http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
سه شنبه 2 خرداد 1396
ICT ایرانی در هفتهای که گذشت
ICT ایرانی در هفتهای که گذشت

پارازیت همچنان تیترساز است

سیاوش روشنی
هفته گذشته سریال اظهارنظرهای رییس سازمان محیط زیست در خصوص پارازیتهایی که یک‌بار آنها را مضر میدانند و باری دیگر میگویند آثار مضر آنها اثبات نشده ادامه داشت. این بار ابتکار در صحبتهای هفته قبل خود، روی موضوع پارازیت‌ها دست گذاشت و گفت که وزارت ارتباطات به آنها اطمینان داده که پارازیتها تحت کنترل قرار گرفتهاند.
از سوی دیگر اما هفته گذشته فضای انتخاباتی و تبلیغات پرشور کاندیداها با افزایش تبلیغات در فضای مجازی همراه شد و در این میان برخی سایتها و نیز بعضی صفحات در شبکههای اجتماعی به دلیل رعایت نکردن چارچوبهای انتخاباتی، هشدار گرفته و یا حتی فیلتر شدند.
یکی دیگر از خبرهای جالب توجه هفته قبل اما مربوط به مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات بود که با تجمیع پروانههای فعال در بازار اپراتورهای اینترنتی برای ورود به بازار بورس موافقت کرد.
خبر دیگر نیز به استفادهکنندگان از اینترنت پرسرعت مربوط میشد؛ هفته قبل سرانجام نتایج میزان رضایت کاربران از خدمات اینترنت، در سامانه اندازهگیری شاخصهای سرویسهای ارتباطی در دسترس عموم قرار گرفت تا مردم بتوانند از چند و چون سرویسهای اینترنت پرسرعت بهتر از قبل مطلع شوند.
اظهارات متفاوت در خصوص پارازیتها
هفته گذشته معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست بار دیگر در خصوص مساله پارازیت‌ها به اظهارنظر پرداخت. وی که در مراسم افتتاح سامانه یکپارچه ایستگاه‌های پایش کیفی هوای کشور سخنرانی می‌کرد، گفت: دولت یازدهم به صورت جدی و رسمی به مساله پارازیت‌ها وارد شد و کمیته‌ای برای حل این مساله فرابخشی با مسوولیت وزارت ارتباطات تعریف کرد. این در حالی است که اوایل اردیبهشت ماه مدیر کل دفتر پایش فراگیر آلودگی سازمان حفاظت محیط زیست گفته بود: به دلیل نبود تجهیزات کافی در حوزه سنجش پارازیتها ما نمی‌توانیم در این زمینه اظهارنظری داشته باشیم.
ابتکار اما که هربار صحبتهای متفاوتی را در خصوص مساله پارازیتها ارایه میکند، این بار در این خصوص گفت:‌ وزارت ارتباطات براساس گزارش و شکایاتی که در زمینه امواج خارج استاندارد وجود داشت استانداردها و ضوابط مورد نظر را تبیین و تفسیر کرده و در نهایت با حضور دیگر وزرا به جمع‌بندی در این زمینه رسیده است.
رییس سازمان محیط زیست البته در آخر هم با ارجاع موضوع به وزارت ارتباطات اعلام کرد: وزارت ارتباطات به سازمان محیط زیست اطمینان داده که مساله پارازیت‌ها تحت کنترل قرار گرفته و تا حدی مهار شده است.
موضوع پارازیت‌ها یکی از تیترسازترین خبرها به شمار می‌رود که هرازگاهی از سمتی مطرح می‌شود. در حالی‌که بر اساس آخرین اخبار پرونده این مقوله در شورای‌عالی امنیت ملی بسته شد. با این وجود چندی پیش یکی از معاونان محیط زیست به مشکلات پارازیت‌ها پرداخت و حاشیه‌هایی ایجاد کرد.
سال گذشته یکی از معاونان وزیر بهداشت نیز که هرازگاهی به مضرات پارازیت‌ها اشاره می‌کند، از جمله خبرسازان این عرصه بود که در نهایت با واکنش تند وزیر بهداشت مواجه شد.
وزیر بهداشت در واکنش به اعلام سرطان‌زا بودن تشعشعات و پارازیت‌ها گفت: تاکنون مدرکی در این باره ارایه نشده است و بدون مدرک نمی‌توان درباره رابطه پارازیت و سرطان کلی‌گویی کرد.
حسن قاضی‌زاده هاشمی افزود: من شنبه شب این خبر را دیدم و برای دکتر سیاری، معاون بهداشت وزارتخانه و دکتر ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری این مطلب را نوشتم که سه سال است از شما درخواست داریم اگر مدرکی مبنی بر اینکه پارازیت‌ها مضر است، دارید ارایه دهید.
وزیر بهداشت با بیان اینکه مقام معظم رهبری، هیات دولت و مجلس به این موضوع حساس هستند، ادامه داد: ما از این آقایان خواسته‌ایم که اگر مدرکی در این زمینه دارند، ارایه دهند؛ زيرا مطمئنم که اثرگذار خواهد بود و اگر ندارند، کلی‌گویی نکنند. باید با مدرک صحبت کنیم.
 
