http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
يكشنبه 15 اسفند 1395
از بازگشت به دوره قاجار تا رونمايي از 10 سامانه نوين در بانک مرکزي
از بازگشت به دوره قاجار تا رونمايي از 10 سامانه نوين در بانک مرکزي

رييس جمهور هفته گذشته به منظور شرکت در پنجاه و ششمين مجمع عمومي بانک مرکزي در اين بانک حضور یافت.

رييس جمهور هفته گذشته به منظور شرکت در پنجاه و ششمين مجمع عمومي بانک مرکزي در اين بانک حضور  یافت.
روحانی در این مجمع گفت: برخي کندي‌ها در ارتباطات بانکي مربوط به تخلفات و تاخير آمريکا در اجراي تعهدات، ترديدافکني براي بانک‌هاي بزرگ خارجي و بخشي هم ضعف سيستم بانکي در داخل کشور است.
شما ديديد که ما يکباره به صد سال قبل بازگشتيم و تمام تعاملات بانکي ما با دنيا از طريق صرافي‌ها انجام مي‌گرفت، يعني به زمان قاجار بازگشتيم زيرا شبکه‌هاي بانکي ما بسته شدند.
روحاني اضافه کرد: کار به جايي رسيده بود که يکي از افراد معروف بانکي و اقتصادي که نمي‌توان در سخنراني نام او را آورد، در برجام به من پيغام داد که مذاکره‌کنندگان به تو گزارش ديگر ندهند، اگر همه چيز در برجام حل شود، سویيفت محال است که حل شود.
وي گفت: يک‌فرد معروف صاحب نام در مسایل بانکي و اقتصادي توسط يکي از دوستان براي من پيغام داد و گفت امکان ندارد که سویيفت باز شود سپس نامه‌اي براي عده‌اي از بزرگان کشور نوشته و استدلال کرده بود که اساس تحريم‌ها براي بسته شدن سویيفت بوده است و ممکن نيست که برقرار شود.
روحاني افزود: شما ديديد که چه تبليغاتي در کشور به راه افتاد که بانک مرکزي ناچار شد خبرنگاران را به اتاق بياورد تا به آنها نشان دهد و باور کنند که سویيفت باز شده و اين مانند آن است که زماني که شما در اتاق نشسته‌‌ايد و مي‌گوييد که روز است، برخي باور نمي‌کنند و شما ناچار هستيد آن را به حياط ببريد تا آفتاب را ببينند. شرايط ما اينگونه بود و در اين شرايط اولين تلاش دولت بازگشت ثبات و آرامش به بازارها بود.
ریيس جمهوري با بيان اينکه برخي کارشناسان باور نمي‌کردند با موفقيت برجام کد سویيفت باز شود، افزود: برخي کندي‌ها در ارتباطات بانکي مربوط به تخلفات و تاخير آمريکا در اجراي تعهدات، ترديدافکني براي بانک‌هاي بزرگ خارجي و بخشي هم ضعف سيستم بانکي در داخل کشور است.
روحانی در حاشیه نشست سالیانه مجمع عمومی بانک مرکزی، از نمایشگاه سامانه‌های جدید بانک مرکزی که به منظور تسهیل در پرداخت از طریق تلفن همراه و اینترنت ایجاد شده‌اند و همچنین سامانه‌های نظارت دقیق بر سیستم بانکی و پولی کشور بازدید کرد.
مروري بر ۱۰ سامانه الکترونيکي پرداخت و نظارت بانکي
بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران همزمان با برگزاري پنجاه و ششمين نشست ساليانه مجمع عمومي با حضور رييس جمهوري، در حاشيه اين نشست از ۱۰ دستاورد بخش فناوري اطلاعات مانند سامانه‌هاي نوين نظارت بر سيستم بانکي و پولي و تسهيل‌کننده‌هاي پرداخت همراه نيز رونمايي کرد.
سامانه پرداخت همراه
از طريق سامانه «پيوند» اين امکان فراهم مي‌شود که با مجازي‌سازي کارت‌هاي بانکي موجود و همچنين تطبيق شناسه‌هاي شبکه‌اي با شماره کارت، علاوه بر ارتقاي امنيت، بهره‌گيري از ساير شناسه‌ها را در کنار کارت‌ها ميسر مي‌کند.
در نتيجه با ايجاد بانک اطلاعاتي متشکل از شماره‌هاي موبايل و شماره کارت مشتريان، امنيت پرداخت‌هاي بر روي بستر USSD ارتقا يافته و همچنين بستر لازم براي پياده‌سازي روش توکنيزيشن (Tokenization) ايجاد مي‌شود.
فناوري ديگري که هفته گذشته معرفي شد، امضاي همراه بود.
امضاي همراه، از طريق دستگاه تلفن همراه کاربران تهيه مي‌شود که کاربردهاي متنوعي مانند تسهيل احراز هويت يا تاييد تراکنش‌ها با قابليت انکارناپذيري بالا دارد.
 
