک مشترک با وجود اخطار و تاکيد بانک مرکزي در پياده‌سازي اين سامانه که به جهت شفاف‌سازي هرچه بيشتر در زمينه صدور دسته چک و افزايش امنيت و شخصي‌سازي آن طراحي و اجرا شده است، تعلل داشته و با وجود تمديد مهلت اجرا تا شهريور ماه امسال همچنان از اجراي کامل آن سرباز مي‌زنند. از اين رو دبيرکل بانک مرکزي با ارسال اين نامه متذکر شد: تمديد مهلت تا شهريور به جهت رفع پاره‌اي مشکلات اعلامي از سوي بانک‌ها بوده و اين مهلت تمديد نخواهد شد.
دبيرکل بانک مرکزي پيشتر با بيان اينکه اهداف اجراي اين طرح شامل ارتقاي ضرايب امنيتي و اعتباربخشي به برگه‌ چک از طريق طراحي امنيتي و استفاده از مرکب و کاغذ امنيتي است، گفته بود: استانداردسازي جانمايي موارد نوشتاري، طرح ظاهري، محتوا و ابعاد چک و به تبع آن کاهش عمليات تصدي‌گري، مدت زمان ورود اطلاعات در فرم‌هاي واگذاري چک در سامانه چکاوک، افزايش دقت انجام کار در امور واگذاري چک‌ها به دليل فراهم شدن امکان فراخواني اطلاعات ثابت از اهداف اين سامانه است.
احمدي افزود: سامانه صدور يکپارچه الکترونيکي دسته چک «صياد» به بررسي صلاحيت دارنده دسته چک از طريق اصلاح فرايند صدور دسته‌چک و ساماندهي به وضعيت اعطاي دسته‌چک و اعتبارسنجي متقاضيان با استفاده از سامانه‌هاي اعتبارسنجي موجود در بانک مرکزي کمک مي‌کند.
وي ادامه داد: ايجاد شفافيت اطلاعاتي و جلوگيري از سوءاستفاده‌هاي ناشي از تباني شعب به منظور اختصاص دسته‌چک به متقاضيان فاقد صلاحيت نيز مدنظر است. در اين طرح به منظور ايجاد شفافيت حداکثري در کارکرد حساب جاري اشخاص، با اختصاص «شماره شناسه استعلام» مرتبط به سريال هر برگ از دسته چک متقاضي و ثبت و به‌روزرساني برخط اطلاعات مربوط به چک برگشتي‌؛ گيرندگان چک مي‌توانند با استعلام اين شناسه از سامانه استعلامات بانک مرکزي، اطلاعاتي درباره صحت نام صاحب حساب و سابقه چک برگشتي وي دريافت و درباره پذيرش يا عدم پذيرش آن تصميم‌گيري کنند.
سامانه صياد با هدف متمرکزسازي درخواست‌هاي دسته چک، امکان اعتبارسنجي صاحبان حساب و جلوگيري از اختصاص دسته چک به افراد فاقد صلاحيت راه‌اندازي شده است که گامي بلند در راستاي کاهش آمار چک‌هاي برگشتي خواهد بود. هرچند در قوانين کشور بر ضمانت حقوقي و ثبتي و همچنين ضمانت اجرايي کيفري با چک تاکيد زيادي شده اما آمار چک‌هاي برگشتي در کشور همچنان بسيار زياد است.
از مهمترين راه‌هاي کاهش حجم وسيع چک‌هاي برگشتي در کشور در کنار ارايه آموزش‌هاي لازم به افراد در سطوح مختلف، استقرار يک سيستم جامع تبادل اطلاعات بين بانکهاست‌؛ به اين معني که به محض برگشت چک از بانک، ساير بانک‌ها به سرعت از اين امر مطلع شده و از تحويل دسته‌چک جديد به صاحب اين حساب خودداري کنند. براساس آخرين آمار بانک مرکزي در فروردين ماه ۱۳۹۶ در کل کشور بالغ بر ۷,۴ ميليون فقره چک به مبلغي بالغ بر ۳۸۰ هزار ميليارد ريال مبادله شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتيب 6/25 و 4/40 درصد کاهش نشان مي‌دهد.
 
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200