فیلتر شدن برخی سایتها و کانالهای انتخاباتی
هفته گذشته باتوجه به داغ بودن بحث انتخابات و فعالیتهای انتخاباتی، ستادهای کاندیداها فعالیتهای تبلیغاتی گستردهای در فضای مجازی صورت دادند و البته تخلفاتی نیز اتفاق افتاد. مدیر کل پیشگیری‌های وضعی قوه قضاییه در همین زمینه از فیلتر شدن تعدادی سایت متخلف خبر داد و گفت: علی‌رغم هشدارهای داده شده، برخی سایت‌ها و کانال‌های متخلف فیلتر شدند.
این مقام مسوول در خصوص جلسات ستاد پیشگیری از تخلفات و جرایم انتخاباتی،گفت: این کمیته برای ۳ مقطع قبل، حین و بعد از انتخابات دستورالعملهایی داشته است.
وی افزود: تاکنون این کمیته بالغ بر ۴۹ مصوبه و همچنین یک دستورالعمل ۵۷ بندی در رابطه با تخلفات و جرایم انتخاباتی داشته است. در آخرین جلسه که در نوزدهم اردیبهشت برگزار شد، نکاتی در رابطه با جرایم احتمالی حین و  پس از انتخابات مطرح شد.
در خصوص تخلفات تبلیغات انتخاباتی در فضای مجازی نیز یکی از مسوولان ستاد پیشگیری از تخلفات و جرایم انتخاباتی گفت: این تخلفات در کمیته بررسی جرایم در فضای مجازی با حضور کارشناسان مربوطه در ۵ جلسه بررسی شد.
این مسوول پیشگیری از تخلفات و جرایم انتخاباتی همچنین افزود: در این زمینه سعی شد از هر فعالیتی که می‌تواند منجر به تخلف شود، جلوگیری شده و به تعدادی از سایتها، وبلاگها،کانالهای تلگرامی و شبکههای مجازی هم هشدار داده شد.
 خبرها حاکی از آن است که پس از این هشدار تعدادی سایت،کانال، وبلاگ و شبکه‌های مجازی به دلیل رفتار مجرمانه فیلتر شدهاند.
 