مرکز کنترل و نظارت اعتبارات
صدور کارت اعتباري، يکي از سياست‌هاي تشويقي است که باعث افزايش استفاده عمومي از کارت‌هاي پرداخت مي‌شود.
در اين نوع از کارت‌هاي بانکي، دارنده کارت براي انجام خريد، به داشتن سپرده در بانک نيازي ندارد و باتوجه به اعتبار خود نزد بانک، تا سقف معيني مي‌تواند خريد و پس از مدت معيني بازپرداخت کند.
بر همين اساس صدور کارت اعتباري، به شناسايي مشتريان بانک و ريسک اعتباري آنها نياز دارد که به اين منظور شرکت‌هايي تاسيس مي‌شوند و ريسک مشتريان را به صورت عام مي‌سنجند و موسسه‌هاي ارايه‌کننده کارت اعتباري با استناد به گزارش اعتباري دريافتي از اين شرکت‌ها به اشخاص مختلف، اعتبار تخصيص مي‌دهند.
با صدور «دستورالعمل اجرايي صدور و راهبري کارت خريد اعتباري»، وجود نهادي با عنوان «مرکز کنترل و نظارت اعتبارات مکنا» پيش‌بيني شده است و همه بانک‌ها و موسسه‌هاي اعتباري موظفند پيش از صدور کارت اعتباري، با ارسال موارد درخواستي، اطلاعات را از اين مرکز استعلام کنند.
به تعبيري ديگر، مرکز کنترل و نظارت اعتبارات، همه اطلاعات مربوط به کارت‌هاي اعتباري صادر شده اعم از اعتبار اعطايي، اعتبار مصرفي و وضعيت بازپرداخت بدهي‌هاي آن را مديريت و از داده‌هاي آن براي بخش پايه اعتبارسنجي کارت‌هاي اعتباري استفاده مي‌کند.
سامانه نسيم
انتقال حساب‌هاي دولتي به بانک مرکزي با ايجاد سامانه نسيم محقق شد. با استفاده از امکانات اين سامانه، امکان تمرکز و مديريت يکپارچه حساب‌هاي دولتي فراهم شده و از امکانات تمام بانک‌هاي کشور براي دريافت و پرداخت‌هاي دولتي در قالب همه ابزارهاي کاغذي و الکترونيکي استفاده مي‌شود.
سامانه رفع تعهد
براي اطمينان از برگشت ارز به چرخه تجاري کشور و همچنين کنترل ارز تخصيصي از لحظه ثبت سفارش تا ترخيص کالا، سامانه رفع تعهد راه‌اندازي شده است. در اين سامانه عملکرد تک‌تک واردکنندگان بر مبناي ارز تخصيصي و ارزش کالاي وارداتي رصد مي‌شوند.
 
سامانه بازار بين بانکي ارزي
در اين سامانه امکان مذاکره، ثبت عرضه و تقاضا و همچنين معامله ارزهاي بانک‌هاي داخل کشور مطابق روال‌هاي استاندارد بين‌المللي صورت مي‌پذيرد.
 
سامانه بازار بين بانکي ريالي
با توجه به راه‌اندازي بازار بين بانکي ريالي، اين سامانه زيرساختي را براي ثبت و مديريت ريز مذاکرات، ثبت عرضه و تقاضا و تحقق معاملات بازار پول داخلي بين بانک‌هاي کشور را ايجاد کرده و امکان رصد و پايش لحظه‌اي را براي بانک مرکزي فراهم مي‌آورد.
سامانه نظارت الکترونيکي بانک‌ها
تغيير از نظام نظارت سنتي به نظارت داده‌محور از طريق اين سامانه صورت مي‌گيرد.
با اخذ داده‌هاي جزيي از حساب بانک‌ها و عرضه آن در قالب شاخص‌هاي نظارتي، امکان نظارت استاندارد و همه‌جانبه بانک مرکزي بر عملکرد بانک‌ها مطابق با دفتر اصلي آنها محقق مي‌شود.
 
سامانه مجوزهاي بانکي
در اين سامانه درخواست و پيگيري انواع مجوزهاي بانکي صادر شده توسط بانک مرکزي در قالب نظامي واحد پياده‌سازي شده است.
 
سامانه پيگيري شکايت
يکي از مهمترين وجوه مسووليت اجتماعي، فراهم آوردن امکان ثبت و پيگيري شکايت مردم و مشتريان از نظام بانکي است که با اين سامانه تحقق يافته است. در اين سامانه همه فرايندهاي مربوط به ثبت شکايت تا ارجاع آن به واحد يا بانک مربوط و پيگيري نتيجه آن از طريق تارنماي بانک مرکزي اجرا مي‌شود.
سامانه ارتباط الکترونيکي با قوه قضاييه
با توجه به حجم انبوه شکايت‌هاي مالي و آراي محاکم درباره محکوميت‌هاي مالي و براي کاهش زمان صدور حکم قضايي تا اجراي آن در نظام بانکي، اين سامانه با برقراري ارتباط سيستمي بين بانک مرکزي، بانک‌ها و قوه قضاييه ايجاد شده است.
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200