تصویب امکان ورود اپراتورهای اینترنتی به بورس
هفته قبل کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، در جدیدترین مصوبه خود، با تجمیع پروانههای فعال در بازار اپراتورهای اینترنتی برای ورود به بازار بورس موافقت کرد.
کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه هفته قبل خود، پیشنهاد رگولاتوری در خصوص تجمیع مجوزهای اپراتورهای انتقال داده مبتنی بر فناوری بی‌سیم ثابت (FWA) در کنار پروانه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) و ورود آنها به بازار بورس را بررسی و تصویب کرد.
براین اساس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی میتواند برای دارندگان مجوز ایجاد و بهرهبرداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) و انتقال داده مبتنی بر فناوری بی‌سیم ثابت (FWA) به شرط ارایه تاییدیه هیات پذیرش در بورس، مجوز صادر کند.
البته صدور مجوز تجمیع پروانه‌های اپراتورهای اینترنتی برای ورود به بورس، باید با اعلام و اظهار درآمدهای پروانه‌های FCP و FWA به تفکیک موضوع پروانه، بدون رعایت شرایط سهامداری مشترک انجام پذیرد.
کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات پیش از این در جلسه شماره ۲۲۴ خود مصوب کرده بود که دارندگان پروانه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) یا سهامداران آنها اجازه ندارند با دارندگان پروانه خدمات مشابه مانند خدمات‌دهندگان وایمکس پیشرفته (FWD )، سهامداری متقابل به صورت مستقیم یا غیرمستقیم داشته باشند؛ مگر اینکه این سهامداری از طریق بورس و به میزان حداکثر ۵ درصد حاصل شده باشد. همچنین برای عرضه سهام بیش از ۵ درصدی در بورس، اخذ موافقت رگولاتوری الزامی است.
 
امکان مشاهده رضایت کاربران از اینترنت
هفته قبل سرانجام نتایج میزان رضایت کاربران از خدمات اینترنت، در سامانه اندازهگیری شاخصهای سرویس‌های ارتباطی در دسترس عموم قرار گرفت.
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با ایجاد سامانه ارزیابی میزان رضایتمندی کاربران از سرویس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، از کاربران خواسته است که میزان رضایت خود را به صورت الکترونیکی از سرویس‌ها و خدماتی که از اپراتورهای مختلف دریافت می‌کنند، اعلام کنند.
هم‌اکنون پس از گذشت بیش از ۴ ماه از راه‌اندازی این سامانه، نتایج این نظرسنجی مکانیزه که توسط کاربران سرویسهای فناوری اطلاعات به دست آمده، اعلام شده است.
نتایج اولین دوره نظرسنجی مکانیزه از مشترکان شرکت‌های مخابرات، اپراتورهای اینترنت پرسرعت بی‌سیم و باسیم  ADSL، وایمکس پیشرفته و TDLTE  در سامانه اندازه‌گیری میزان رضایت کاربران قابل مشاهده است.
این نتایج در ۳ شاخص اینترنت پرسرعت، اینترنت بی‌سیم (وایمکس) و ارتباطات ماهوارهای مورد ارزیابی قرار گرفته است و مطابق با محدوده جغرافیایی، بازه زمانی و استان و شهر و منطقه مورد نظر کاربر، سرویس‌دهندگان این خدمات، مقایسه و امتیاز گرفتهاند.
رگولاتوری در این زمینه اعلام کرد: این نظرسنجی پس از ایجاد سامانه روی بخش خدمات الکترونیک پورتال اینترنتی رگولاتوری در یک دوره سه ماهه از ۱۵ دی ماه سال ۹۵ تا ۱۵ فروردین ۹۶ انجام شده و نظر مشترکان در ۵ شاخص کیفیت سرویس، سرعت، تعرفه، رسیدگی به شکایات، پشتیبانی و وفاداری مشترک به صورت مکانیزه سنجیده شده است.
ایجاد فضای رقابتی شفاف و سالم و ارتقای سطح کیفیت خدمات و افزایش رضایت مشترکان از جمله اهداف اجرای این طرح عنوان شده است.
در حال حاضر کاربران می‌توانند با ورود به آدرس الکترونیکی itmon.cra.ir/satisfaction و یا لینک ایجادشده روی پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به آدرس cra.ir در بخش خدمات الکترونیکی، نتایج نظرسنجی را مشاهده کنند و سرویس موردنظر خود را براساس پارامترهای اعلام شده از اپراتورهای اینترنتی دریافت کنند.

 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200